I takt med att kören blir äldre, sker samtidigt en föryngring. Hur förvirrande det än må låta, så är det ändå vad som sker just nu i Manskören Harmoni. Under den gångna helgens kick off, avtackades en rad gamla rävar samtidigt som nya ungtuppar klev fram i rampljuset.-Det är verkligen jätteroligt, utbrister ordföranden Roland Hellsing.
2011 var det stora jubileumsåret för Manskören Harmoni, som firade imponerande 100 årsringar med olika upptåg som exempelvis ett maffigt uppträdande i Notre Dame. Nu har man definitivt lagt jubileet till handlingarna, men rider vidare på den våg som svallade upp under året. Manskören har nämligen kunnat glädjas åt många nyrekryteringar under 2011 och detta har skett utan att de själva aktivt har jagat nya medlemmar.
-Det är verkligen skitkul! Tidigare har rekryteringen många gånger skett genom att man har känt någon i kören och har ”övertalats” att komma med och testa. De som har kommit med sedan i höstas har nästan uteslutande själva tagit kontakt med oss, berättar ordföranden Roland Hellsing.
Det som ändå har förvånat mest, är att det är många unga killar som hört av sig till Harmoni. Kören har förr uppfattats som lite ”gubbig”, men den stämpeln är numera raderad.
-Jätteroligt! Jag vet inte om det kanske är en ”Martin Almgren-effekt” vi upplever, skrattar Roland.
Martin Almgren är en ung herre som på ganska kort tid har skapat sig ett namn i Lindesberg och har en tendens att dyka upp lite här och var i olika kulturella och musikaliska sammanhang. Han är också medlem i Manskören Harmoni sedan ett par år tillbaka.
-Jag är övertygad om att han är en viktig länk till de yngre generationerna, summerar Hellsing.
Gamla rävar och nya ungtuppar
Under den gånga helgen hade kören en så kallad ”kick off”, dvs avstampet för 2012 års bravader. 10 timmar effektiv körtid noterades.
-En mycket intensiv helg där det verkligen är hårt arbete som gäller för alla inblandade. Vår dirigent Lena Svensson håller ett högt tempo och det tar på krafterna, men det är samtidigt så fantastiskt kul så det är idel nöjda miner från kören, berättar Roland Hellsing.
Under helgen passade man även på att officiellt avtacka gamla medlemmar som nu slutar i kören samt att välkomna de nya som ersätter dem.
De som tackades för lång och trogen tjänst var:
Bengt-Göran Hugosson, 40 år i kören
Jan Lindgren, 30 år i kören
Göran Hagerberg, 23 år i kören
Fotnot: Ingemar Seger, 19 år i kören närvarade ej och avtackas därför vid ett senare tillfälle.
Totalt åtta nya medlemmar har rekryterats varav sju var med på helgen kick off. På bilden ser vi från vänster:
Johan Almgren, Stefan Hurtig, Anders Svedjelid, Glenn Ahlström, (dirigent Lena Svensson), Claes Eriksson, Carl Johan Salomonsson och Richard Fagrell.
Saknas i bild: Ola Rising
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.