Genom att släcka gatubelysningen några timmar varje natt, med undantag på helgerna, så sparar kommunen mellan 150 000 – 200 000 kr. En mycket omdiskuterad besparingsåtgärd, och invånarna kräver nu att åtgärden hävs med omedelbar verkan. Besparingens baksida har varit lika mörk som resultatet av nedsläckningen: invånarna känner inte längre någon trygghet att vistas utomhus på kvällarna.
De få extra slantar denna besparing utgör har alltså ett högre pris än vad som kan mätas i kronor och ören. Och dessutom är besparingen så marginell att det inte ens är värt att kallas besparing. Ett par hundratusen är ändå bara en liten droppe i det hav som utgör kommunens omsättning varje år.
Under ett par dagars tid har högen av insändare vuxit sig allt högre på redaktionens skrivbord. Vi har med stort intresse läst samtliga och kan bara konstatera att i stort sett alla säger likadant: belysningen är ett måste. Kommunen får absolut inte göra en sådan här besparing när effekten av den är så allvarlig.
För några dagar sedan pratade vi med socialdemokraten Arnold Bengtsson gällande situationen. Han verkade i denna stund ganska övertygad om att något måste göras ganska omgående för att öka tryggheten och säkerheten i vårt samhälle. Hans önskan var att se över belysning och eventuellt röja upp på skumma områden där brottsverkare i skydd av täta buskage kan verka i det dolda.
Våldtäkten i Schröders Backe är en händelse som eventuellt hade kunnat förhindras genom dessa åtgärder. Istället har det kostat en ung kvinnas liv.
Läsarna tycker till
Många läsare har alltså hört av sig i frågan om det mörklagda Lindesberg. Här följer några rader ur dessa brev:
*När det är kolsvart så behöver ju inte ens tjuven gömma sig och därmed kan ”arbeta” ostörda!! Stäng INTE av belysningen, utan utöka den istället! Penningamässigt måste det ju vara en droppe i havet i jämförelse vad det kostar oss alla att behöva koppla in försäkringsbolagen för inbrotten?!
*Låt gatubelysningen vara på. Tänk på våra barn och andras säkerhet. Ett liv är mer värt än att spara pengar
*Belysningen är inte huvudpunkten när det gäller tryggheten. De ska till fler poliser som aktivt kan patrullera och rycka ut när någon ringer efter dem.
Läs mer>>
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.