Varför bygger vi om Kristinavägen egentligen? Varför kan inte bommarna vid järnvägsövergångarna fungera enligt tidsschemat? Hur kan kommunen planera en arenahall i mångmiljonklass samtidigt som ekonomin lider bistra tider? Frågorna är många och vissa frågetecken kan förhoppningsvis rätas ut också – live dessutom. Nu är det nämligen åter dags för allmänheten att ställa politikerna mot väggen.
Inom loppet av några dagar får allmänheten chansen att träffa och ställa på de styrande politikerna och tjänstemännen i Lindesbergs kommun – vid två tillfällen. Redan imorgon, onsdag, kl 18:30 bjuder kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder och kommunchef Peter Bring in folket för information om t ex ekonomin med mera. Tillsammans med dessa två herrar medverkar representanter från oppositionen. Kommundelsträffen hålles i församlingshemmet.
På måndag i nästa vecka ges en andra chans att träffa politikerna, då det blivit dags igen för en ny upplaga av ”Allmänhetens frågestund”. En chans för invånarna att ställa politikerna mot väggen med nyfikna frågeställningar. Erfarenheten säger att väldigt få tar denna chans, trots att så många beslut och planer ofta kritiseras och ifrågasätts. Men kommunfullmäktige håller trots det frågestunden öppen och aktuell för att ge folket chansen.
Tid och plats
Kommundelsträffen: Församlingshemmet, onsdag 12 okt kl 18:30.
Allmänhetens frågestund: Kommunfullmäktige i Folkets Hus, måndag 17 okt kl 17:00-18:00. Frågor kan ställas direkt under frågestunden, men kan också mailas in i förväg för att kunna besvaras mer utförligt. Frågor skickas då till kommun@lindesberg.se
OBS! Frågor via mail ska skickas in senast onsdag 12 okt.
Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna. Artikeln uppdateras.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör