Idag är kraven på kommunerna stora att uppnå en balanserad budget. Men det kan snart vara ett minne blott då regeringen väntas föreslå ett nytt balanskrav i kommande proposition, skriver KommunAktuellt.
Det nya förslaget är att låta kommunerna budgetera minus ett enskilt år, balanskravet blir mer flexibelt än vad det är idag. Att detta skulle få några negativa effekter, som t ex att kommunerna sänker garden och inte längre tar så allvarligt på ett minus i ekonomin, tror inte Lindesbergs kommunalråd är sannolikt.
-Det låter på ett sätt lite lurt det där. Man ska ju inte budgetera ett minus, utan hela tiden eftersträva en balanserad budget eller gärna ett överskott. Jag har inte själv satt mig in i det där förslaget ännu, men antar att det handlar om att kommunerna ska kunna motivera ett underskott på ett bra sätt, att på kortare sikt kunna redovisa balans igen, säger Anders Ceder.
Tanken med förslaget är att balanskravet förlängs till en treårsperiod.
En annan politiker som inte tror detta kan få negativa effekter är Mats Lagerman, Lod. Han menar att kommuner ibland måste budgetera minus för att ta sig ur en ekonomisk svacka.
-Det har vi ju redan gjort nu när vi arbetat med ekonomin. Och jag tror, eller hoppas i alla fall, att detta förslag inte kommer att få den effekten att man blir mindre målmedveten och slösaktig i kommunen, kommenterar Lagerman.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.