Centrumarbetet fortsätter. De gamla fastigheterna är borta sedan länge. Gamla oljetankar som legat nergrävda under verkstadslokalerna är nu uppgrävda. Stora massor av marken har grävts bort under saneringsarbetet och cirka 4000 ton ”fyllnadsmaterial”, jord, sand, tegel, har använts för att fylla hålen igen.
Men kvar står ett ruckel med en enormt stor fasadvägg som får många att höja på ögonbrynen.
-Man borde nog ha tagit bort allt på en gång, konstaterar entreprenören.
Fasaden riskerar nu att bli stans mest lockande klotterplank för alla ”konstnärliga aktörer” med sprayburkar i sin hand.
Fastighetsägaren, Gustavsson & Eriksson, vet inte exakt hur fasaden kommer att snyggas till, utan menar att man överlåter den saken till exploatören att göra. Men troligtvis blir det en enkel puts för att få bort klotter, betong och tegel-looken.
Resultatet av det blir en stor tom och ödslig vägg.
-Det lär inte dröja länge förrän klottrarna är framme och hur blir det att se ut som entré till staden, konstaterar flera människor som stannat till vid arbetsplatsen på tisdagsförmiddagen.
Men att skydda sig är omöjligt, menar Mats Eriksson, G&E.
-Det går inte att göra helt enkelt, säger han och tillägger att ett plus vore om någon utnyttjade byggrätten på marken intill. Det skulle i sig göra att väggen döljs och inte längre bjuder in klottrarna.
-Jag tycker det hade varit bättre att riva allt på en gång alternativt sparat den verkstadslokal som låg intill. Det hade blivit snyggare än det här. Kommer man norrifrån, oavsett om det är med bil eller tåg, så ser det inte bra ut alls, säger Pär Larsson, projekt & kvalitetsansvarig.
Större bild över området>>
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.