Vårdnadsbidrag en barnfamiljsmagnet för Lindesberg?

Lindesberg, som så många andra mindre kommuner, har många år bakom sig där tendensen varit ihållande: färre barn föds, fler dör och fler flyttar ut medan färre flyttar in. Resultatet är inget nytt, invånarantalet minskar och fortsätter att minska. Politikernas recept att vända kurvan är att få fler ”fertila människor” att flytta hit. Då och först då kan vi vända trenden.

Men det är inte helt enkelt. Vägen är lång och det krävs radikala förändringar under resans gång, utan att för den delen behöva belasta kommunen rent ekonomiskt.
Ett tämligen uppmärksammat ärende i Uppsala kommun har fått socialdemokraternas partisymbol att lysa allt ilsknare rött. Partikollegorna i Uppsala klubbade igenom ett förslag som går helt emot partiets ståndpunkt i frågan om vårdnadsbidrag. Vårdnadsbidraget gör det möjligt för föräldrar att vara hemma med sitt barn – och få betalt för det. Kravet är att de samtidigt tar hand om någon annans barn, till exempel om grannen inte vill ha sitt barn i en stor dagiskull om 15 barn. Ett alternativ som många barnfamiljer välkomnar och hyllar – och socialdemokraterna på riksnivå ilsknat till över.
För barnfamiljen innebär förslaget många möjligheter. Detta i sig gör att fler unga människor som går i ”skaffa-barn-tankar” lockas av idén om att få vara hemma med sitt barn och dessutom få betalt den dagen det blir aktuellt. En klar barnfamiljsmagnet som Uppsala kommun är pionjär med.

Barnafödandet det sämsta någonsin
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson (s), är tveksam men inte helt emot förslaget. Det kan vara värt att följa upp Uppsalas initiativ och förslagets effekter, säger han.
-Jag är inte säker på att det finns underlag, intresse eller pengar för det. Men jag avfärdar inte förslaget, det kan vara intressant att följa upp det här framöver när man ser hur det fungerar i praktiken, säger Arnold.
Att det skulle locka barnfamiljer till kommunen är inte helt enkelt att sia om, tillägger Arnold. Men att något måste göras fick man svart på vitt när befolkningsstatistiken för 2004 presenterades. Detta år är det sämsta någonsin när det gäller barnafödandet. Endast 186 föddes – vilket kan jämföras med för 10 år sedan då nästan dubbelt så många föddes i kommunen. Tendensen under 90-talet var att ca 300 barn föddes årligen (med en toppnotering på 357 barn år –93). Tendensen sedan millennieskiftet har varit att cirka 100 barn färre föds varje år. Siffran pendlar nu runt 200-strecket.

Dagisdebuten bör skjutas på till treårsdagen
Skjut upp dagisdebuten till treårsdagen. Låt sedan Uppsalaförslaget gälla. Detta skulle alla vinna på, och viktigaste av allt: barnen mår bättre. Den som tycker så är vänsterdebattören Per Kågeson. Läs hans ”Skjut upp dagisdebuten till barnen fyllt tre år” på DN Debatt>>
Samtidigt skriver SvD i sin krönika om samma förslag>>

Uppsalaförslaget: ”Föräldrar kan få betalt för ta hand om eget barn”

Publicerad 28 februari 2005 klockan 12:08

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

31 oktober 2025 klockan 18:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra ...
30 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace och bibliotekarie Axel Malmehed ser fram emot morgondagens aktiviteter. Foto: Jennie Einarsson

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.

29 oktober 2025 klockan 14:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M) och Tom Persson (SD) bjöd in till pressträff om kommunens ekonomi. Foto: Camilla Lagerman

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

28 oktober 2025 klockan 19:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

En epok går nu i graven, när den sista gjutningen är gjord hos Baettr i Guldsmedshyttan. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.

27 oktober 2025 klockan 14:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som ...

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik...

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för ...

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten

Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken...

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”

Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fyra vinnare av biljett till Sten & Stanley är utsedda
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyh...
23 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Loggar hoppas kunna ge svar på varför inrymningslarmet utlöstes
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter...
22 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat läslov väntar barn och unga i kommunen
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till ...
22 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-16

2025-10-16

2025-10-16

2025-10-15

2025-10-15

2025-11-04 04:20