Sedan den 31 augusti i fjol har landets arbetsförmedlingar haft i regeringsuppdrag att på ett år halvera långtidsarbetslösheten bland ungdomar. Vid årsskiftet sattes alla åtgärder in på förmedlingen i Lindesberg, och sedan dess har man dag för dag arbetat mycket intensivt med att uppnå det resultat man fått krav på att redovisa. Med endast en dag kvar ger Heikki Nykänen, chef för arbetsförmedlingen i Lindesberg, ett gott besked.
När vi samtalar med honom på måndagseftermiddagen tittar han snabbt över det aktuella läget och konstaterar att man lyckats med uppdraget.
-Idag har vi fyra stycken långtidsarbetslösa – och i fjol samma tid hade vi åtta. Det lär inte ske några radikala förändringar till i morgon varför jag vågar säga att vi lyckats med det här, säger Heikki Nykänen.
Men hösten kommer med nya prövningar, konstaterar han.
-Vi är ju inte klara med detta, vi måste ju fortsätta att arbeta på samma sätt för att hela tiden hålla grepp om långtidsarbetslösheten. Nu har vi ju 130 nya ungdomar att ta hand om i höst. Men vi är förberedda på det, så det här kommer att gå bra hoppas vi, säger Heikki.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.