När justitieminister Thomas Bodström igår, tisdag, besökte Lindesberg för att informera om Lindesbergs Tingsrätt gav han det besked många hade befarat. Regeringen kommer att föreslå en sammanläggning med Örebro, vilket betyder att verksamheten i Lindesberg alltså ska läggas ned.
Redan inledningsvis kunde åhörarna, som bestod av politiker, jurister och tingsrättens personal, ana vad som kommer att hända med Lindesbergs Tingsrätt.
-Det är inget roligt beslut, men det är något som måste göras, förklarade Bodström och påpekade att en sammanläggning inte har något med ekonomi att göra.
-Det handlar inte om att spara pengar, för det har visat sig tidigare att man inte gör det genom sådana här åtgärder. Det är en fråga om rättssäkerhet, förklarade han.
Beskedet togs emot utan några större reaktioner. Dock kom en del frågor att riktas till Bodström. Bland annat när själva nådastöten kommer. Dock fick den frågan förbli obesvarad.
-Förslaget om en sammanläggning är en fråga för riksdagen att besluta om. När det blir vet jag inte. Förslaget lämnas över till riksdagen nu i vår, sedan tar det ju lite tid innan ett beslut kommer. Men det viktigaste är ändå att vi tar upp det här nu eftersom ärendet om tingsrätten har pågått under lång tid, konstaterade justitieministern.
Kommentarer om nedläggningen:
Kommunalråd Anders Ceder
-Det var väntat och visst är det tråkigt. Nu tappar vi en viktig institution och det är naturligtvis inte bra. Vi får hoppas att vi nu kompenseras på något vis, som vi även framfört till Bodström. Någon form av ersättning är ett krav från vår sida.
Bengt Isman, Advokatfirman Glimstedt
-Det är bara att konstatera att det är beklagligt, men samtidigt nödvändigt. För egen del är det opraktiskt och innebär mycket resor. Det blir tidskrävande, till exempel när förhandlingar ställs in.
Bildspel från Thomas Bodströms besök>>
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.