Idag har Statistiska Centralbyrån presenterat befolkningsstatistiken för det första halvåret 2004. För Lindesbergs del blev det ett negativt facit som visar att folkmängden fortsätter att minska. Även om kurvan brukar vända i slutet av året, så är det ändå mycket oroväckande att få siffrorna i sin hand, kommenterade Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, timmarna efter att han fått statistiken på sitt bord.
-För att få Lindesberg att öka måste vi få fram bostäder som folk vill bo i. De bostäder som finns är inte tillräckligt attraktiva för att locka folk att bo här, säger han.
Även om bostadsläget inte är tillfredställande, så är det ändå det få antalet födslar som måste vända till en positiv trend.
-Det föds för få barn helt enkelt, konstaterar Ceder.
Lindesberg tappade 36 invånare under första halvåret. Det dör fler än det föds, vilket skapar ett underskott på minus 51.
Det enda positiva i statistiken är att det visar på ett plus i flyttningsnettot, det visar nämligen att fler flyttade in i kommunen än vad det var som flyttade ut. 434 inflyttade mot 419 utflyttade ger ett plus på 15 personer.
-Faktum är att många kommuner och län, som man tycker borde ha tappat, visar siffror på en befolkningsökning. Bland annat uppe i Norrland, där man tycker det borde vara tvärtom. Många län i Bergslagsregionen tappar istället för att öka. Det måste vi se över vad det beror på, säger Anders Ceder.
Befolkningsmängd i Lindesbergs kommun:
Första halvåret 2004: 23 406
Första halvåret 2003: 23 492
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.