Ett underskott på 15 miljoner kronor kan snart vara det dubbla. Oppositionsråd Karl Arne Löthgren, Centern, är mycket oroad över den ekonomiska situation som råder nu och som eventuellt kan eskalera i framtiden.
Gör vi inget åt ekonomin nu så är det kört. Höga skattehöjningar är då att vänta inom ett par år. Men även om höjd skatt väger upp underskottet, så är det inget som löser själva problemet med ekonomin. Det menar Karl Arne Löthgren, som tydligt markerar vikten i att omedelbart utforma ett sparpaket för kommunen.
-Görs inget åt problemet kan vi räkna med att kommunalskatten höjs med en krona om ett par år, detta eftersom underskottet på 15 miljoner i år mycket väl kan vara det dubbla nästa år om vi inte sätter stopp nu. En skattehöjning mår väl ingen särskilt bra av heller, säger Karl Arne.
De stora hålen i kommunkassan kan eventuellt innebära personalnedskärningar inom olika verksamheter. Löthgren menar att det är en åtgärd som svider, men kanske är ett måste för att komma på rätt köl igen.
-Det är ett mycket känsligt område att spara på, men vad ska vi annars göra? Det går inte att lösa på så många andra sätt, pengarna måste ju dras in på något och just personalkostnaderna är det stora området att spara på, förklarar Karl Arne.
Centern menar med detta att kommunen snarast bör utforma ett sparpaket för att stoppa underskottet innan det uppstår en svårare situation än den redan alarmerande som råder.
Onödigt många arbetar kommunalt
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.