Trots nedskärningar och stora banklån råder anställnings- och inköpsstopp samtidigt som miljonunderskott redovisas. Hur kommer det sig att en med Lindesberg jämförbar kommun, som Höganäs, upplever raka motsatsen och konstaterar stark ekonomi och befolkningsökning?Hur kommer det sig att Lindesberg ligger på 274:e plats i företagsrankingen och Höganäs på 41:a? Hur kommer det sig att Höganäs har två kronor lägre kommunalskatt än Lindesberg?I en rad artiklar under hösten kommer vi belysa detta fenomen.
Höganäs kommun kan jämföras med Lindesberg på många sätt. Befolkningsmängden är i stort sett lika, en marginell skillnad om ett par hundra invånare skiljer kommunerna åt. Den stora skillnaden är dock att Höganäs ökar och Lindesberg minskar i antal.
Gällande turism har Höganäs havet – Lindesberg har Bergslagsnaturen.
Geografiskt sett påminner Höganäs mycket om Lindesberg. Runt om centralorten finns flera mindre samhällen, precis som vi har Guldsmedshyttan, Storå, Frövi, Fellingsbro har Höganäs Jonstorp, Nyhamnsläge, Mölle och Viken.
Trenden med utflyttning och svag ekonomi är inget nytt för Lindesbergs kommun. Var på vägen det gick fel och varför är svårt att sätta fingret på. Dock är tydligt att man tillåtit detta ske – utan att någon stampat foten på bromsen.
I Lindesberg har nyligen kommunalskatten höjts för att minska underskottet i kommunen. Men trots att invånarna fått sticka till med mer av sina sparslantar vacklar ekonomin. Jämfört med Höganäs där invånarna får behålla sina slantar i högre grad. Två kronors lägre kommunalskatt innebär många tusenlappar per år.
En person som tjänar 22 000 kronor i Höganäs betalar drygt 7000 kr mindre i skatt per år jämfört med en Lindesbergare med samma inkomst.
Höganäs kommun>>
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.