I takt med att kören blir äldre, sker samtidigt en föryngring. Hur förvirrande det än må låta, så är det ändå vad som sker just nu i Manskören Harmoni. Under den gångna helgens kick off, avtackades en rad gamla rävar samtidigt som nya ungtuppar klev fram i rampljuset.-Det är verkligen jätteroligt, utbrister ordföranden Roland Hellsing.
2011 var det stora jubileumsåret för Manskören Harmoni, som firade imponerande 100 årsringar med olika upptåg som exempelvis ett maffigt uppträdande i Notre Dame. Nu har man definitivt lagt jubileet till handlingarna, men rider vidare på den våg som svallade upp under året. Manskören har nämligen kunnat glädjas åt många nyrekryteringar under 2011 och detta har skett utan att de själva aktivt har jagat nya medlemmar.
-Det är verkligen skitkul! Tidigare har rekryteringen många gånger skett genom att man har känt någon i kören och har ”övertalats” att komma med och testa. De som har kommit med sedan i höstas har nästan uteslutande själva tagit kontakt med oss, berättar ordföranden Roland Hellsing.
Det som ändå har förvånat mest, är att det är många unga killar som hört av sig till Harmoni. Kören har förr uppfattats som lite ”gubbig”, men den stämpeln är numera raderad.
-Jätteroligt! Jag vet inte om det kanske är en ”Martin Almgren-effekt” vi upplever, skrattar Roland.
Martin Almgren är en ung herre som på ganska kort tid har skapat sig ett namn i Lindesberg och har en tendens att dyka upp lite här och var i olika kulturella och musikaliska sammanhang. Han är också medlem i Manskören Harmoni sedan ett par år tillbaka.
-Jag är övertygad om att han är en viktig länk till de yngre generationerna, summerar Hellsing.
Gamla rävar och nya ungtuppar
Under den gånga helgen hade kören en så kallad ”kick off”, dvs avstampet för 2012 års bravader. 10 timmar effektiv körtid noterades.
-En mycket intensiv helg där det verkligen är hårt arbete som gäller för alla inblandade. Vår dirigent Lena Svensson håller ett högt tempo och det tar på krafterna, men det är samtidigt så fantastiskt kul så det är idel nöjda miner från kören, berättar Roland Hellsing.
Under helgen passade man även på att officiellt avtacka gamla medlemmar som nu slutar i kören samt att välkomna de nya som ersätter dem.
De som tackades för lång och trogen tjänst var:
Bengt-Göran Hugosson, 40 år i kören
Jan Lindgren, 30 år i kören
Göran Hagerberg, 23 år i kören
Fotnot: Ingemar Seger, 19 år i kören närvarade ej och avtackas därför vid ett senare tillfälle.
Totalt åtta nya medlemmar har rekryterats varav sju var med på helgen kick off. På bilden ser vi från vänster:
Johan Almgren, Stefan Hurtig, Anders Svedjelid, Glenn Ahlström, (dirigent Lena Svensson), Claes Eriksson, Carl Johan Salomonsson och Richard Fagrell.
Saknas i bild: Ola Rising
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.