Riksväg 50 genom Guldsmedshyttan är en plats många föräldrar ryser av vid åtanke. På den kraftigt trafikerade vägen är det nämligen väldigt vanligt med hastigheter långt över begränsningen. Och när barn och ungdomar tvingas ta sig över en väg där bilar och även tung trafik passerar i 80-90-100 km/h, så är det kanske inte så konstigt att många boende i samhället känner oro. Men snart kan detta problem vara avlöst.
Vägverket har nämligen fått i uppdrag att ta fram ett förslag på en ”broms” på nämnda sträcka. Och enligt förslaget som nu presenterats väljer man att lösa saken med en cirkulationsplats/rondell.
Jan-Erik Beckerman på Vägverket Konsult i Örebro, säger att det fortfarande är alldeles för tidigt att ge något riktigt positivt besked i ärendet. Det saknas nämligen pengar att genomföra arbetet just nu.
-Ja, som det såg ut senast när jag var i kontakt med ekonomiansvarig personal, så fanns det inga pengar. Men vi känner ju väl till problemet på sträckan, så det kommer ju trots allt att genomföras så snart det finns pengar till det.
Enligt det förslag som arbetats fram kommer man bygga till refuger vid ingången i rondellen, och dessutom göra en mer tydligt och markerat övergångsställe.
-I förslaget ingår även ny belysning och då särskilt vid övergångsstället, säger Jan-Erik Beckerman.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.