Oroligheterna i Irak fortsätter och har de senaste dagarna kostat ett hundratal människoliv. Såväl irakier som amerikaner finns bland de som dödats i striderna. Men trots kriget och konsekvenserna av striderna finns det något oerhört viktigt som sällan eller aldrig lockar medierna att rapportera om, menar Mohamed Aziz i Lindesberg, som flydde till Sverige på 80-talet efter att ha upplevt Saddams järnhand och skräckvälde.
-Media svartmålar gärna allt och vill bara visa eländet som ett krig innebär. Men de strider som pågått är inget emot alla år av terror som mitt folk, kurderna, tvingats leva och dö i, konstaterar Mohamed och berättar vidare om att friheten och återhämtningen nu blomstrar i hemlandet.
Kvar i norra Irak finns flera av hans familjemedlemmar och för bara en vecka sedan hade Mohamed kontakt med dem. Idag lever de i frihet och under omständigheter som aldrig hade varit möjliga, eller ens tänkbara, under Saddams tid i makten.
-De mår jättebra idag och ekonomin börjar återhämta sig, folk arbetar och bedriver handel som tidigare inte var möjligt under rådande sanktioner. Allt är så bra nu. Dessutom kan vi röra oss fritt i landet, vilket var omöjligt förr. Nästa gång jag åker ner och hälsar på behöver jag alltså inte resa via Turkiet för att komma till norra Irak, säger Mohamed Aziz.
Trots oroligheterna har Mohamed långt skridna planer att resa till sitt hemland redan i sommar. Han menar att det inte är någon fara för honom.
-Kurderna är inte inblandade i det här som pågår. Vi står utanför och därför finns det inget att oroa sig för i norra Irak. Jag hoppas få möjlighet att resa hem och hälsa på redan i sommar. Saddam är borta – vi är fria. Det är viktigast av allt.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.