Under första halvåret har antalet invånare i Lindesbergs kommun ökat. Även om det rör sig om en ganska liten ökning, så ser kommunen positivt på utvecklingen och menar att det ger hopp om att antalet invånare nu ska fortsätta att öka.
Sedan årsskiftet har Lindesberg ökat med 12 stycken invånare. Och antalet nyfödda ligger relativt högt med 108 nyfödslar under samma period.
-Det är inte så väldigt mycket, men det är i alla fall en ökning, kommenterar kommunalråd Anders Ceder.
En ökning är särskilt bra i en tid då övriga länet visar dålig statistik, menar Ceder.
-Grannkommunerna har det inte lätt på området, till och med Örebro har det tufft just nu, säger han.
Även då halvårsredovisningen ger positiva tankegångar, så finns det alltid ett orosmoln då denna statistik kommer varje år. Det är nämligen under tredje kvartalet de stora utflyttningarna sker, när ungdomarna flyttar ut i samband med studier. Därför kommer ett riktigt avgörande först när helårsredovisningen sammanställts.
Saknas bostäder i Linde
Befolkningsökningen ger samtidigt med ett leende veckade pannor hos vårt styre. Ökningen är naturligtvis positiv, men med denna har man blivit än mer varse om ett växande problem. Det saknas bostäder i Lindesbergs tätort.
Enligt kommunalrådet är det mer eller mindre omöjligt att få tag på en lägenhet i centrala Lindesberg, och även på mindre orter som Gusselby och i Frövi.
-Jag har inte talat med alla fastighetsägare, men de jag talat med påtalar problemet. Vi måste helt enkelt bygga nya hus för att skapa möjligheter för en fortsatt inflyttning. Det räcker inte med att ta fram attraktiva tomtmarker som i Lindesby t ex, det krävs lägenheter också, säger Anders Ceder.
Saken har diskuterats i kommunen och bland annat talas det om ett flerfamiljshus på den plats socialen förr låg – vid Palmgrenska Huset.
-Sedan talas det en del om Strandskolan också, men borta vid gamla socialbaracken är det i stort sett klart att bygga om det nu blir aktuellt.
Båda dessa platser ger sjöutsikt – vilket följer Anders Ceders sedan länge starka kort när det gäller att locka folk till orten.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.