Butikernas krav på Augustibullers ansvariga har varit orubbligt: vakter vid butikerna är ett måste om butikerna ska hålla öppet under festivaldagarna. Och det hela ska bekostas av Augustibuller.
Kravet är helt orimligt för arrangörerna som redan innan detta uppdagades hade en budget beräknad. En budget som helt enkelt inte klarar fler utgifter.
Enligt Lisa Ardesjö, ekonomiansvarig för Augustibuller, rör det sig om en kostnad på cirka 40 000 kronor.
-Det kanske inte låter som någon stor kostnad för vissa, men har man inga pengar är det väldigt mycket, förklarar Lisa.
-Vi har redan vår budget satt och får väldigt svårt att själva bekosta vakter för butikerna i stan, tillägger hon.
Diskussioner pågår nu med bland annat kommunen angående butikernas krav och hur det hela ska lösas. Förhoppningsvis kommer man få svar på detta under kommande vecka. Tillsvidare är det nej från Augustibuller.
-Ja, som det ser ut idag säger vi nej till detta krav, säger Lisa Ardesjö.
Augustibullers personal har själva kollat upp med andra festivaler runt om i landet för att se hur de löst liknande frågor. Dock har det visat sig att Lindesberg är unikt, även i detta fall, med sådana krav på en festivalarrangör.
-Liknande har inte förekommit på andra ställen, förklarar Augustibullers personal.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.