Idag har Statistiska Centralbyrån presenterat befolkningsstatistiken för det första halvåret 2004. För Lindesbergs del blev det ett negativt facit som visar att folkmängden fortsätter att minska. Även om kurvan brukar vända i slutet av året, så är det ändå mycket oroväckande att få siffrorna i sin hand, kommenterade Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, timmarna efter att han fått statistiken på sitt bord.
-För att få Lindesberg att öka måste vi få fram bostäder som folk vill bo i. De bostäder som finns är inte tillräckligt attraktiva för att locka folk att bo här, säger han.
Även om bostadsläget inte är tillfredställande, så är det ändå det få antalet födslar som måste vända till en positiv trend.
-Det föds för få barn helt enkelt, konstaterar Ceder.
Lindesberg tappade 36 invånare under första halvåret. Det dör fler än det föds, vilket skapar ett underskott på minus 51.
Det enda positiva i statistiken är att det visar på ett plus i flyttningsnettot, det visar nämligen att fler flyttade in i kommunen än vad det var som flyttade ut. 434 inflyttade mot 419 utflyttade ger ett plus på 15 personer.
-Faktum är att många kommuner och län, som man tycker borde ha tappat, visar siffror på en befolkningsökning. Bland annat uppe i Norrland, där man tycker det borde vara tvärtom. Många län i Bergslagsregionen tappar istället för att öka. Det måste vi se över vad det beror på, säger Anders Ceder.
Befolkningsmängd i Lindesbergs kommun:
Första halvåret 2004: 23 406
Första halvåret 2003: 23 492
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.