Idag har Statistiska Centralbyrån presenterat befolkningsstatistiken för det första halvåret 2004. För Lindesbergs del blev det ett negativt facit som visar att folkmängden fortsätter att minska. Även om kurvan brukar vända i slutet av året, så är det ändå mycket oroväckande att få siffrorna i sin hand, kommenterade Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, timmarna efter att han fått statistiken på sitt bord.
-För att få Lindesberg att öka måste vi få fram bostäder som folk vill bo i. De bostäder som finns är inte tillräckligt attraktiva för att locka folk att bo här, säger han.
Även om bostadsläget inte är tillfredställande, så är det ändå det få antalet födslar som måste vända till en positiv trend.
-Det föds för få barn helt enkelt, konstaterar Ceder.
Lindesberg tappade 36 invånare under första halvåret. Det dör fler än det föds, vilket skapar ett underskott på minus 51.
Det enda positiva i statistiken är att det visar på ett plus i flyttningsnettot, det visar nämligen att fler flyttade in i kommunen än vad det var som flyttade ut. 434 inflyttade mot 419 utflyttade ger ett plus på 15 personer.
-Faktum är att många kommuner och län, som man tycker borde ha tappat, visar siffror på en befolkningsökning. Bland annat uppe i Norrland, där man tycker det borde vara tvärtom. Många län i Bergslagsregionen tappar istället för att öka. Det måste vi se över vad det beror på, säger Anders Ceder.
Befolkningsmängd i Lindesbergs kommun:
Första halvåret 2004: 23 406
Första halvåret 2003: 23 492
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.