Situationen i vargfrågan är mer infekterad än någonsin. Detta efter att journalisten Roland Johansson, TT, förvrängt sanningen i en artikel som grundas på en intervju med Olof Liberg, docent i viltbiologi på Grimsö och koordinator för SKANDULV, Det Skandinaviska Vargforskningsprojektet. Intervjun gjordes i samband med det årliga rovdjurssymposiet i Vålådalen i mitten på mars. I artikeln, som publicerades i flera dagstidningar efteråt, kunde Sveriges jägarkår läsa att de var odugliga och inte kompetenta nog att sköta sin uppgift som jägare, att decimera antalet ”problemdjur”. Istället skulle Viltskadecenter helt uteslutande sköta uppgiften att söka och oskadliggöra vargar som av någon anledning avviker i det naturliga beteendet. Allt var naturligtvis trams.
Men Olof Libergs dementi, som nått i stort sett samtliga tidningsredaktioner i landet och ger hans rätta åsikt, har inte nämnts något om. Istället har situationen blivit mycket irriterad mellan alla inblandade, inte minst då Bp valt att spinna vidare på TT-artikelns budskap genom att skriva ”På det stora hela tycker Olof Liberg att artikeln är korrekt”.
Christer Stromberg sitter med Libergs brev samt skrivna TT-artikel och BP och konstaterar att journalistens påhopp är mycket tragiskt och ett bekräftande på att politik styr före allt annat. Då är sanningen inte längre intressant i journalisternas ögon.
-Jag ser den här Roland Johansson som ej trovärdig, han har till och med redan innan detta skrevs förbrukat sin trovärdighet enligt min åsikt. Han är helt enkelt en vargkramare och jakthatare, vilket inte minst syns i hans sätt att förvränga uttalanden från Liberg senast, säger Stromberg upprört.
Dementin från docent Olof Liberg finns att läsa här>>
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.