Att vistas vid Lindeskolan är något av det dummaste man kan göra. Där löper man nämligen störst risk att utsättas för våldsbrott. Eller? Nja, sanningen är inte riktigt så dramatisk och hotfull som Aftonbladet.se valt att vinkla den i en stor kartläggning om var tätorternas farligaste områden/gator finns.
Det finns egentligen ingen plats i Lindesberg som är farlig att vistas på. Faktum är att man löper betydligt större risk att skada sig om man försöker knalla över Kristinavägen i rusningstid.
När kvällstidningen listar landets orter och de ”farligaste” platserna på respektive ort skapar man bara onödig upplevd otrygghet, menar närpolisen i Lindesberg.
Enligt kartläggningen är alltså Lindeskolan den plats man bör undvika. Där sker flest fall av misshandel, åtminstone under en mycket, mycket kort tid på året – i augusti. För när man granskar polisens statistik lite närmre får man snart klart för sig att Lindeskolan toppar statistiken med sina 9 anmälningar på grund av musikfestivalen Augustibuller.
Under 2004 anmäldes 9 fall av misshandel som ägt rum inom festivalområdet eller dess omedelbara närhet. Eftersom polisen använder sig av en slags områdeskod vid anmälningstillfället, så blir det ofta att en gata eller offentlig plats i närheten används som riktmärke. I fallet Augustibuller faller det sig naturligt att uppge Lindeskolan som plats för en anmälningsupptagare i Örebro, som kanske inte är så väl bevandrad i Lindesbergs geografi.
Undvik Kungsgatan mellan 23-01
Närpolischef Magnus Luhr tycker det är mycket olyckligt att man använt statistik på detta vis. Det skapar oro och otrygghet – helt i onödan.
-Det är ju faktiskt ren nonsens och det visar bara hur lätt det är att tolka statistik fel, säger han.
Även om flera poliser som vi talat med, närpolischefen inkluderat, menar att det inte finns någon plats i Lindesberg som är farlig att vistas på, så kan man ändå peka på en viss gata, en viss tid och dag då det är större risk att råka ut för våldsbrott. Kungsgatan en lördag mellan kl 23-01 i närheten av krogarna. Dock sker de flesta våldsbrotten inne på krogarna.
Så listar Aftonbladet Lindesberg>>
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.