Vid årsskiftet var bredbandsutbyggnaden i Lindesbergs kommun i stort sett genomförd. Det innebar att folket ute i de mindre samhällena kunde börja surfa med ADSL/bredband i betydligt snabbare hastigheter än vad de tidigare kunnat med sitt ”uppringda internet”.
Och för bara ett par veckor sedan kom nästa glada nyhet för alla surfare. Då kunde man uppgradera sitt ”vanliga” ADSL från 0,5 Mbit till 2 Mbit. En betydligt snabbare nedladdningshastighet än tidigare alltså, till en lite högre kostnad. För bara några dagar sedan kom nästa sena julklapp till Lindesbergs invånare. Då blev det nämligen klart att ADSL-stationerna uppgraderats och nu erbjöds surfaren hela 8 Mbit, och det till samma kostnad som den tidigare uppgraderingen 2 Mbit.
Bredbandssuccé
Lindesbergs kommun är en av cirka 40 kommuner som prioriterats av Skanova när bredbandsutbyggnaden skett. Med andra ord har Lindesberg idag snabbare bredband än många andra större orter, som alltså får vänta innan de kan få ADSL med 8 Mbit. Detta är något som it-chef Bosse Bäckman menar är viktigt att marknadsföra kommunen med.
-Här kan vi ju få snabbt bredband t o m ute i skogarna. Det är viktigt att tala om för nya invånare att man faktiskt kan få bredband i nästan hela kommunen idag, säger Bäckman.
Bredbandssatsningen har blivit en riktig succé i kommunen. Idag visar täckningsgraden användare/abonnenter 60 procent. Bredbandsutbyggnaden gör det möjligt för cirka 90 procent av hushållen att få ADSL.
Snabbare och längre
Eftersom Lindesberg är prioriterad betyder det att vi hela tiden får det allra senaste gällande tekniken via telestationerna. Nästa förbättring som sker är att räckvidden (max avstånd mellan kund och telestation) utökas på tjänsten 2 Mbit. Avståndet mellan kund och station ökas då till 7 km. En avsevärd förbättring, konstaterar kommunens it-chef.
-Visst är det så. Och det vi hoppas sedan är att få täckning i de 10 stationer som idag inte alls är inkopplade med ADSL-teknik. Bland annat drabbar det surfare ute i Fornaboda, Mårdshyttan, Östra Bohr med flera mindre orter, säger Bäckman.
I den frågan kan man dock inte göra mer än att vänta på statens utredning för fortsatt utbyggnad.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.