När läsarna själva får tycka till brukar det inte ta särskilt lång tid innan det skramlar till ordentligt i brevlådan på redaktionen. När det dessutom är debattkära ämnen blir trycket än mer ”skramligt”. Och tillfället att tycka till om Lidl visade sig inte vara något undantag. En rejäl lunta innehållande allehanda synpunkter, beröm såväl som kritik, summeras att Lindesbergarna överlag är mycket glada över den nya butiken i stan.
De flesta berömmer priserna, vilket kanske är mindre överraskande. Dessutom är frukt och grönt något som återkommer i nästan alla mail. Bara en missnöjd insändare gällande detta skriver att frukten är torr och grönsakernas hållbarhet för kort. Andra tycker tvärtom att frukten är utmärkt, både prismässigt och kvalitetsmässigt.
Några ger även personalen en eloge för mycket trevligt bemötande och tålmodighet. Precis som att butiken ger ökad konkurrens mellan handlare, vilket i slutändan gynnar kunden.
Barnfamiljer de stora vinnarna
De låga priserna är inte bara lockande för stunden utan också en betydande ekonomisk avlastning för barnfamiljer, skriver flera insändare. En av dessa har till och med räknat ut att deras familj sparar 3000 kronor per år enbart på att handla mjölk från Lidl jämfört med andra butiker.
Vissa skriver att butiken passar bäst för dem att handla läsk, godis eller kaffebröd på. De menar att övriga varor inte lockar eller känns alldeles för främmande.
De nya, och för de flesta, helt främmande sortimentet är något som man kommer att vänja sig vid och bli lika naturligt att handla som det man är van vid från andra butiker, skriver en annan insändare.
Något som riktas kritik mot är priserna på diskmedel och tvättmedel. Det är dyrare än andra butiker.
Även om mycket handlas från Lidl är ett besök hos Konsum, ICA eller EuroSpar ett måste för att täcka upp hela veckobehovet. Ytterligare ett positivt besked är att flera uppger att de inte längre åker och handlar i Örebro vid deras olika lågprisbutiker sedan Lidl öppnade. Med andra ord stannar mer pengar kvar i kommunen, vilket i det långa loppet gynnar alla.
Slutligen skriver en insändare att hon troligtvis är den enda i Lindesberg som ännu inte sett butiken mer än från utsidan.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.