Statlig, kommunal eller privat polis? I takt med att vardagsbrottsligheten ökar och polisens resurser minskar, kommer nya förslag och initiativtagande från politiker, kommunala tjänstemän, företagare och privatpersoner på hur man kan skydda invånarna från denna brottstyp. Senast i ropet är att anställa en ”samhällsvakt” som kan patrullera nattetid – året runt.
Kils kommun har varit uppmärksammad för denna idé. Förslaget kom från en näringsidkare som hade fått nog av otryggheten i samhället. Nu har denna idé lyfts upp i rampljuset och självaste kommunalrådet i Kil samtycker med initiativtagaren.
I Lindesberg finns sedan en tid tillbaka en så kallad centrumvärd, en person som ”patrullerar” omkring i centrum och har koll på läget i butikerna. Allt för att öka tryggheten för butiksägare och deras kunder. Och resultatet har hittills varit mycket gott, många upplever faktiskt en större trygghet i centrumvärdens närvaro.
Ett liknande koncept, men nattetid, är medicinen Kils kommun nu använder mot kriminaliteten. Alla som vill kan teckna avtal, en summa som varierar mellan privatpersoner och företagare. Tanken är att så många som möjligt ska gå med och att det i sin tur räcker för att en vakt ska kunna patrullera med bil nattetid – året runt. För att påskynda processen kommer kommunen skjuta till extrapengar i projektet. Måhända väl investerade slantar.
Polischefen tycker initiativet är bra
Lindesbergs kommuns närpolischef, Magnus Luhr, är inte emot idén – snarare tvärtom. Allt som kan hjälpa till att trygga invånarna är välkommet om konceptet är upplagt på rätt sätt.
-Jag vet inte riktigt hur det är tänkt att fungera i fallet Kil, men är det ett bra upplägg är det naturligtvis bara bra. Vi har ju sedan flera år tillbaka olika brottsförebyggande föreningar som ger gott resultat, bland annat i Frövi och Lindesberg. Sedan vet jag att Nattåkarna i Kopparberg funnits länge och gjort mycket gott, berättar Magnus.
Dessa kan övervaka och ingripa – något polisen inte har resurser till. Övervakning är förebyggande men kostsamt och omöjligt för en patrull som ena stunden befinner sig i Linde för att senare fara till någon av småorterna.
-Ja, övervakning har vi inte resurser till helt enkelt, konstaterar närpolischefen.
Enligt honom är dock kommunen ganska förskonad från dessa vardagsbrott i dagsläget, men det innebär inte att en ”nattvakt” skulle vara överflödig. Det går alltid i perioder och för bara något år sedan var situationen en helt annan med väldigt många inbrott i både bilar, fastigheter och industrilokaler.
Dessutom kan en nattvakt snabbare ingripa vid bråk utanför krogarna om övervakningen schemaläggs till dessa platser när det sker aktiviteter där.
Vad är säkerheten värd?
Skulle du kunna tänka dig att betala för en egen ”polis”, som kommer när Du larmar? I så fall, vad får det kosta per månad? Skriv till redaktionen och berätta>>
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.