När läsarna själva får tycka till brukar det inte ta särskilt lång tid innan det skramlar till ordentligt i brevlådan på redaktionen. När det dessutom är debattkära ämnen blir trycket än mer ”skramligt”. Och tillfället att tycka till om Lidl visade sig inte vara något undantag. En rejäl lunta innehållande allehanda synpunkter, beröm såväl som kritik, summeras att Lindesbergarna överlag är mycket glada över den nya butiken i stan.
De flesta berömmer priserna, vilket kanske är mindre överraskande. Dessutom är frukt och grönt något som återkommer i nästan alla mail. Bara en missnöjd insändare gällande detta skriver att frukten är torr och grönsakernas hållbarhet för kort. Andra tycker tvärtom att frukten är utmärkt, både prismässigt och kvalitetsmässigt.
Några ger även personalen en eloge för mycket trevligt bemötande och tålmodighet. Precis som att butiken ger ökad konkurrens mellan handlare, vilket i slutändan gynnar kunden.
Barnfamiljer de stora vinnarna
De låga priserna är inte bara lockande för stunden utan också en betydande ekonomisk avlastning för barnfamiljer, skriver flera insändare. En av dessa har till och med räknat ut att deras familj sparar 3000 kronor per år enbart på att handla mjölk från Lidl jämfört med andra butiker.
Vissa skriver att butiken passar bäst för dem att handla läsk, godis eller kaffebröd på. De menar att övriga varor inte lockar eller känns alldeles för främmande.
De nya, och för de flesta, helt främmande sortimentet är något som man kommer att vänja sig vid och bli lika naturligt att handla som det man är van vid från andra butiker, skriver en annan insändare.
Något som riktas kritik mot är priserna på diskmedel och tvättmedel. Det är dyrare än andra butiker.
Även om mycket handlas från Lidl är ett besök hos Konsum, ICA eller EuroSpar ett måste för att täcka upp hela veckobehovet. Ytterligare ett positivt besked är att flera uppger att de inte längre åker och handlar i Örebro vid deras olika lågprisbutiker sedan Lidl öppnade. Med andra ord stannar mer pengar kvar i kommunen, vilket i det långa loppet gynnar alla.
Slutligen skriver en insändare att hon troligtvis är den enda i Lindesberg som ännu inte sett butiken mer än från utsidan.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.