Under första halvåret har antalet invånare i Lindesbergs kommun ökat. Även om det rör sig om en ganska liten ökning, så ser kommunen positivt på utvecklingen och menar att det ger hopp om att antalet invånare nu ska fortsätta att öka.
Sedan årsskiftet har Lindesberg ökat med 12 stycken invånare. Och antalet nyfödda ligger relativt högt med 108 nyfödslar under samma period.
-Det är inte så väldigt mycket, men det är i alla fall en ökning, kommenterar kommunalråd Anders Ceder.
En ökning är särskilt bra i en tid då övriga länet visar dålig statistik, menar Ceder.
-Grannkommunerna har det inte lätt på området, till och med Örebro har det tufft just nu, säger han.
Även då halvårsredovisningen ger positiva tankegångar, så finns det alltid ett orosmoln då denna statistik kommer varje år. Det är nämligen under tredje kvartalet de stora utflyttningarna sker, när ungdomarna flyttar ut i samband med studier. Därför kommer ett riktigt avgörande först när helårsredovisningen sammanställts.
Saknas bostäder i Linde
Befolkningsökningen ger samtidigt med ett leende veckade pannor hos vårt styre. Ökningen är naturligtvis positiv, men med denna har man blivit än mer varse om ett växande problem. Det saknas bostäder i Lindesbergs tätort.
Enligt kommunalrådet är det mer eller mindre omöjligt att få tag på en lägenhet i centrala Lindesberg, och även på mindre orter som Gusselby och i Frövi.
-Jag har inte talat med alla fastighetsägare, men de jag talat med påtalar problemet. Vi måste helt enkelt bygga nya hus för att skapa möjligheter för en fortsatt inflyttning. Det räcker inte med att ta fram attraktiva tomtmarker som i Lindesby t ex, det krävs lägenheter också, säger Anders Ceder.
Saken har diskuterats i kommunen och bland annat talas det om ett flerfamiljshus på den plats socialen förr låg – vid Palmgrenska Huset.
-Sedan talas det en del om Strandskolan också, men borta vid gamla socialbaracken är det i stort sett klart att bygga om det nu blir aktuellt.
Båda dessa platser ger sjöutsikt – vilket följer Anders Ceders sedan länge starka kort när det gäller att locka folk till orten.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.