Att vistas vid Lindeskolan är något av det dummaste man kan göra. Där löper man nämligen störst risk att utsättas för våldsbrott. Eller? Nja, sanningen är inte riktigt så dramatisk och hotfull som Aftonbladet.se valt att vinkla den i en stor kartläggning om var tätorternas farligaste områden/gator finns.
Det finns egentligen ingen plats i Lindesberg som är farlig att vistas på. Faktum är att man löper betydligt större risk att skada sig om man försöker knalla över Kristinavägen i rusningstid.
När kvällstidningen listar landets orter och de ”farligaste” platserna på respektive ort skapar man bara onödig upplevd otrygghet, menar närpolisen i Lindesberg.
Enligt kartläggningen är alltså Lindeskolan den plats man bör undvika. Där sker flest fall av misshandel, åtminstone under en mycket, mycket kort tid på året – i augusti. För när man granskar polisens statistik lite närmre får man snart klart för sig att Lindeskolan toppar statistiken med sina 9 anmälningar på grund av musikfestivalen Augustibuller.
Under 2004 anmäldes 9 fall av misshandel som ägt rum inom festivalområdet eller dess omedelbara närhet. Eftersom polisen använder sig av en slags områdeskod vid anmälningstillfället, så blir det ofta att en gata eller offentlig plats i närheten används som riktmärke. I fallet Augustibuller faller det sig naturligt att uppge Lindeskolan som plats för en anmälningsupptagare i Örebro, som kanske inte är så väl bevandrad i Lindesbergs geografi.
Undvik Kungsgatan mellan 23-01
Närpolischef Magnus Luhr tycker det är mycket olyckligt att man använt statistik på detta vis. Det skapar oro och otrygghet – helt i onödan.
-Det är ju faktiskt ren nonsens och det visar bara hur lätt det är att tolka statistik fel, säger han.
Även om flera poliser som vi talat med, närpolischefen inkluderat, menar att det inte finns någon plats i Lindesberg som är farlig att vistas på, så kan man ändå peka på en viss gata, en viss tid och dag då det är större risk att råka ut för våldsbrott. Kungsgatan en lördag mellan kl 23-01 i närheten av krogarna. Dock sker de flesta våldsbrotten inne på krogarna.
Så listar Aftonbladet Lindesberg>>
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.