Parkeringshuset kunde lika gärna vara ett litet köpcenter med några klädbutiker och ett McDonalds etc. Och bredband ska fungera i alla mindre bysamhällen. Varför är det så snålt med praktik i högstadiet? Med fler veckor praktik i 8:an och 9:an ökar möjligheten för ungdomar att få en bättre uppfattning om arbetslivet inför valet av utbildning i gymnasiet.
Detta är bara ett urval av förslag som skolungdomar i klass 8 på Stadsskogsskolan nu överlämnat till ansvariga på kommunen. Utöver medborgarmotionerna har dessutom två av eleverna begärt talartid i fullmäktige för att tala direkt till politikerna.
En av de som mottagit elevernas förslag och engagemang är kommunalrådet Anders Ceder. Han menar att det är väldigt mycket intressanta frågor och betonar hur bra och viktigt det är att ungdomar engagerar sig i frågor på detta sättet. Inte minst för att vuxna och unga ofta ser olika på saker.
Sarah Vickman är en av två tjejer som kommer att visa sig i talarstolen. Hon kommer att påpeka tre problem. Det första gäller bredband och varför det är så otydligt om det kommer att fungera i Östra Björka-området eller inte. Ett ”kanske” är inte acceptabelt, skriver hon.
Dessutom kommer Sarah att tala om Kristinavägen och om det är möjligt att återställa gatan till vad det var innan ombyggnaden tog fart.
Den sista frågan hon tar upp är en säkerhetsfråga gällande snöröjningen. Att behöva klättra över stora snövallar för att ta sig till bussen vid skolan är fel. Kan inte dessa vallar enkelt röjas undan, frågar hon och fortsätter: Vid varuhallarna nere i stan plogas stora snöhögar upp och barn leker gärna där. Med andra ord en säkerhetsfråga och risk för olyckor, menar Sarah.
Fler förslag och åsikter från eleverna finns att läsa här>>
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.