Oroligheterna i Irak fortsätter och har de senaste dagarna kostat ett hundratal människoliv. Såväl irakier som amerikaner finns bland de som dödats i striderna. Men trots kriget och konsekvenserna av striderna finns det något oerhört viktigt som sällan eller aldrig lockar medierna att rapportera om, menar Mohamed Aziz i Lindesberg, som flydde till Sverige på 80-talet efter att ha upplevt Saddams järnhand och skräckvälde.
-Media svartmålar gärna allt och vill bara visa eländet som ett krig innebär. Men de strider som pågått är inget emot alla år av terror som mitt folk, kurderna, tvingats leva och dö i, konstaterar Mohamed och berättar vidare om att friheten och återhämtningen nu blomstrar i hemlandet.
Kvar i norra Irak finns flera av hans familjemedlemmar och för bara en vecka sedan hade Mohamed kontakt med dem. Idag lever de i frihet och under omständigheter som aldrig hade varit möjliga, eller ens tänkbara, under Saddams tid i makten.
-De mår jättebra idag och ekonomin börjar återhämta sig, folk arbetar och bedriver handel som tidigare inte var möjligt under rådande sanktioner. Allt är så bra nu. Dessutom kan vi röra oss fritt i landet, vilket var omöjligt förr. Nästa gång jag åker ner och hälsar på behöver jag alltså inte resa via Turkiet för att komma till norra Irak, säger Mohamed Aziz.
Trots oroligheterna har Mohamed långt skridna planer att resa till sitt hemland redan i sommar. Han menar att det inte är någon fara för honom.
-Kurderna är inte inblandade i det här som pågår. Vi står utanför och därför finns det inget att oroa sig för i norra Irak. Jag hoppas få möjlighet att resa hem och hälsa på redan i sommar. Saddam är borta – vi är fria. Det är viktigast av allt.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.