Varför bygger vi om Kristinavägen egentligen? Varför kan inte bommarna vid järnvägsövergångarna fungera enligt tidsschemat? Hur kan kommunen planera en arenahall i mångmiljonklass samtidigt som ekonomin lider bistra tider? Frågorna är många och vissa frågetecken kan förhoppningsvis rätas ut också – live dessutom. Nu är det nämligen åter dags för allmänheten att ställa politikerna mot väggen.
Inom loppet av några dagar får allmänheten chansen att träffa och ställa på de styrande politikerna och tjänstemännen i Lindesbergs kommun – vid två tillfällen. Redan imorgon, onsdag, kl 18:30 bjuder kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder och kommunchef Peter Bring in folket för information om t ex ekonomin med mera. Tillsammans med dessa två herrar medverkar representanter från oppositionen. Kommundelsträffen hålles i församlingshemmet.
På måndag i nästa vecka ges en andra chans att träffa politikerna, då det blivit dags igen för en ny upplaga av ”Allmänhetens frågestund”. En chans för invånarna att ställa politikerna mot väggen med nyfikna frågeställningar. Erfarenheten säger att väldigt få tar denna chans, trots att så många beslut och planer ofta kritiseras och ifrågasätts. Men kommunfullmäktige håller trots det frågestunden öppen och aktuell för att ge folket chansen.
Tid och plats
Kommundelsträffen: Församlingshemmet, onsdag 12 okt kl 18:30.
Allmänhetens frågestund: Kommunfullmäktige i Folkets Hus, måndag 17 okt kl 17:00-18:00. Frågor kan ställas direkt under frågestunden, men kan också mailas in i förväg för att kunna besvaras mer utförligt. Frågor skickas då till kommun@lindesberg.se
OBS! Frågor via mail ska skickas in senast onsdag 12 okt.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.