Trots nedskärningar och stora banklån råder anställnings- och inköpsstopp samtidigt som miljonunderskott redovisas. Hur kommer det sig att en med Lindesberg jämförbar kommun, som Höganäs, upplever raka motsatsen och konstaterar stark ekonomi och befolkningsökning?Hur kommer det sig att Lindesberg ligger på 274:e plats i företagsrankingen och Höganäs på 41:a? Hur kommer det sig att Höganäs har två kronor lägre kommunalskatt än Lindesberg?I en rad artiklar under hösten kommer vi belysa detta fenomen.
Höganäs kommun kan jämföras med Lindesberg på många sätt. Befolkningsmängden är i stort sett lika, en marginell skillnad om ett par hundra invånare skiljer kommunerna åt. Den stora skillnaden är dock att Höganäs ökar och Lindesberg minskar i antal.
Gällande turism har Höganäs havet – Lindesberg har Bergslagsnaturen.
Geografiskt sett påminner Höganäs mycket om Lindesberg. Runt om centralorten finns flera mindre samhällen, precis som vi har Guldsmedshyttan, Storå, Frövi, Fellingsbro har Höganäs Jonstorp, Nyhamnsläge, Mölle och Viken.
Trenden med utflyttning och svag ekonomi är inget nytt för Lindesbergs kommun. Var på vägen det gick fel och varför är svårt att sätta fingret på. Dock är tydligt att man tillåtit detta ske – utan att någon stampat foten på bromsen.
I Lindesberg har nyligen kommunalskatten höjts för att minska underskottet i kommunen. Men trots att invånarna fått sticka till med mer av sina sparslantar vacklar ekonomin. Jämfört med Höganäs där invånarna får behålla sina slantar i högre grad. Två kronors lägre kommunalskatt innebär många tusenlappar per år.
En person som tjänar 22 000 kronor i Höganäs betalar drygt 7000 kr mindre i skatt per år jämfört med en Lindesbergare med samma inkomst.
Höganäs kommun>>
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.