Den 31 augusti i fjol fick arbetsförmedlingarna i uppdrag från regeringshåll att halvera antalet långtidsarbetslösa ungdomar. Ett år fick de på sig att uppnå detta mål. En uppgift som inte är helt enkel, konstaterar Heikki Nykänen, som är chef för Arbetsförmedlingen i Lindesberg. Trots att det hela tiden kraftigt svänger i diagrammen över arbetslöshetsstatistiken, så ser man på arbetsförmedlingen ändå positivt på läget och chanserna att uppnå sitt mål. Redan i år har antalet långtidsarbetslösa unga minskat från 29 till 14.
-Det handlar inte om några omvälvande arbetsmetoder, allt handlar om att göra det effektivare. T ex så får den arbetslöse komma hit med kortare intervaller jämfört med förr. Nu kallas de in en gång i månaden. Mer uppmärksamhet riktas på den målgruppen och vi försöker att påskynda det hela för att snabbt få dem i sysselsättning på olika sätt, berättar Heikki.
Trots att antalet arbetslösa i denna målgrupp faktiskt halverats från den första januari i år till dags datum, så menar Heikki att det inte är ett tecken på att man uppnått det man eftersträvar och kan ropa faran över. Den stora utmaningen kommer nämligen under vårslutet och sommaren.
-Antalet långtidsarbetslösa ungdomar har minskat sedan årsskiftet, men samtidigt ser vi på diagrammet att det varit lite knackigt, kurvan går upp och ner hela tiden. Och ser vi på tidigare årsstatistik, vecka för vecka, så vet vi att kurvan kommer att plana ut och troligtvis även peka uppåt igen precis som tidigare år, förklarar Heikki.
Syftet med att snabbt få ut ungdomar på arbetsmarknaden eller i olika arbetsmarknadsåtgärder är bland annat att förhindra utslagning. I regel har unga mycket svårt att återhämta sig, att komma tillbaka efter en längre period som arbetslös. Och det blir svårare för varje månad som går.
-Ungdomar har den svagaste knytningen till arbetsmarknaden, och därför drabbas de hårt och riskerar att gå arbetslös länge med små chanser att komma tillbaka om vi inte snabbt tar tag i situationen. Detta mönster måste alltså brytas snabbt för att förhindra utslagningen. Det är oerhört viktigt.
-Trots att vi väntar en ökning bland unga arbetslösa nu i sommar, så ser vi utgångsläget att uppnå vårt mål som hyfsat bra. Men visst kommer det bli en utmaning, tillägger Heikki Nykänen.
Fotnot: Målgruppen Arbetsförmedlingen jobbat med är mellan åldern 18-24 år. En person som varit utan arbete eller annan sysselsättning i tre månader klassas som långtidsarbetslös.
Arbetslösheten totalt i alla åldrar är just nu 6,8 procent, eller 976 personer. Jämfört med i fjol är det en ökning från 5,8 procent, vilket innebär 147 fler arbetslösa.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.