I takt med att kören blir äldre, sker samtidigt en föryngring. Hur förvirrande det än må låta, så är det ändå vad som sker just nu i Manskören Harmoni. Under den gångna helgens kick off, avtackades en rad gamla rävar samtidigt som nya ungtuppar klev fram i rampljuset.-Det är verkligen jätteroligt, utbrister ordföranden Roland Hellsing.
2011 var det stora jubileumsåret för Manskören Harmoni, som firade imponerande 100 årsringar med olika upptåg som exempelvis ett maffigt uppträdande i Notre Dame. Nu har man definitivt lagt jubileet till handlingarna, men rider vidare på den våg som svallade upp under året. Manskören har nämligen kunnat glädjas åt många nyrekryteringar under 2011 och detta har skett utan att de själva aktivt har jagat nya medlemmar.
-Det är verkligen skitkul! Tidigare har rekryteringen många gånger skett genom att man har känt någon i kören och har ”övertalats” att komma med och testa. De som har kommit med sedan i höstas har nästan uteslutande själva tagit kontakt med oss, berättar ordföranden Roland Hellsing.
Det som ändå har förvånat mest, är att det är många unga killar som hört av sig till Harmoni. Kören har förr uppfattats som lite ”gubbig”, men den stämpeln är numera raderad.
-Jätteroligt! Jag vet inte om det kanske är en ”Martin Almgren-effekt” vi upplever, skrattar Roland.
Martin Almgren är en ung herre som på ganska kort tid har skapat sig ett namn i Lindesberg och har en tendens att dyka upp lite här och var i olika kulturella och musikaliska sammanhang. Han är också medlem i Manskören Harmoni sedan ett par år tillbaka.
-Jag är övertygad om att han är en viktig länk till de yngre generationerna, summerar Hellsing.
Gamla rävar och nya ungtuppar
Under den gånga helgen hade kören en så kallad ”kick off”, dvs avstampet för 2012 års bravader. 10 timmar effektiv körtid noterades.
-En mycket intensiv helg där det verkligen är hårt arbete som gäller för alla inblandade. Vår dirigent Lena Svensson håller ett högt tempo och det tar på krafterna, men det är samtidigt så fantastiskt kul så det är idel nöjda miner från kören, berättar Roland Hellsing.
Under helgen passade man även på att officiellt avtacka gamla medlemmar som nu slutar i kören samt att välkomna de nya som ersätter dem.
De som tackades för lång och trogen tjänst var:
Bengt-Göran Hugosson, 40 år i kören
Jan Lindgren, 30 år i kören
Göran Hagerberg, 23 år i kören
Fotnot: Ingemar Seger, 19 år i kören närvarade ej och avtackas därför vid ett senare tillfälle.
Totalt åtta nya medlemmar har rekryterats varav sju var med på helgen kick off. På bilden ser vi från vänster:
Johan Almgren, Stefan Hurtig, Anders Svedjelid, Glenn Ahlström, (dirigent Lena Svensson), Claes Eriksson, Carl Johan Salomonsson och Richard Fagrell.
Saknas i bild: Ola Rising
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.