Häromdagen lämnade Centerpartiet in en motion till kommunfullmäktige med önskan att se att badet ute vid Pälsärmen återupplivades. Spontanbaden vid Lindesjöns södra ände är ett ganska välbesökt utflyktsmål redan idag, trots att inget görs för att snygga till platserna nämnvärt. Men Lindesbergs kommunalråd tror inte det är vidare hållbart att satsa på.
Centern önskar att soptunnor placeras ut, att sly och i viss mån vass tas bort samt att torrdassen snyggas till och att det skyltas upp ordentligt.
Tidigare har även idéer funnits om att åter bygga ett stort hopptorn med tillhörande brygga vid Pälsärmen, precis som det en gång i tiden såg ut.
Kommunalråd Anders Ceder tror dock inte det är hållbart och att man istället bör lägga kraft på att ordna ett riktigt bad på Loppholmarna.
-Ska vi lägga pengar på att ordna ett bad så ska det ske på en plats som är mer lämplig än Pälsärmen. Där ute har vi det svårt med trafiken, parkeringsplatser med mera. Loppholmarna är även bättre med tanke på läget, att det är lätt att ta sig dit eftersom det ligger mitt i stan, säger han.
-Dessutom har det talats om att vattenkvaliteten där ute inte är särskilt bra, men det kan jag inte säga med säkerhet hur det står till idag eftersom inga prover görs där längre, tillägger kommunalrådet.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.