På fredagen öppnades rondellen på Kristinavägen för trafik. Detta innebar även att trafiken på Kristinavägen styrdes in på nya Järnvägsgatan via rondellen. -Trafiken flyter ganska bra, menade Jan Gustavsson på fredagseftermiddagen när rondellen och trafiken kontrollerades.
Mitt i rusningstrafiken en fredag är Kristinavägen som värst. Rondellen och bilisterna fick därför en rejäl prövning då rondellen invigdes i trafiken på fredagen. Trots att många bilar passerade, så var det faktiskt relativt få tveksamheter. En och annan hade dock inte riktigt koll på hur rondellkörning fungerar, men det är en vanesak och snart fungerar det bättre, menar de ansvariga på kommunen.
Jan Gustavsson var själv på plats vid halvfemtiden – mitt i rusningstrafiken – och konstaterade att trafiken flyter bra, men att det är ganska farligt för fotgängare nu när belysningen är mycket dålig.
-Det är inte bra alls, men gatubelysningen kommer kopplas in i början av nästa vecka. Då blir det bättre, säger han.
Bättre blir det även för trafikanterna. Just nu ger den mörka Järnvägsgatan sken av att vara stängd för trafik, vilket gör att få bilar far in på gatan.
Större bild på rondellen>>
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.