Oroligheterna i Irak fortsätter och har de senaste dagarna kostat ett hundratal människoliv. Såväl irakier som amerikaner finns bland de som dödats i striderna. Men trots kriget och konsekvenserna av striderna finns det något oerhört viktigt som sällan eller aldrig lockar medierna att rapportera om, menar Mohamed Aziz i Lindesberg, som flydde till Sverige på 80-talet efter att ha upplevt Saddams järnhand och skräckvälde.
-Media svartmålar gärna allt och vill bara visa eländet som ett krig innebär. Men de strider som pågått är inget emot alla år av terror som mitt folk, kurderna, tvingats leva och dö i, konstaterar Mohamed och berättar vidare om att friheten och återhämtningen nu blomstrar i hemlandet.
Kvar i norra Irak finns flera av hans familjemedlemmar och för bara en vecka sedan hade Mohamed kontakt med dem. Idag lever de i frihet och under omständigheter som aldrig hade varit möjliga, eller ens tänkbara, under Saddams tid i makten.
-De mår jättebra idag och ekonomin börjar återhämta sig, folk arbetar och bedriver handel som tidigare inte var möjligt under rådande sanktioner. Allt är så bra nu. Dessutom kan vi röra oss fritt i landet, vilket var omöjligt förr. Nästa gång jag åker ner och hälsar på behöver jag alltså inte resa via Turkiet för att komma till norra Irak, säger Mohamed Aziz.
Trots oroligheterna har Mohamed långt skridna planer att resa till sitt hemland redan i sommar. Han menar att det inte är någon fara för honom.
-Kurderna är inte inblandade i det här som pågår. Vi står utanför och därför finns det inget att oroa sig för i norra Irak. Jag hoppas få möjlighet att resa hem och hälsa på redan i sommar. Saddam är borta – vi är fria. Det är viktigast av allt.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!