Centrumarbetet fortsätter. De gamla fastigheterna är borta sedan länge. Gamla oljetankar som legat nergrävda under verkstadslokalerna är nu uppgrävda. Stora massor av marken har grävts bort under saneringsarbetet och cirka 4000 ton ”fyllnadsmaterial”, jord, sand, tegel, har använts för att fylla hålen igen.
Men kvar står ett ruckel med en enormt stor fasadvägg som får många att höja på ögonbrynen.
-Man borde nog ha tagit bort allt på en gång, konstaterar entreprenören.
Fasaden riskerar nu att bli stans mest lockande klotterplank för alla ”konstnärliga aktörer” med sprayburkar i sin hand.
Fastighetsägaren, Gustavsson & Eriksson, vet inte exakt hur fasaden kommer att snyggas till, utan menar att man överlåter den saken till exploatören att göra. Men troligtvis blir det en enkel puts för att få bort klotter, betong och tegel-looken.
Resultatet av det blir en stor tom och ödslig vägg.
-Det lär inte dröja länge förrän klottrarna är framme och hur blir det att se ut som entré till staden, konstaterar flera människor som stannat till vid arbetsplatsen på tisdagsförmiddagen.
Men att skydda sig är omöjligt, menar Mats Eriksson, G&E.
-Det går inte att göra helt enkelt, säger han och tillägger att ett plus vore om någon utnyttjade byggrätten på marken intill. Det skulle i sig göra att väggen döljs och inte längre bjuder in klottrarna.
-Jag tycker det hade varit bättre att riva allt på en gång alternativt sparat den verkstadslokal som låg intill. Det hade blivit snyggare än det här. Kommer man norrifrån, oavsett om det är med bil eller tåg, så ser det inte bra ut alls, säger Pär Larsson, projekt & kvalitetsansvarig.
Större bild över området>>
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.