Under 2004 betalade socialförvaltningen ut drygt 17 miljoner kronor i så kallat försörjningsstöd. Det är en ökning med cirka fem miljoner på bara två år. En beprövad arbetslöshetsmodell kan vara lösningen för bidragsökningen i Linde. Denna modell har visat sig halvera socialbidragsbehovet på en femårsperiod.
Den så kallade Skärholmsmodellen har varit mycket gynnsam där metoden använts, och fler kommuner är på väg att haka på. I stora drag handlar det om att så snabbt som möjligt få en arbetslös ut i aktivt arbetssökande eller aktivitet.
Visserligen arbetar Arbetsförmedlingen utifrån samma princip, men här är det upp till tre månader en arbetssökande kan ströva runt med bidragspengar innan kravet ökar på denne. Enligt Skärholmsmodellen slussas man in i aktivt arbetssökande med stora krav på sig redan efter fem dagar.
På Arbetsförmedlingen i Lindesberg berättar man att modellen inte är helt okänd, dock har man inte kunskaper nog om den för att dra några slutsatser.
-Det är i alla fall mycket intressant och man bör nog sätta sig in i det där lite för att se om det skulle vara möjligt att tillämpa även i Lindesberg, berättar Heikki Nykänen som är chef för Arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Det nuvarande systemet är bra, menar Heikki, men det har vissa brister. Brister som den arbetssökande kan utnyttja och på sånt sätt att gå hemma länge helt utan att anstränga sig nämnvärt för bidraget.
-Därför är det rimligt att skattebetalarna ser att arbetssökande inte kan gå på bidrag hur som helst. Kraven ska vara stora på den arbetslöse att aktivt försöka förbättra sin situation, säger Heikki.
Enligt Skärholmsmodellen är kraven ännu större. Inte nog med att perioden är avsevärt mycket kortare, alltså att man redan fem dagar efter inskrivning på Arbetsförmedlingen slussas in i systemet och måste göra rätt för sig, dessutom finns ett ”hot” om att den arbetslöse måste ingå i ett renhållningsprojekt om ett arbete inte kan hittas inom en snar framtid. Och hotet att hålla rent i staden tycks vara en morot god som någon. Motivationen att jobba stenhårt för att finna arbete är stor – och resultatet tydligt.
Läs mer om Skärholmsmodellen>>
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.