Oroligheterna i Irak fortsätter och har de senaste dagarna kostat ett hundratal människoliv. Såväl irakier som amerikaner finns bland de som dödats i striderna. Men trots kriget och konsekvenserna av striderna finns det något oerhört viktigt som sällan eller aldrig lockar medierna att rapportera om, menar Mohamed Aziz i Lindesberg, som flydde till Sverige på 80-talet efter att ha upplevt Saddams järnhand och skräckvälde.
-Media svartmålar gärna allt och vill bara visa eländet som ett krig innebär. Men de strider som pågått är inget emot alla år av terror som mitt folk, kurderna, tvingats leva och dö i, konstaterar Mohamed och berättar vidare om att friheten och återhämtningen nu blomstrar i hemlandet.
Kvar i norra Irak finns flera av hans familjemedlemmar och för bara en vecka sedan hade Mohamed kontakt med dem. Idag lever de i frihet och under omständigheter som aldrig hade varit möjliga, eller ens tänkbara, under Saddams tid i makten.
-De mår jättebra idag och ekonomin börjar återhämta sig, folk arbetar och bedriver handel som tidigare inte var möjligt under rådande sanktioner. Allt är så bra nu. Dessutom kan vi röra oss fritt i landet, vilket var omöjligt förr. Nästa gång jag åker ner och hälsar på behöver jag alltså inte resa via Turkiet för att komma till norra Irak, säger Mohamed Aziz.
Trots oroligheterna har Mohamed långt skridna planer att resa till sitt hemland redan i sommar. Han menar att det inte är någon fara för honom.
-Kurderna är inte inblandade i det här som pågår. Vi står utanför och därför finns det inget att oroa sig för i norra Irak. Jag hoppas få möjlighet att resa hem och hälsa på redan i sommar. Saddam är borta – vi är fria. Det är viktigast av allt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.