För att citera musikartisten Robert Broberg: ”Stan är full av vatten”. Lindesberg har det, men utnyttjar det inte. Nora har det, och utnyttjar det. Skillnaden mellan Lindesberg och Nora är att grannkommunen lyckats skapa sig en egen identitet och ett igenkännande, bland annat genom sjön.
Lindesberg saknar helt en egen identitet och tar inte ens till vara på stadens styrka. Kunde vi bara bli lite mer som Nora vore saken klar. Joakim Karlén, projektanställd att stärka kommunen inom viktiga områden som turism, näringsliv och attraktion, menar att Linde saknar det Nora har. En identitet.
Efter att ha intervjuat ett 70-tal personer och frågat dem om Lindesbergs styrka och brister, så framgår att många återkommer i frågan om en identitet. Linde är anonymt, slumrande anonymt. Dessutom verkar vi vara blinda för det vi har – bland annat allt vatten.
Lindesbergare skryter om Nora
”När vi får besök så visar vi dem Nora” svarade en intervjuad. Istället för att visa upp den egna bygden, så är det grannkommunen man gärna visar upp när långväga besök hälsar på.
(skratt) –Det säger en del det. Nora har ju lyckats skapa sig en identitet. Men det handlar egentligen inte om att Nora har någonting som Lindesberg saknar. Istället är det så att Nora lyckats marknadsföra sig och namnet på rätt sätt. Nora har en identitet, säger Joakim Karlén.
Han är övertygad om att samma sak kan göras med namnet Lindesberg, men då får vi inte glömma bort stadens styrkor. Att Lindesjön är centralt och grunden i marknadsföringen är solklart.
-Boende i olika former nära sjön är något som är oerhört viktigt. Det skall vara bostäder man har råd med också, menar Karlén.
En tidigare omtalad fastighet är Strandskolan/Kulturskolan. Ett ypperligt läge som torde stärka boendeattraktionen i Lindesbergs stad. Sedan måste attraktiva boenden annonseras effektivt i Örebroregionen samt Mälardalen.
Augustibuller ekar i hela landet
Marknadsföringen av Lindesberg är en viktig fråga. Inte minst för att vända avbefolkningstrenden. Att arbeten finns på orten är naturligtvis viktigt, men det krävs ännu något mer. En attraktion.
-Folk flyttar ju inte på måfå, det krävs ju att de känner till staden och trivs med den. Arbete är naturligtvis viktigt, men sedan måste det finnas en lust att bo här, annars flyttar man inte hit, säger Karlén.
En eloge till Augustbuller ges i sammanhanget, som lyckats marknadsföra både sig själva och Lindesbergs kommun. Det har dessutom visat sig avgörande för yngre människor. För ett år sedan intervjuade LindeNytt ett antal personer mellan 18-22 år. En av dessa menade att han skulle flytta hit efter avslutade studier i Göteborgstrakten. Helt tack vare Augustibuller och trivsamheten i staden.
-Av 40 tillfrågade universitetsstudenter var det bara en som kände till Lindesberg. Och det var genom Augustibuller, säger Joakim Karlén.
Lindesbergs styrka och svaghet är alltså Lindesjön. Den finns där men utnyttjas minimalt. Boende, turism, ett levande och rikt båtliv, badplatser med mera är saker som idag saknas vid sjön. Nora har det – Lindesberg också, men ändå inte.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.