Vid skrivandets stund har 99 stycken inlägg i LindeNytts ”kondoleansbok” inkommit från människor som vill stödja familjen till den dödsskjutne Daniel Franklert Murne. Med anledning av en förfrågan från en nära vän till familjen, så har vi valt att åter lyfta fram denna sida för beskådan. Läs alla inlägg här>>
Debatt: Hur kan Daniels öde hjälpa andra i samma situation?
Söndagen den 20 mars sköts 22-årige Daniel Franklert Murne från Lindesberg till döds av en 33-årig polisassistent stationerad i Örebro. Polisens agerande har varit mycket omdebatterat och ifrågasatt. Samtidigt riktas kritik mot vården som inte tog hand om Daniel när hans tillstånd försämrades kraftigt under hans sista dagar i livet.
Men vems är egentligen felet i hela denna tragiska händelse? Vem bär ansvaret för att en ung människas liv får ett så våldsamt och abrupt slut?
Är det ett misslyckande av polisväsendet? Har den svenska psykvården skördat ytterligare ett offer? Är det en enskild persons agerande som brustit i rutinerna? Frågorna är många och ännu obesvarade. Dödsskjutningen utreds fortfarande av polisens internutredningsenhet under ledning av åklagare i Göteborg och kommer troligtvis ta upp emot tre-fyra veckor till, enligt uppgift från polisen.
Kan vi då dra någon lärdom av all denna tragik. Svaret är ja. Även om det skulle visa sig att polismannen agerat fel i situationen, att han gjort sig skyldig till brott, så kvarstår problemet. Roten till hela denna hemska händelse.
Vad får en ung och livsnjutande 22-årig människas vardag att ta en sådan tvär vändning, och hur kan man hjälpa andra att inte hamna i samma situation?
Daniels sista dagar i livet var kantade av depression och mynnade i ett hotfullt tillstånd. Hade hjälpen varit tillgänglig i denna stund hade Daniel varit vid liv idag. Det är ett faktum.
Debattera den tragiska händelsen och hur det kan undvikas i framtiden. Du får skriva helt anonymt om så önskas. Skriv på denna länk>>
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.