Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

Det blev en speciell skoldag för eleverna från klassen Solen i anpassad grundskola. På torsdagen stod nämligen professionell pizzabakning på schemat. Helena Hansson är elevpedagog och berättar om hur det hela gick till när eleverna fick byta skolbänken mot bakbordet för en dag.

– Vi har arbetat med olika yrken och pratat om hur det är att arbeta inom olika yrken. Vi har också gjort studiebesök för att se hur det är att vara busschaufför och brandman tidigare. Det har runnit lite ut i sanden eftersom det har varit svårt att ta sig till olika platser. Men nu på rasten, när de lekte restaurang, kom de in på att de skulle vilja göra en pizza och frågade hur en pizzabagare arbetar. Så vi tittade lite på videor på rasten.

– Sedan tänkte jag att vi kanske kunde försöka få till något och ringde Grillköket i måndags. Dino, som är ägare, tyckte att det lät jättekul och ville ses direkt. Han sa: ”Ni kan komma hit på torsdag”, skrattar Helena, som tackade ja direkt.

Tidigt på torsdagsmorgonen hängde man på låset till Grillköket i Lindesberg, som öppnade lite tidigare för att eleverna skulle få lite avskildhet. Och eleverna var minst sagt peppade inför dagen, berättar Helena.

– Våra barn är lite överstimulerade och aktiva, så vi var lite oroliga över att det inte skulle fungera, men det här blev en helt fantastisk förmiddag. Vi gjorde ett schema till våra elever eftersom de behöver bli lite förberedda på hur man ska göra och i vilka steg allting ska ske. Innan vi kunde börja fick vi vänta i 20 minuter, och det är inte våra elevers starkaste sida, men de satt så stilla. Det var helt otroligt. Det visar hur viktigt det är för våra elever att få byta miljö och göra något annat ibland. Det var en jätteupplevelse.

Foto: Privat

Att sedan få kliva in bakom disken blev ett spännande ögonblick, berättar Helena. Att få se hur det faktiskt ser ut där bakom och hur många pizzadegar som fanns väckte stort intresse hos barnen.

– Förmodligen har de varit inne i en pizzeria tidigare med sina vårdnadshavare och beställt pizza, men det här var något helt annat. Vi fick kika lite närmare på bland annat pizzaugnen och frågade barnen om de trodde att det var kul att vara pizzabagare. Då fick vi en finurlig kommentar från ett av barnen, Rafael. Han pratar mycket engelska. ”It’s very hot”, sa han då, berättar Helena.

När det var dags för pizzabaket fick eleverna proffshjälp av pizzabagaren Mehmet. Att baka en pizza är nämligen inte helt enkelt, utan det kräver viss teknik. Alla elever fick baka varsin pizza.

Mehmet visade hur man skulle mjöla in bakbordet och sedan tog han elevernas händer och visade hur man skulle trycka ut degen. Därefter fick de ta precis vilka ingredienser de ville ha ur alla byttor. Det blev alla möjliga huller om buller-pizzor med både salami, räkor, kyckling och skinka. Men alla valde bort grönsaker, skrattar Helena.

Eleverna fick proffstips från pizzabagare Mehmet. Foto: Privat

Efteråt fick barnen avnjuta sina egna pizzor i restaurangen tillsammans med varsin Festis. Betyget var skyhögt.

– Smarrigt och gott, berättar Helena.

Men pedagogerna fick inte smaka.

– Nej, där blev det tvärnej. De ville spara resterna i kylskåpet så att de kunde ta med sig dem och bjuda familjen när de kom hem. De var så stolta över sina pizzor. De visade kartongerna för de andra klasserna när vi kom till skolan och när Gloria skulle hem sprang hon till sin mamma för att visa. Det var verkligen lycka, berättar Helena glatt.

Helena hoppas att det ska bli fler besök på arbetsplatser framöver, även om just detta smarriga mini-prao blir svårt att toppa.

– De tyckte att det här var bland det roligaste de har varit med om, och vi hoppas att vi ska bli inbjudna till fler ställen. Jag vet att barnen har pratat mycket om hur det är att vara bilmekaniker eller jobba på bageri. De skulle gärna vilja äta tårta, har de sagt, säger Helena.

Helena vill även rikta ett stort tack till Grillköket för deras engagemang och för att de dessutom bjöd på alla pizzor.

– Vi är så tacksamma. Det här hade vi inte kunnat göra utan dem. Tyvärr ser det ut så i dag att man inte kan göra lika mycket saker som man gjorde förr med elever, men det här sponsrade Grillköket oss med, så det var ingen kostnad för skolan.

När LindeNytt når Grillkökets ägare Dino berättar han att detta är något som ligger honom varmt om hjärtat och att han själv hade gått i tankarna kring att göra något för skolbarnen.

– Vi har pratat om det här hemma, att det vore kul att ha en kurs för skolbarn, så när de ringde mig bjöd jag in dem direkt. Jag vill gärna hjälpa barn på olika sätt och försöker ställa upp när de behöver praktik eller liknande. De var så glada när de kom hit och de var jätteduktiga, säger Dino.

Publicerad 24 september 2026 klockan 18:28

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-10-14 22:32