”Tiden talar för motion och hälsa”.
Så avslutar nye centerordföranden
Kurt Scharnke sin interpellation till kommunfullmäktige. Skrivelsen handlar om ett gammalt kärt ämne, en förlängning av Strandpromenaden. En fråga Centern för övrigt motionerat åren 1980 och återigen nio år senare. Men inget händer, det faller bara i glömska, menar Kurt.
-Frågan måste hållas igång för att något ska ske misstänker jag, säger han.
En förlängning av Strandpromenaden blev senast på tal då det nyplanerade bostadsområdet i Lindesby presenterades. Men det är inte tillräckligt drivande. Det visar inte minst hur frågan behandlades under 80-talet, då det t o m fanns pengar avsatt för en utbyggnad.
”Eftersom idén att förverkliga rekreationsleden fortfarande är lika aktuella som då vill jag ha svar på hur långt planeringsarbetet har fortskridit och när man tänker påbörja arbetet”, skriver Kurt i sin interpellation.
Att en förlängning av Strandpromenaden är ett förslag många ser mycket positivt på får vi inte minst bekräftat på fredagen när vi stämmer möte med centerordföranden. Nedanför kyrkan promenerar en kvinna med sin hund och njuter av solen som just bryter igenom. När hon blir varse om Scharnkes engagemang i frågan säger hon spontant att det inte är en dag för tidigt.
Interpellationen kommer att besvaras av kommunstyrelsens ordförande den 19 april.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.