Centrumarbetet fortsätter. De gamla fastigheterna är borta sedan länge. Gamla oljetankar som legat nergrävda under verkstadslokalerna är nu uppgrävda. Stora massor av marken har grävts bort under saneringsarbetet och cirka 4000 ton ”fyllnadsmaterial”, jord, sand, tegel, har använts för att fylla hålen igen.
Men kvar står ett ruckel med en enormt stor fasadvägg som får många att höja på ögonbrynen.
-Man borde nog ha tagit bort allt på en gång, konstaterar entreprenören.
Fasaden riskerar nu att bli stans mest lockande klotterplank för alla ”konstnärliga aktörer” med sprayburkar i sin hand.
Fastighetsägaren, Gustavsson & Eriksson, vet inte exakt hur fasaden kommer att snyggas till, utan menar att man överlåter den saken till exploatören att göra. Men troligtvis blir det en enkel puts för att få bort klotter, betong och tegel-looken.
Resultatet av det blir en stor tom och ödslig vägg.
-Det lär inte dröja länge förrän klottrarna är framme och hur blir det att se ut som entré till staden, konstaterar flera människor som stannat till vid arbetsplatsen på tisdagsförmiddagen.
Men att skydda sig är omöjligt, menar Mats Eriksson, G&E.
-Det går inte att göra helt enkelt, säger han och tillägger att ett plus vore om någon utnyttjade byggrätten på marken intill. Det skulle i sig göra att väggen döljs och inte längre bjuder in klottrarna.
-Jag tycker det hade varit bättre att riva allt på en gång alternativt sparat den verkstadslokal som låg intill. Det hade blivit snyggare än det här. Kommer man norrifrån, oavsett om det är med bil eller tåg, så ser det inte bra ut alls, säger Pär Larsson, projekt & kvalitetsansvarig.
Större bild över området>>
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.