Under 2004 betalade socialförvaltningen ut drygt 17 miljoner kronor i så kallat försörjningsstöd. Det är en ökning med cirka fem miljoner på bara två år. En beprövad arbetslöshetsmodell kan vara lösningen för bidragsökningen i Linde. Denna modell har visat sig halvera socialbidragsbehovet på en femårsperiod.
Den så kallade Skärholmsmodellen har varit mycket gynnsam där metoden använts, och fler kommuner är på väg att haka på. I stora drag handlar det om att så snabbt som möjligt få en arbetslös ut i aktivt arbetssökande eller aktivitet.
Visserligen arbetar Arbetsförmedlingen utifrån samma princip, men här är det upp till tre månader en arbetssökande kan ströva runt med bidragspengar innan kravet ökar på denne. Enligt Skärholmsmodellen slussas man in i aktivt arbetssökande med stora krav på sig redan efter fem dagar.
På Arbetsförmedlingen i Lindesberg berättar man att modellen inte är helt okänd, dock har man inte kunskaper nog om den för att dra några slutsatser.
-Det är i alla fall mycket intressant och man bör nog sätta sig in i det där lite för att se om det skulle vara möjligt att tillämpa även i Lindesberg, berättar Heikki Nykänen som är chef för Arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Det nuvarande systemet är bra, menar Heikki, men det har vissa brister. Brister som den arbetssökande kan utnyttja och på sånt sätt att gå hemma länge helt utan att anstränga sig nämnvärt för bidraget.
-Därför är det rimligt att skattebetalarna ser att arbetssökande inte kan gå på bidrag hur som helst. Kraven ska vara stora på den arbetslöse att aktivt försöka förbättra sin situation, säger Heikki.
Enligt Skärholmsmodellen är kraven ännu större. Inte nog med att perioden är avsevärt mycket kortare, alltså att man redan fem dagar efter inskrivning på Arbetsförmedlingen slussas in i systemet och måste göra rätt för sig, dessutom finns ett ”hot” om att den arbetslöse måste ingå i ett renhållningsprojekt om ett arbete inte kan hittas inom en snar framtid. Och hotet att hålla rent i staden tycks vara en morot god som någon. Motivationen att jobba stenhårt för att finna arbete är stor – och resultatet tydligt.
Läs mer om Skärholmsmodellen>>
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.