Statlig, kommunal eller privat polis? I takt med att vardagsbrottsligheten ökar och polisens resurser minskar, kommer nya förslag och initiativtagande från politiker, kommunala tjänstemän, företagare och privatpersoner på hur man kan skydda invånarna från denna brottstyp. Senast i ropet är att anställa en ”samhällsvakt” som kan patrullera nattetid – året runt.
Kils kommun har varit uppmärksammad för denna idé. Förslaget kom från en näringsidkare som hade fått nog av otryggheten i samhället. Nu har denna idé lyfts upp i rampljuset och självaste kommunalrådet i Kil samtycker med initiativtagaren.
I Lindesberg finns sedan en tid tillbaka en så kallad centrumvärd, en person som ”patrullerar” omkring i centrum och har koll på läget i butikerna. Allt för att öka tryggheten för butiksägare och deras kunder. Och resultatet har hittills varit mycket gott, många upplever faktiskt en större trygghet i centrumvärdens närvaro.
Ett liknande koncept, men nattetid, är medicinen Kils kommun nu använder mot kriminaliteten. Alla som vill kan teckna avtal, en summa som varierar mellan privatpersoner och företagare. Tanken är att så många som möjligt ska gå med och att det i sin tur räcker för att en vakt ska kunna patrullera med bil nattetid – året runt. För att påskynda processen kommer kommunen skjuta till extrapengar i projektet. Måhända väl investerade slantar.
Polischefen tycker initiativet är bra
Lindesbergs kommuns närpolischef, Magnus Luhr, är inte emot idén – snarare tvärtom. Allt som kan hjälpa till att trygga invånarna är välkommet om konceptet är upplagt på rätt sätt.
-Jag vet inte riktigt hur det är tänkt att fungera i fallet Kil, men är det ett bra upplägg är det naturligtvis bara bra. Vi har ju sedan flera år tillbaka olika brottsförebyggande föreningar som ger gott resultat, bland annat i Frövi och Lindesberg. Sedan vet jag att Nattåkarna i Kopparberg funnits länge och gjort mycket gott, berättar Magnus.
Dessa kan övervaka och ingripa – något polisen inte har resurser till. Övervakning är förebyggande men kostsamt och omöjligt för en patrull som ena stunden befinner sig i Linde för att senare fara till någon av småorterna.
-Ja, övervakning har vi inte resurser till helt enkelt, konstaterar närpolischefen.
Enligt honom är dock kommunen ganska förskonad från dessa vardagsbrott i dagsläget, men det innebär inte att en ”nattvakt” skulle vara överflödig. Det går alltid i perioder och för bara något år sedan var situationen en helt annan med väldigt många inbrott i både bilar, fastigheter och industrilokaler.
Dessutom kan en nattvakt snabbare ingripa vid bråk utanför krogarna om övervakningen schemaläggs till dessa platser när det sker aktiviteter där.
Vad är säkerheten värd?
Skulle du kunna tänka dig att betala för en egen ”polis”, som kommer när Du larmar? I så fall, vad får det kosta per månad? Skriv till redaktionen och berätta>>
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.