Ett förbud mot rökning på krogen är inte längre ett önskvärt förslag från antirökförespråkarna. Riksdagen beslutade nämligen igår, onsdag, att förbudet införs i landet, detta efter att förslaget fått en förkrossande majoritet i omröstningen. Det innebär rent praktiskt att rökning på krogar och restauranger blir förbjudet från och med 1 juni 2005. Undantaget i Sverige, i jämförelse med andra länder som nu inför rökförbud, är att särskilda rökrum får upprättas i lokalen.
På Lindesbergs Stadshotell togs beslutet emot med delade meningar. Förslaget är bra samtidigt som det är fel att förpassa rökare till ett annat rum om de vill röka, menar hotellägaren.
-Problemet är att ett så kallat rökrum kan bli i likhet med skolans rökruta, en tråkig plats där ingen vill vara. Att förpassa människor till en sådan plats är naturligtvis fel. Jag är inte rökare själv men tycker att rökning är en del av nöjet på krogen, säger Johnny Gustavsson.
Samtidigt tycker han beslutet är bra eftersom det ändå handlar om folks hälsa och välmående.
-Det är bra med ett förbud på det sättet eftersom många icke-rökare idag utsätts för väldigt mycket rök, vilket även gäller personal som utsätts för stora mängder rök under ett arbetspass. Vad vi måste göra är att anpassa oss efter det här. Rökrummet kan inte bara vara ett vanligt, tråkigt rökrum. Det krävs något mer än så om det ska fungera, säger Johnny.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.