Ett underskott på 15 miljoner kronor kan snart vara det dubbla. Oppositionsråd Karl Arne Löthgren, Centern, är mycket oroad över den ekonomiska situation som råder nu och som eventuellt kan eskalera i framtiden.
Gör vi inget åt ekonomin nu så är det kört. Höga skattehöjningar är då att vänta inom ett par år. Men även om höjd skatt väger upp underskottet, så är det inget som löser själva problemet med ekonomin. Det menar Karl Arne Löthgren, som tydligt markerar vikten i att omedelbart utforma ett sparpaket för kommunen.
-Görs inget åt problemet kan vi räkna med att kommunalskatten höjs med en krona om ett par år, detta eftersom underskottet på 15 miljoner i år mycket väl kan vara det dubbla nästa år om vi inte sätter stopp nu. En skattehöjning mår väl ingen särskilt bra av heller, säger Karl Arne.
De stora hålen i kommunkassan kan eventuellt innebära personalnedskärningar inom olika verksamheter. Löthgren menar att det är en åtgärd som svider, men kanske är ett måste för att komma på rätt köl igen.
-Det är ett mycket känsligt område att spara på, men vad ska vi annars göra? Det går inte att lösa på så många andra sätt, pengarna måste ju dras in på något och just personalkostnaderna är det stora området att spara på, förklarar Karl Arne.
Centern menar med detta att kommunen snarast bör utforma ett sparpaket för att stoppa underskottet innan det uppstår en svårare situation än den redan alarmerande som råder.
Onödigt många arbetar kommunalt
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.