Vi får allt flera ungdomar som lessnat på skolan. Ungdomar som inte ser någon annan möjlighet än att söka bidrag hos socialen för sitt uppehälle. Anledningen till att många inte kommer in på arbetsmarknaden är att facket drivit upp ingångslönerna, som i kombination med höga arbetsgivaravgifter gör det för dyrt för företagarna att anställa dem. Resultatet syns tydligt i socialförvaltningens redovisning av försörjningsstödet i Lindesbergs kommun.
I slutet av augusti hade socialen betalat ut 10,2 miljoner kronor till hushåll i Lindesbergs kommun. Enligt den beräkning som gjorts tyder det på att socialen i slutet av året betalat ut 15,3 miljoner kronor. Det skulle innebära en ökning med en miljon kronor jämfört med året 2003.
Ökningen förklaras alltså delvis med att ungdomsgruppen 18-24 år fortsätter att öka. Fram till månadsskiftet aug/sept hade hela 3,6 miljoner betalats till målgruppen.
Orsaken till ökningen bland ungdomar ligger dock inte helt på arbetsmarknadsläget. Det förklaras delvis med att unga idag inte ser socialbidrag som en sista utväg, utan snarare som en första utväg. Förr var socialbidraget ett skyddsnät för dem som verkligen råkat illa ut i ekonomin. Idag ser många unga detta bara som ett enkelt sätt att ”tjäna” pengar utan att arbeta.
-Det har ju helt klart skett en attitydförändring, konstaterade socialnämndens ordförande Irja Gustavsson inför sammanställningen av de siffror som redovisades under torsdagens nämndmöte.
Vid årsslutet beräknas den totala utbetalningen till unga hamna på 5,4 milj/kr, vilket är en ökning med 700 000 kronor.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.