Den 31 augusti i fjol fick arbetsförmedlingarna i uppdrag från regeringshåll att halvera antalet långtidsarbetslösa ungdomar. Ett år fick de på sig att uppnå detta mål. En uppgift som inte är helt enkel, konstaterar Heikki Nykänen, som är chef för Arbetsförmedlingen i Lindesberg. Trots att det hela tiden kraftigt svänger i diagrammen över arbetslöshetsstatistiken, så ser man på arbetsförmedlingen ändå positivt på läget och chanserna att uppnå sitt mål. Redan i år har antalet långtidsarbetslösa unga minskat från 29 till 14.
-Det handlar inte om några omvälvande arbetsmetoder, allt handlar om att göra det effektivare. T ex så får den arbetslöse komma hit med kortare intervaller jämfört med förr. Nu kallas de in en gång i månaden. Mer uppmärksamhet riktas på den målgruppen och vi försöker att påskynda det hela för att snabbt få dem i sysselsättning på olika sätt, berättar Heikki.
Trots att antalet arbetslösa i denna målgrupp faktiskt halverats från den första januari i år till dags datum, så menar Heikki att det inte är ett tecken på att man uppnått det man eftersträvar och kan ropa faran över. Den stora utmaningen kommer nämligen under vårslutet och sommaren.
-Antalet långtidsarbetslösa ungdomar har minskat sedan årsskiftet, men samtidigt ser vi på diagrammet att det varit lite knackigt, kurvan går upp och ner hela tiden. Och ser vi på tidigare årsstatistik, vecka för vecka, så vet vi att kurvan kommer att plana ut och troligtvis även peka uppåt igen precis som tidigare år, förklarar Heikki.
Syftet med att snabbt få ut ungdomar på arbetsmarknaden eller i olika arbetsmarknadsåtgärder är bland annat att förhindra utslagning. I regel har unga mycket svårt att återhämta sig, att komma tillbaka efter en längre period som arbetslös. Och det blir svårare för varje månad som går.
-Ungdomar har den svagaste knytningen till arbetsmarknaden, och därför drabbas de hårt och riskerar att gå arbetslös länge med små chanser att komma tillbaka om vi inte snabbt tar tag i situationen. Detta mönster måste alltså brytas snabbt för att förhindra utslagningen. Det är oerhört viktigt.
-Trots att vi väntar en ökning bland unga arbetslösa nu i sommar, så ser vi utgångsläget att uppnå vårt mål som hyfsat bra. Men visst kommer det bli en utmaning, tillägger Heikki Nykänen.
Fotnot: Målgruppen Arbetsförmedlingen jobbat med är mellan åldern 18-24 år. En person som varit utan arbete eller annan sysselsättning i tre månader klassas som långtidsarbetslös.
Arbetslösheten totalt i alla åldrar är just nu 6,8 procent, eller 976 personer. Jämfört med i fjol är det en ökning från 5,8 procent, vilket innebär 147 fler arbetslösa.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.