När läsarna själva får tycka till brukar det inte ta särskilt lång tid innan det skramlar till ordentligt i brevlådan på redaktionen. När det dessutom är debattkära ämnen blir trycket än mer ”skramligt”. Och tillfället att tycka till om Lidl visade sig inte vara något undantag. En rejäl lunta innehållande allehanda synpunkter, beröm såväl som kritik, summeras att Lindesbergarna överlag är mycket glada över den nya butiken i stan.
De flesta berömmer priserna, vilket kanske är mindre överraskande. Dessutom är frukt och grönt något som återkommer i nästan alla mail. Bara en missnöjd insändare gällande detta skriver att frukten är torr och grönsakernas hållbarhet för kort. Andra tycker tvärtom att frukten är utmärkt, både prismässigt och kvalitetsmässigt.
Några ger även personalen en eloge för mycket trevligt bemötande och tålmodighet. Precis som att butiken ger ökad konkurrens mellan handlare, vilket i slutändan gynnar kunden.
Barnfamiljer de stora vinnarna
De låga priserna är inte bara lockande för stunden utan också en betydande ekonomisk avlastning för barnfamiljer, skriver flera insändare. En av dessa har till och med räknat ut att deras familj sparar 3000 kronor per år enbart på att handla mjölk från Lidl jämfört med andra butiker.
Vissa skriver att butiken passar bäst för dem att handla läsk, godis eller kaffebröd på. De menar att övriga varor inte lockar eller känns alldeles för främmande.
De nya, och för de flesta, helt främmande sortimentet är något som man kommer att vänja sig vid och bli lika naturligt att handla som det man är van vid från andra butiker, skriver en annan insändare.
Något som riktas kritik mot är priserna på diskmedel och tvättmedel. Det är dyrare än andra butiker.
Även om mycket handlas från Lidl är ett besök hos Konsum, ICA eller EuroSpar ett måste för att täcka upp hela veckobehovet. Ytterligare ett positivt besked är att flera uppger att de inte längre åker och handlar i Örebro vid deras olika lågprisbutiker sedan Lidl öppnade. Med andra ord stannar mer pengar kvar i kommunen, vilket i det långa loppet gynnar alla.
Slutligen skriver en insändare att hon troligtvis är den enda i Lindesberg som ännu inte sett butiken mer än från utsidan.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.