Ett underskott på 15 miljoner kronor kan snart vara det dubbla. Oppositionsråd Karl Arne Löthgren, Centern, är mycket oroad över den ekonomiska situation som råder nu och som eventuellt kan eskalera i framtiden.
Gör vi inget åt ekonomin nu så är det kört. Höga skattehöjningar är då att vänta inom ett par år. Men även om höjd skatt väger upp underskottet, så är det inget som löser själva problemet med ekonomin. Det menar Karl Arne Löthgren, som tydligt markerar vikten i att omedelbart utforma ett sparpaket för kommunen.
-Görs inget åt problemet kan vi räkna med att kommunalskatten höjs med en krona om ett par år, detta eftersom underskottet på 15 miljoner i år mycket väl kan vara det dubbla nästa år om vi inte sätter stopp nu. En skattehöjning mår väl ingen särskilt bra av heller, säger Karl Arne.
De stora hålen i kommunkassan kan eventuellt innebära personalnedskärningar inom olika verksamheter. Löthgren menar att det är en åtgärd som svider, men kanske är ett måste för att komma på rätt köl igen.
-Det är ett mycket känsligt område att spara på, men vad ska vi annars göra? Det går inte att lösa på så många andra sätt, pengarna måste ju dras in på något och just personalkostnaderna är det stora området att spara på, förklarar Karl Arne.
Centern menar med detta att kommunen snarast bör utforma ett sparpaket för att stoppa underskottet innan det uppstår en svårare situation än den redan alarmerande som råder.
Onödigt många arbetar kommunalt
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.