Trots nedskärningar och stora banklån råder anställnings- och inköpsstopp samtidigt som miljonunderskott redovisas. Hur kommer det sig att en med Lindesberg jämförbar kommun, som Höganäs, upplever raka motsatsen och konstaterar stark ekonomi och befolkningsökning?Hur kommer det sig att Lindesberg ligger på 274:e plats i företagsrankingen och Höganäs på 41:a? Hur kommer det sig att Höganäs har två kronor lägre kommunalskatt än Lindesberg?I en rad artiklar under hösten kommer vi belysa detta fenomen.
Höganäs kommun kan jämföras med Lindesberg på många sätt. Befolkningsmängden är i stort sett lika, en marginell skillnad om ett par hundra invånare skiljer kommunerna åt. Den stora skillnaden är dock att Höganäs ökar och Lindesberg minskar i antal.
Gällande turism har Höganäs havet – Lindesberg har Bergslagsnaturen.
Geografiskt sett påminner Höganäs mycket om Lindesberg. Runt om centralorten finns flera mindre samhällen, precis som vi har Guldsmedshyttan, Storå, Frövi, Fellingsbro har Höganäs Jonstorp, Nyhamnsläge, Mölle och Viken.
Trenden med utflyttning och svag ekonomi är inget nytt för Lindesbergs kommun. Var på vägen det gick fel och varför är svårt att sätta fingret på. Dock är tydligt att man tillåtit detta ske – utan att någon stampat foten på bromsen.
I Lindesberg har nyligen kommunalskatten höjts för att minska underskottet i kommunen. Men trots att invånarna fått sticka till med mer av sina sparslantar vacklar ekonomin. Jämfört med Höganäs där invånarna får behålla sina slantar i högre grad. Två kronors lägre kommunalskatt innebär många tusenlappar per år.
En person som tjänar 22 000 kronor i Höganäs betalar drygt 7000 kr mindre i skatt per år jämfört med en Lindesbergare med samma inkomst.
Höganäs kommun>>
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.