Lindesbergs kommun planerar att lägga ner Pilkrogs skola. Men engagemanget för skolans fortlevnad är stor i det lilla samhället och i de närliggande byarna. Resultatet av detta är att man önskar driva vidare verksamheten i form av en friskola. Något som ej belastar kommunen ekonomiskt. Men kommunen säger nej ändå.
Bo Bäckman är ordförande i Pilkrogs friskolas ekonomiska förening. Han menar att beslutet från Barn- och utbildningsnämnden är tragiskt och dumt.
-Jag kan bara tolka det som att politikerna inte vill släppa greppet om egna verksamheter för andra aktörer, förklarar Bo och fortsätter:
-Det är rent av hopplöst att ens försöka resonera med Arnold Bengtsson angående det här. Och man funderar ju lite om det verkligen är förankrat i det egna partiet. Arnold har ju sedan länge visat sig kritisk och orubblig i sådana här frågor, kommenterar Bäckman.
Att driva skolan i modell friskola har många fördelar, men få eller inga nackdelar. Därför retar det gallfeber på alla människor som engagerar sig i frågan.
På den lilla byskolan går 45 elever, men antalet skulle kunna bli fler om kommunen vill samarbeta.
-Som friskola skulle vi kunna erbjuda en lugn och trygg miljö för andra utanför nuvarande skolområde. T ex skulle vissa elever i Lindesberg kunna gå på Pilkrog om de inte trivs på sin nuvarande skola. Alla vinner ju på det, menar Bo Bäckman.
Även om Arnold Bengtsson och Barn- och utbildningsnämnden nu kommer att rekommendera Skolverket att avslå ansökan om en friskola, så är inte hoppet ute för det.
-Det är ju bara en rekommendation från kommunen och inget definitivt nej i den här frågan. Vi får se resultatet av kommunens negativa inställning framöver, och sista ordet är långt ifrån sagt ännu, konstaterar Bo Bäckman.
Arnold Bengtsson: ”Bo Bäckman har fel”
-Det Bo Bäckman säger stämmer inte. Han har helt enkelt räknat fel, menar Arnold Bengtsson.
Enligt barn- och utbildningsnämndens ordförande innebär kommunens planer på en nedläggning att man sparar 600 000 kronor i driftkostnader varje år. Och att starta en friskola är bara en trendlösning för att rädda småskolor som egentligen inte behövs, menar Bengtsson.
-Jag förstår frustrationen bland de som berörs av det här, men samtidigt får vi inte glömma att vi kan erbjuda mycket bättre kvalitet i våra andra skolor än vad de någonsin kan åstadkomma på Pilkrog, säger Arnold.
Dessutom menar Arnold Bengtsson att det är fel om en liten grupp föräldrar och elever ska belasta skattebetalarna för att få sin vilja igenom. Särskilt i fallet Pilkrog – och särskilt nu när man måste finna ”lämpliga” områden att spara in på.
-Hade det varit så att man i Vedevåg önskade starta en friskola hade situationen varit en helt annan. Där finns ändå ett underlag och en skola som kan erbjuda hög kvalitet. Men i det här aktuella fallet måste vi tyvärr se sanningen och vad som är bäst, avslutar han.
Mer om Pilkrog skola finns här>>
Löa friskola>>
Friskolornas Riksförbund>>
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.