När läsarna själva får tycka till brukar det inte ta särskilt lång tid innan det skramlar till ordentligt i brevlådan på redaktionen. När det dessutom är debattkära ämnen blir trycket än mer ”skramligt”. Och tillfället att tycka till om Lidl visade sig inte vara något undantag. En rejäl lunta innehållande allehanda synpunkter, beröm såväl som kritik, summeras att Lindesbergarna överlag är mycket glada över den nya butiken i stan.
De flesta berömmer priserna, vilket kanske är mindre överraskande. Dessutom är frukt och grönt något som återkommer i nästan alla mail. Bara en missnöjd insändare gällande detta skriver att frukten är torr och grönsakernas hållbarhet för kort. Andra tycker tvärtom att frukten är utmärkt, både prismässigt och kvalitetsmässigt.
Några ger även personalen en eloge för mycket trevligt bemötande och tålmodighet. Precis som att butiken ger ökad konkurrens mellan handlare, vilket i slutändan gynnar kunden.
Barnfamiljer de stora vinnarna
De låga priserna är inte bara lockande för stunden utan också en betydande ekonomisk avlastning för barnfamiljer, skriver flera insändare. En av dessa har till och med räknat ut att deras familj sparar 3000 kronor per år enbart på att handla mjölk från Lidl jämfört med andra butiker.
Vissa skriver att butiken passar bäst för dem att handla läsk, godis eller kaffebröd på. De menar att övriga varor inte lockar eller känns alldeles för främmande.
De nya, och för de flesta, helt främmande sortimentet är något som man kommer att vänja sig vid och bli lika naturligt att handla som det man är van vid från andra butiker, skriver en annan insändare.
Något som riktas kritik mot är priserna på diskmedel och tvättmedel. Det är dyrare än andra butiker.
Även om mycket handlas från Lidl är ett besök hos Konsum, ICA eller EuroSpar ett måste för att täcka upp hela veckobehovet. Ytterligare ett positivt besked är att flera uppger att de inte längre åker och handlar i Örebro vid deras olika lågprisbutiker sedan Lidl öppnade. Med andra ord stannar mer pengar kvar i kommunen, vilket i det långa loppet gynnar alla.
Slutligen skriver en insändare att hon troligtvis är den enda i Lindesberg som ännu inte sett butiken mer än från utsidan.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.