Gärningsmannen bakom tårgasattentatet mot Lindesbergs Stadshotell natten till söndag är ännu oidentifierad. Polisen vädjar därför till personer som befann sig på platsen, och kan ha sett något, att genast höra av sig.
Attentatet skedde vid ettiden på natten. En okänd person sprayade in tårgas i lokalen där cirka 400 person befann sig. Gasen i sig är inte direkt farlig, men kan i sådana situationer skapa kaos och panik, vilket kan få allvarliga konsekvenser. Nu betraktar man händelsen på hotellet som ”lycklig” då ingen person skadades allvarligt. Dock ser man mycket allvarligt på själva attentatet.
Fem personer som befann sig nära gasbehållaren fördes till sjukhus, men kunde kort efteråt lämna sjukhuset.
Att bära en tårgasbehållare av den typ som användes i helgen är olagligt i Sverige. Det klassas som olaga vapeninnehav. Polisen misstänker att gasbehållaren köpts utomlands av gärningsmannen eller någon i gärningsmannens bekantskapskrets.
Polisens tipstelefon: 0581-875 60
Uppdatering kl 16:33
Polisen har nu en misstänkt gärningsman som kommer hämtas in till förhör. Den misstänkte gärningsmannen är känd hos polisen sedan tidigare.
Intåget i vårmånaden mars bjöd passande nog på varma temperaturer och en försmak på vad som komma skall. För alla som fann glädje i detta blev dock lyckan kort. Nu flaggar SMHI för att vintern kommer tillbaka och det med besked också.
Under den här veckan genomför polisen en nationell satsning på trafiken. Fokus ligger bland annat på hastigheter och nykterhet ute på vägarna.
– Påpekas bör dock att vi egentligen tittar bredare än så, eftersom det finns andra brott som uppdagas i samband med att trafikanter kontrolleras, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter en ren utklassning mot Grums med 7-0 på hemmaisen, fortsätter Lindlöven sina målrika matcher. Med tre nya poäng till tabellen så placerar man sig ruggigt nära tabellettan, samtidigt som man har eliminerat alla risker med en placering för återkval.
Det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, har i veckan överenskommit med privatägda Lindesbergs Fastigheter AB om försäljning av Kristinaskolan och fastigheten Kvarngatan 9 i samma område. I ett pressmeddelande uppges att ägarskiftet dock kommer att ske först när skolverksamheten flyttar ut. Ägarskiftet kan därför ske tidigast hösten 2021.
– Vi är väldigt glada över det engagemang som finns hos de privata fastighetsägarna att vara med och utveckla Lindesberg, säger Roger Sixtensson, VD på FALAB.
Lindesbergs Handelsträdgård har öppnat för säsongen, och planerna är många inför den kommande våren och sommaren. Bland annat ska flera nya växthus uppföras, och ett helt nytt café ska ta form, något som enligt Elvis Karaosmanovic kommer att bli något extra.
– Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt, säger han med ett brett leende.
Hans Sigge, VD på Baettr AB i Guldsmedshyttan, har tilldelats årets hedersutmärkelse av Lindesbergs kommun för sina insatser och utveckling av kommunen. Detta uppger Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen. I klippet ovan kan du se när Sigge fick ett överraskande besök på sitt arbete av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
Den pågående pandemin och vaccinationen mot covid-19 har blivit ett nytt sätt för bedragare att försöka lura människor på deras besparingar. Därför varnar nu polisen för vaccinationsbedrägerier och uppmanar allmänheten att vara vaksam och att informera anhöriga om vad man ska tänka på.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.