Idag har Statistiska Centralbyrån presenterat befolkningsstatistiken för det första halvåret 2004. För Lindesbergs del blev det ett negativt facit som visar att folkmängden fortsätter att minska. Även om kurvan brukar vända i slutet av året, så är det ändå mycket oroväckande att få siffrorna i sin hand, kommenterade Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, timmarna efter att han fått statistiken på sitt bord.
-För att få Lindesberg att öka måste vi få fram bostäder som folk vill bo i. De bostäder som finns är inte tillräckligt attraktiva för att locka folk att bo här, säger han.
Även om bostadsläget inte är tillfredställande, så är det ändå det få antalet födslar som måste vända till en positiv trend.
-Det föds för få barn helt enkelt, konstaterar Ceder.
Lindesberg tappade 36 invånare under första halvåret. Det dör fler än det föds, vilket skapar ett underskott på minus 51.
Det enda positiva i statistiken är att det visar på ett plus i flyttningsnettot, det visar nämligen att fler flyttade in i kommunen än vad det var som flyttade ut. 434 inflyttade mot 419 utflyttade ger ett plus på 15 personer.
-Faktum är att många kommuner och län, som man tycker borde ha tappat, visar siffror på en befolkningsökning. Bland annat uppe i Norrland, där man tycker det borde vara tvärtom. Många län i Bergslagsregionen tappar istället för att öka. Det måste vi se över vad det beror på, säger Anders Ceder.
Befolkningsmängd i Lindesbergs kommun:
Första halvåret 2004: 23 406
Första halvåret 2003: 23 492
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.