Vi får allt flera ungdomar som lessnat på skolan. Ungdomar som inte ser någon annan möjlighet än att söka bidrag hos socialen för sitt uppehälle. Anledningen till att många inte kommer in på arbetsmarknaden är att facket drivit upp ingångslönerna, som i kombination med höga arbetsgivaravgifter gör det för dyrt för företagarna att anställa dem. Resultatet syns tydligt i socialförvaltningens redovisning av försörjningsstödet i Lindesbergs kommun.
I slutet av augusti hade socialen betalat ut 10,2 miljoner kronor till hushåll i Lindesbergs kommun. Enligt den beräkning som gjorts tyder det på att socialen i slutet av året betalat ut 15,3 miljoner kronor. Det skulle innebära en ökning med en miljon kronor jämfört med året 2003.
Ökningen förklaras alltså delvis med att ungdomsgruppen 18-24 år fortsätter att öka. Fram till månadsskiftet aug/sept hade hela 3,6 miljoner betalats till målgruppen.
Orsaken till ökningen bland ungdomar ligger dock inte helt på arbetsmarknadsläget. Det förklaras delvis med att unga idag inte ser socialbidrag som en sista utväg, utan snarare som en första utväg. Förr var socialbidraget ett skyddsnät för dem som verkligen råkat illa ut i ekonomin. Idag ser många unga detta bara som ett enkelt sätt att ”tjäna” pengar utan att arbeta.
-Det har ju helt klart skett en attitydförändring, konstaterade socialnämndens ordförande Irja Gustavsson inför sammanställningen av de siffror som redovisades under torsdagens nämndmöte.
Vid årsslutet beräknas den totala utbetalningen till unga hamna på 5,4 milj/kr, vilket är en ökning med 700 000 kronor.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.