Lindesbergs kommun planerar att lägga ner Pilkrogs skola. Men engagemanget för skolans fortlevnad är stor i det lilla samhället och i de närliggande byarna. Resultatet av detta är att man önskar driva vidare verksamheten i form av en friskola. Något som ej belastar kommunen ekonomiskt. Men kommunen säger nej ändå.
Bo Bäckman är ordförande i Pilkrogs friskolas ekonomiska förening. Han menar att beslutet från Barn- och utbildningsnämnden är tragiskt och dumt.
-Jag kan bara tolka det som att politikerna inte vill släppa greppet om egna verksamheter för andra aktörer, förklarar Bo och fortsätter:
-Det är rent av hopplöst att ens försöka resonera med Arnold Bengtsson angående det här. Och man funderar ju lite om det verkligen är förankrat i det egna partiet. Arnold har ju sedan länge visat sig kritisk och orubblig i sådana här frågor, kommenterar Bäckman.
Att driva skolan i modell friskola har många fördelar, men få eller inga nackdelar. Därför retar det gallfeber på alla människor som engagerar sig i frågan.
På den lilla byskolan går 45 elever, men antalet skulle kunna bli fler om kommunen vill samarbeta.
-Som friskola skulle vi kunna erbjuda en lugn och trygg miljö för andra utanför nuvarande skolområde. T ex skulle vissa elever i Lindesberg kunna gå på Pilkrog om de inte trivs på sin nuvarande skola. Alla vinner ju på det, menar Bo Bäckman.
Även om Arnold Bengtsson och Barn- och utbildningsnämnden nu kommer att rekommendera Skolverket att avslå ansökan om en friskola, så är inte hoppet ute för det.
-Det är ju bara en rekommendation från kommunen och inget definitivt nej i den här frågan. Vi får se resultatet av kommunens negativa inställning framöver, och sista ordet är långt ifrån sagt ännu, konstaterar Bo Bäckman.
Arnold Bengtsson: ”Bo Bäckman har fel”
-Det Bo Bäckman säger stämmer inte. Han har helt enkelt räknat fel, menar Arnold Bengtsson.
Enligt barn- och utbildningsnämndens ordförande innebär kommunens planer på en nedläggning att man sparar 600 000 kronor i driftkostnader varje år. Och att starta en friskola är bara en trendlösning för att rädda småskolor som egentligen inte behövs, menar Bengtsson.
-Jag förstår frustrationen bland de som berörs av det här, men samtidigt får vi inte glömma att vi kan erbjuda mycket bättre kvalitet i våra andra skolor än vad de någonsin kan åstadkomma på Pilkrog, säger Arnold.
Dessutom menar Arnold Bengtsson att det är fel om en liten grupp föräldrar och elever ska belasta skattebetalarna för att få sin vilja igenom. Särskilt i fallet Pilkrog – och särskilt nu när man måste finna ”lämpliga” områden att spara in på.
-Hade det varit så att man i Vedevåg önskade starta en friskola hade situationen varit en helt annan. Där finns ändå ett underlag och en skola som kan erbjuda hög kvalitet. Men i det här aktuella fallet måste vi tyvärr se sanningen och vad som är bäst, avslutar han.
Mer om Pilkrog skola finns här>>
Löa friskola>>
Friskolornas Riksförbund>>
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.