Under första halvåret har antalet invånare i Lindesbergs kommun ökat. Även om det rör sig om en ganska liten ökning, så ser kommunen positivt på utvecklingen och menar att det ger hopp om att antalet invånare nu ska fortsätta att öka.
Sedan årsskiftet har Lindesberg ökat med 12 stycken invånare. Och antalet nyfödda ligger relativt högt med 108 nyfödslar under samma period.
-Det är inte så väldigt mycket, men det är i alla fall en ökning, kommenterar kommunalråd Anders Ceder.
En ökning är särskilt bra i en tid då övriga länet visar dålig statistik, menar Ceder.
-Grannkommunerna har det inte lätt på området, till och med Örebro har det tufft just nu, säger han.
Även då halvårsredovisningen ger positiva tankegångar, så finns det alltid ett orosmoln då denna statistik kommer varje år. Det är nämligen under tredje kvartalet de stora utflyttningarna sker, när ungdomarna flyttar ut i samband med studier. Därför kommer ett riktigt avgörande först när helårsredovisningen sammanställts.
Saknas bostäder i Linde
Befolkningsökningen ger samtidigt med ett leende veckade pannor hos vårt styre. Ökningen är naturligtvis positiv, men med denna har man blivit än mer varse om ett växande problem. Det saknas bostäder i Lindesbergs tätort.
Enligt kommunalrådet är det mer eller mindre omöjligt att få tag på en lägenhet i centrala Lindesberg, och även på mindre orter som Gusselby och i Frövi.
-Jag har inte talat med alla fastighetsägare, men de jag talat med påtalar problemet. Vi måste helt enkelt bygga nya hus för att skapa möjligheter för en fortsatt inflyttning. Det räcker inte med att ta fram attraktiva tomtmarker som i Lindesby t ex, det krävs lägenheter också, säger Anders Ceder.
Saken har diskuterats i kommunen och bland annat talas det om ett flerfamiljshus på den plats socialen förr låg – vid Palmgrenska Huset.
-Sedan talas det en del om Strandskolan också, men borta vid gamla socialbaracken är det i stort sett klart att bygga om det nu blir aktuellt.
Båda dessa platser ger sjöutsikt – vilket följer Anders Ceders sedan länge starka kort när det gäller att locka folk till orten.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.