Situationen i vargfrågan är mer infekterad än någonsin. Detta efter att journalisten Roland Johansson, TT, förvrängt sanningen i en artikel som grundas på en intervju med Olof Liberg, docent i viltbiologi på Grimsö och koordinator för SKANDULV, Det Skandinaviska Vargforskningsprojektet. Intervjun gjordes i samband med det årliga rovdjurssymposiet i Vålådalen i mitten på mars. I artikeln, som publicerades i flera dagstidningar efteråt, kunde Sveriges jägarkår läsa att de var odugliga och inte kompetenta nog att sköta sin uppgift som jägare, att decimera antalet ”problemdjur”. Istället skulle Viltskadecenter helt uteslutande sköta uppgiften att söka och oskadliggöra vargar som av någon anledning avviker i det naturliga beteendet. Allt var naturligtvis trams.
Men Olof Libergs dementi, som nått i stort sett samtliga tidningsredaktioner i landet och ger hans rätta åsikt, har inte nämnts något om. Istället har situationen blivit mycket irriterad mellan alla inblandade, inte minst då Bp valt att spinna vidare på TT-artikelns budskap genom att skriva ”På det stora hela tycker Olof Liberg att artikeln är korrekt”.
Christer Stromberg sitter med Libergs brev samt skrivna TT-artikel och BP och konstaterar att journalistens påhopp är mycket tragiskt och ett bekräftande på att politik styr före allt annat. Då är sanningen inte längre intressant i journalisternas ögon.
-Jag ser den här Roland Johansson som ej trovärdig, han har till och med redan innan detta skrevs förbrukat sin trovärdighet enligt min åsikt. Han är helt enkelt en vargkramare och jakthatare, vilket inte minst syns i hans sätt att förvränga uttalanden från Liberg senast, säger Stromberg upprört.
Dementin från docent Olof Liberg finns att läsa här>>
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.