Vansinneskörningar är OK – om det sker på inhägnat område utan risk att skada någon människa. Men när det sker mitt i stan är det absolut inte acceptabelt. Efter många påringningar från allmänheten om rena idiotkörningar, kommer polisen nu lägga några extra timmar på att kontrollera aktuella sträckor i stan.
Den sträckan som flest klagar över är Banvägen. En angenäm sträcka för klumpfotade bilister och fartgalna motorcyklister. Man får inte bli rådlös om en MC svischar förbi i 120-130 km/h på sträckan. Det är vardagsmat med hastigheter runt eller över 100-sträcket.
Ett första försök att stävja problemet gjordes i tisdags. Dock utan något riktigt bra resultat.
-Det togs en bilist som körde i 72 km/h på sträckan, det var allt, uppger närpolisen i Lindesberg.
Men fler kontroller är planerade och förhoppningsvis lyckas man pricka in rätt dag och får fast på någon av de som har för vana att gasa på lite för mycket.
Trafikansvarig hos närpolisen misstänker att dessa kontroller måste ske med civil polisbil och laser för att inte väcka uppmärksamhet.
Dock är det inte alltid ett måste att lyckas ta någon av syndarna för att se resultat.
-Ibland räcker det med att vi syns oftare på dessa sträckor, det brukar få dem att tänka efter lite i fortsättningen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.