Vi får allt flera ungdomar som lessnat på skolan. Ungdomar som inte ser någon annan möjlighet än att söka bidrag hos socialen för sitt uppehälle. Anledningen till att många inte kommer in på arbetsmarknaden är att facket drivit upp ingångslönerna, som i kombination med höga arbetsgivaravgifter gör det för dyrt för företagarna att anställa dem. Resultatet syns tydligt i socialförvaltningens redovisning av försörjningsstödet i Lindesbergs kommun.
I slutet av augusti hade socialen betalat ut 10,2 miljoner kronor till hushåll i Lindesbergs kommun. Enligt den beräkning som gjorts tyder det på att socialen i slutet av året betalat ut 15,3 miljoner kronor. Det skulle innebära en ökning med en miljon kronor jämfört med året 2003.
Ökningen förklaras alltså delvis med att ungdomsgruppen 18-24 år fortsätter att öka. Fram till månadsskiftet aug/sept hade hela 3,6 miljoner betalats till målgruppen.
Orsaken till ökningen bland ungdomar ligger dock inte helt på arbetsmarknadsläget. Det förklaras delvis med att unga idag inte ser socialbidrag som en sista utväg, utan snarare som en första utväg. Förr var socialbidraget ett skyddsnät för dem som verkligen råkat illa ut i ekonomin. Idag ser många unga detta bara som ett enkelt sätt att ”tjäna” pengar utan att arbeta.
-Det har ju helt klart skett en attitydförändring, konstaterade socialnämndens ordförande Irja Gustavsson inför sammanställningen av de siffror som redovisades under torsdagens nämndmöte.
Vid årsslutet beräknas den totala utbetalningen till unga hamna på 5,4 milj/kr, vilket är en ökning med 700 000 kronor.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.