Oroligheterna i Irak fortsätter och har de senaste dagarna kostat ett hundratal människoliv. Såväl irakier som amerikaner finns bland de som dödats i striderna. Men trots kriget och konsekvenserna av striderna finns det något oerhört viktigt som sällan eller aldrig lockar medierna att rapportera om, menar Mohamed Aziz i Lindesberg, som flydde till Sverige på 80-talet efter att ha upplevt Saddams järnhand och skräckvälde.
-Media svartmålar gärna allt och vill bara visa eländet som ett krig innebär. Men de strider som pågått är inget emot alla år av terror som mitt folk, kurderna, tvingats leva och dö i, konstaterar Mohamed och berättar vidare om att friheten och återhämtningen nu blomstrar i hemlandet.
Kvar i norra Irak finns flera av hans familjemedlemmar och för bara en vecka sedan hade Mohamed kontakt med dem. Idag lever de i frihet och under omständigheter som aldrig hade varit möjliga, eller ens tänkbara, under Saddams tid i makten.
-De mår jättebra idag och ekonomin börjar återhämta sig, folk arbetar och bedriver handel som tidigare inte var möjligt under rådande sanktioner. Allt är så bra nu. Dessutom kan vi röra oss fritt i landet, vilket var omöjligt förr. Nästa gång jag åker ner och hälsar på behöver jag alltså inte resa via Turkiet för att komma till norra Irak, säger Mohamed Aziz.
Trots oroligheterna har Mohamed långt skridna planer att resa till sitt hemland redan i sommar. Han menar att det inte är någon fara för honom.
-Kurderna är inte inblandade i det här som pågår. Vi står utanför och därför finns det inget att oroa sig för i norra Irak. Jag hoppas få möjlighet att resa hem och hälsa på redan i sommar. Saddam är borta – vi är fria. Det är viktigast av allt.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.