På söndag är det val. Svenska folket ska rösta fram vem/vilka som ska representera Sverige i EU. Det är alltså inte ett val om Sverige ska vara med i EU eller inte, som lätt kan uppfattas av de partiers valkampanj som är EU-motståndare.
Inför valet har det talats mycket om att deltagandet förväntas bli mycket lågt. Kring detta har det spekulerats om att de ”odemokratiska” partierna kan gynnas av soffliggarna. Dock finns det även de som menar att så inte är fallet. Men bara att risken finns där tycker Lindesbergs kommuns kommunalråd, Anders Ceder, är tillräckligt för att folk ska göra rätt för sig.
-Självklart ska man rösta, det är en rättighet värd att bevara. Det tycker jag borde vara tillräcklig motivation för att man ska göra sin plikt. Att folk har åsikter om EU är vi medvetna om, och med anledning av det hoppas jag att de verkligen går och röstar nu på söndag, säger Ceder.
Finns det något parti som kan tänkas gynnas av ett lågt valdeltagande?
-Det har ju talats om att de så kallade ”odemokratiska” partierna gynnas, men jag vet inte om det är sant. Men risken finns och det kanske kan få fler att gå och rösta demokratiskt, menar Ceder.
Fotnot: Valet på söndag gäller endast vilka partier/personer som ska representera Sverige i EU-parlamentet i Bryssel.
Under våren 2019 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par månader senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Från lördag 25 mars till och med torsdag 30 mars är järnvägsövergången vid Avdala avstängd för trafik. Avstängningen medför att linje 314 mellan Örebro och Frövi tidvis leds om, samt att en extrabuss trafikerar sträckan Örebro till Avdala. Detta med anledning av att Trafikverket genomför ett banarbete på sträckan Frövi-Örebro.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
Våren närmar sig med stormsteg och det börjar så smått bli dags att ruska liv i växtligheten igen. Trädgårdsmästare Marco Åkesson bjuder på värdefulla tips inför den stundande trädgårdssäsong – redan nu finns det mycket att förbereda.
– Framför allt är det läge att få ner tomat, gurka och chili i jorden nu så det hinner att driva på tills man kan plantera ut dem, förklarar Marco.
När en närstående avlider kan det kännas som att tiden stannar till, och för många blir praktiska vardagssysslor svåra att ta sig an. För att hjälpa människor i sorg att träffa andra i samma situation startar nu Fonus en samtalsgrupp, med namnet ”När tiden stannar till.”
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde, säger Monica Jomfjäll på Fonus.
I ett ymnigt snöfall besökte Miljöpartiets språkrör, Per Bolund, Linde energis nya solpark, Solvallen, i Vässlingby. Besöket var en del i den förre detta energi- och klimatministerns energiturné, där han ska träffa aktörer som alla utgör viktiga pusselbitar i framtidens hållbara energisystem.
– Det är jättekul att politiker från olika partier besöker oss och uppmärksammar de saker vi gör, säger Linde energis vd, Jens Isemo.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för drograttfylleri och narkotikabrott genom eget bruk.
Efter tre släppta succéromaner är lindetjejen Lisa White återigen aktuell med en ny kärlekshistoria som bär titeln ”Nu när jag funnit dig”. Redan ett par veckor efter släppet kan Lisa konstatera att den sålt bättre än någon av hennes tidigare böcker under samma tidsperiod.
– Jag är jättenöjd, det är så roligt att folk faktiskt tycker att mina boksläpp är någonting att se fram emot, utbrister Lisa glatt.