Under första halvåret har antalet invånare i Lindesbergs kommun ökat. Även om det rör sig om en ganska liten ökning, så ser kommunen positivt på utvecklingen och menar att det ger hopp om att antalet invånare nu ska fortsätta att öka.
Sedan årsskiftet har Lindesberg ökat med 12 stycken invånare. Och antalet nyfödda ligger relativt högt med 108 nyfödslar under samma period.
-Det är inte så väldigt mycket, men det är i alla fall en ökning, kommenterar kommunalråd Anders Ceder.
En ökning är särskilt bra i en tid då övriga länet visar dålig statistik, menar Ceder.
-Grannkommunerna har det inte lätt på området, till och med Örebro har det tufft just nu, säger han.
Även då halvårsredovisningen ger positiva tankegångar, så finns det alltid ett orosmoln då denna statistik kommer varje år. Det är nämligen under tredje kvartalet de stora utflyttningarna sker, när ungdomarna flyttar ut i samband med studier. Därför kommer ett riktigt avgörande först när helårsredovisningen sammanställts.
Saknas bostäder i Linde
Befolkningsökningen ger samtidigt med ett leende veckade pannor hos vårt styre. Ökningen är naturligtvis positiv, men med denna har man blivit än mer varse om ett växande problem. Det saknas bostäder i Lindesbergs tätort.
Enligt kommunalrådet är det mer eller mindre omöjligt att få tag på en lägenhet i centrala Lindesberg, och även på mindre orter som Gusselby och i Frövi.
-Jag har inte talat med alla fastighetsägare, men de jag talat med påtalar problemet. Vi måste helt enkelt bygga nya hus för att skapa möjligheter för en fortsatt inflyttning. Det räcker inte med att ta fram attraktiva tomtmarker som i Lindesby t ex, det krävs lägenheter också, säger Anders Ceder.
Saken har diskuterats i kommunen och bland annat talas det om ett flerfamiljshus på den plats socialen förr låg – vid Palmgrenska Huset.
-Sedan talas det en del om Strandskolan också, men borta vid gamla socialbaracken är det i stort sett klart att bygga om det nu blir aktuellt.
Båda dessa platser ger sjöutsikt – vilket följer Anders Ceders sedan länge starka kort när det gäller att locka folk till orten.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.