Trafiksituationen i centrum kan vissa dagar vara minst sagt pinsam. Köer bygger upp och liknar mer situationen som råder när en trafikolycka inträffat och begränsar framkomligheten. När LindeNytt tar pulsen på trafiken en fredag för någon vecka sedan möttes vi av denna syn som bilden visar. Och då kan vi avslöja att bilden visar en betydligt bättre situation än den verkliga. Det som inte syns i bild är en lika lång kö åt andra hållet, inåt stan.
Om bara ett par veckor kommer rivningsarbetet av kvarteret vid Järnvägsgatan påbörjas. Järnvägsgatan knyts samman med trafiken på Kristinavägen genom en rondell i korsningen. En åtgärd för att göra trafiksituationen mer hanterlig. I första hand skapas en ny led för att underlätta för kollektivtrafiken, men en positiv bieffekt är att antalet bilar tros minska med cirka 2000 per dygn från Kristinavägen. Dock återstår det som bilister upplever som ett riktigt irritationsmoment: bilköerna i norra centrum. Orsaken är stoppljusen vid Prästbron. Och inte torde en rondell hundra meter söderut skapa ett bättre trafikflöde där.
Bilist, se hit. Nu önskar vi höra din mening om hur Du upplever trafiken i Lindesbergs centrum vad gäller köbildning, rondeller och nya genomfartsleder. Och vad händer när/om apoteket flyttar till biblioteket/Linden. Korkar det igen stan ännu mer? Alla synpunkter är naturligtvis välkomna. Skriv till LindeNytt på denna länk>>
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.