Trots nedskärningar och stora banklån råder anställnings- och inköpsstopp samtidigt som miljonunderskott redovisas. Hur kommer det sig att en med Lindesberg jämförbar kommun, som Höganäs, upplever raka motsatsen och konstaterar stark ekonomi och befolkningsökning?Hur kommer det sig att Lindesberg ligger på 274:e plats i företagsrankingen och Höganäs på 41:a? Hur kommer det sig att Höganäs har två kronor lägre kommunalskatt än Lindesberg?I en rad artiklar under hösten kommer vi belysa detta fenomen.
Höganäs kommun kan jämföras med Lindesberg på många sätt. Befolkningsmängden är i stort sett lika, en marginell skillnad om ett par hundra invånare skiljer kommunerna åt. Den stora skillnaden är dock att Höganäs ökar och Lindesberg minskar i antal.
Gällande turism har Höganäs havet – Lindesberg har Bergslagsnaturen.
Geografiskt sett påminner Höganäs mycket om Lindesberg. Runt om centralorten finns flera mindre samhällen, precis som vi har Guldsmedshyttan, Storå, Frövi, Fellingsbro har Höganäs Jonstorp, Nyhamnsläge, Mölle och Viken.
Trenden med utflyttning och svag ekonomi är inget nytt för Lindesbergs kommun. Var på vägen det gick fel och varför är svårt att sätta fingret på. Dock är tydligt att man tillåtit detta ske – utan att någon stampat foten på bromsen.
I Lindesberg har nyligen kommunalskatten höjts för att minska underskottet i kommunen. Men trots att invånarna fått sticka till med mer av sina sparslantar vacklar ekonomin. Jämfört med Höganäs där invånarna får behålla sina slantar i högre grad. Två kronors lägre kommunalskatt innebär många tusenlappar per år.
En person som tjänar 22 000 kronor i Höganäs betalar drygt 7000 kr mindre i skatt per år jämfört med en Lindesbergare med samma inkomst.
Höganäs kommun>>
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.