Situationen i vargfrågan är mer infekterad än någonsin. Detta efter att journalisten Roland Johansson, TT, förvrängt sanningen i en artikel som grundas på en intervju med Olof Liberg, docent i viltbiologi på Grimsö och koordinator för SKANDULV, Det Skandinaviska Vargforskningsprojektet. Intervjun gjordes i samband med det årliga rovdjurssymposiet i Vålådalen i mitten på mars. I artikeln, som publicerades i flera dagstidningar efteråt, kunde Sveriges jägarkår läsa att de var odugliga och inte kompetenta nog att sköta sin uppgift som jägare, att decimera antalet ”problemdjur”. Istället skulle Viltskadecenter helt uteslutande sköta uppgiften att söka och oskadliggöra vargar som av någon anledning avviker i det naturliga beteendet. Allt var naturligtvis trams.
Men Olof Libergs dementi, som nått i stort sett samtliga tidningsredaktioner i landet och ger hans rätta åsikt, har inte nämnts något om. Istället har situationen blivit mycket irriterad mellan alla inblandade, inte minst då Bp valt att spinna vidare på TT-artikelns budskap genom att skriva ”På det stora hela tycker Olof Liberg att artikeln är korrekt”.
Christer Stromberg sitter med Libergs brev samt skrivna TT-artikel och BP och konstaterar att journalistens påhopp är mycket tragiskt och ett bekräftande på att politik styr före allt annat. Då är sanningen inte längre intressant i journalisternas ögon.
-Jag ser den här Roland Johansson som ej trovärdig, han har till och med redan innan detta skrevs förbrukat sin trovärdighet enligt min åsikt. Han är helt enkelt en vargkramare och jakthatare, vilket inte minst syns i hans sätt att förvränga uttalanden från Liberg senast, säger Stromberg upprört.
Dementin från docent Olof Liberg finns att läsa här>>
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!