För att citera musikartisten Robert Broberg: ”Stan är full av vatten”. Lindesberg har det, men utnyttjar det inte. Nora har det, och utnyttjar det. Skillnaden mellan Lindesberg och Nora är att grannkommunen lyckats skapa sig en egen identitet och ett igenkännande, bland annat genom sjön.
Lindesberg saknar helt en egen identitet och tar inte ens till vara på stadens styrka. Kunde vi bara bli lite mer som Nora vore saken klar. Joakim Karlén, projektanställd att stärka kommunen inom viktiga områden som turism, näringsliv och attraktion, menar att Linde saknar det Nora har. En identitet.
Efter att ha intervjuat ett 70-tal personer och frågat dem om Lindesbergs styrka och brister, så framgår att många återkommer i frågan om en identitet. Linde är anonymt, slumrande anonymt. Dessutom verkar vi vara blinda för det vi har – bland annat allt vatten.
Lindesbergare skryter om Nora
”När vi får besök så visar vi dem Nora” svarade en intervjuad. Istället för att visa upp den egna bygden, så är det grannkommunen man gärna visar upp när långväga besök hälsar på.
(skratt) –Det säger en del det. Nora har ju lyckats skapa sig en identitet. Men det handlar egentligen inte om att Nora har någonting som Lindesberg saknar. Istället är det så att Nora lyckats marknadsföra sig och namnet på rätt sätt. Nora har en identitet, säger Joakim Karlén.
Han är övertygad om att samma sak kan göras med namnet Lindesberg, men då får vi inte glömma bort stadens styrkor. Att Lindesjön är centralt och grunden i marknadsföringen är solklart.
-Boende i olika former nära sjön är något som är oerhört viktigt. Det skall vara bostäder man har råd med också, menar Karlén.
En tidigare omtalad fastighet är Strandskolan/Kulturskolan. Ett ypperligt läge som torde stärka boendeattraktionen i Lindesbergs stad. Sedan måste attraktiva boenden annonseras effektivt i Örebroregionen samt Mälardalen.
Augustibuller ekar i hela landet
Marknadsföringen av Lindesberg är en viktig fråga. Inte minst för att vända avbefolkningstrenden. Att arbeten finns på orten är naturligtvis viktigt, men det krävs ännu något mer. En attraktion.
-Folk flyttar ju inte på måfå, det krävs ju att de känner till staden och trivs med den. Arbete är naturligtvis viktigt, men sedan måste det finnas en lust att bo här, annars flyttar man inte hit, säger Karlén.
En eloge till Augustbuller ges i sammanhanget, som lyckats marknadsföra både sig själva och Lindesbergs kommun. Det har dessutom visat sig avgörande för yngre människor. För ett år sedan intervjuade LindeNytt ett antal personer mellan 18-22 år. En av dessa menade att han skulle flytta hit efter avslutade studier i Göteborgstrakten. Helt tack vare Augustibuller och trivsamheten i staden.
-Av 40 tillfrågade universitetsstudenter var det bara en som kände till Lindesberg. Och det var genom Augustibuller, säger Joakim Karlén.
Lindesbergs styrka och svaghet är alltså Lindesjön. Den finns där men utnyttjas minimalt. Boende, turism, ett levande och rikt båtliv, badplatser med mera är saker som idag saknas vid sjön. Nora har det – Lindesberg också, men ändå inte.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.