I takt med att kören blir äldre, sker samtidigt en föryngring. Hur förvirrande det än må låta, så är det ändå vad som sker just nu i Manskören Harmoni. Under den gångna helgens kick off, avtackades en rad gamla rävar samtidigt som nya ungtuppar klev fram i rampljuset.-Det är verkligen jätteroligt, utbrister ordföranden Roland Hellsing.
2011 var det stora jubileumsåret för Manskören Harmoni, som firade imponerande 100 årsringar med olika upptåg som exempelvis ett maffigt uppträdande i Notre Dame. Nu har man definitivt lagt jubileet till handlingarna, men rider vidare på den våg som svallade upp under året. Manskören har nämligen kunnat glädjas åt många nyrekryteringar under 2011 och detta har skett utan att de själva aktivt har jagat nya medlemmar.
-Det är verkligen skitkul! Tidigare har rekryteringen många gånger skett genom att man har känt någon i kören och har ”övertalats” att komma med och testa. De som har kommit med sedan i höstas har nästan uteslutande själva tagit kontakt med oss, berättar ordföranden Roland Hellsing.
Det som ändå har förvånat mest, är att det är många unga killar som hört av sig till Harmoni. Kören har förr uppfattats som lite ”gubbig”, men den stämpeln är numera raderad.
-Jätteroligt! Jag vet inte om det kanske är en ”Martin Almgren-effekt” vi upplever, skrattar Roland.
Martin Almgren är en ung herre som på ganska kort tid har skapat sig ett namn i Lindesberg och har en tendens att dyka upp lite här och var i olika kulturella och musikaliska sammanhang. Han är också medlem i Manskören Harmoni sedan ett par år tillbaka.
-Jag är övertygad om att han är en viktig länk till de yngre generationerna, summerar Hellsing.
Gamla rävar och nya ungtuppar
Under den gånga helgen hade kören en så kallad ”kick off”, dvs avstampet för 2012 års bravader. 10 timmar effektiv körtid noterades.
-En mycket intensiv helg där det verkligen är hårt arbete som gäller för alla inblandade. Vår dirigent Lena Svensson håller ett högt tempo och det tar på krafterna, men det är samtidigt så fantastiskt kul så det är idel nöjda miner från kören, berättar Roland Hellsing.
Under helgen passade man även på att officiellt avtacka gamla medlemmar som nu slutar i kören samt att välkomna de nya som ersätter dem.
De som tackades för lång och trogen tjänst var:
Bengt-Göran Hugosson, 40 år i kören
Jan Lindgren, 30 år i kören
Göran Hagerberg, 23 år i kören
Fotnot: Ingemar Seger, 19 år i kören närvarade ej och avtackas därför vid ett senare tillfälle.
Totalt åtta nya medlemmar har rekryterats varav sju var med på helgen kick off. På bilden ser vi från vänster:
Johan Almgren, Stefan Hurtig, Anders Svedjelid, Glenn Ahlström, (dirigent Lena Svensson), Claes Eriksson, Carl Johan Salomonsson och Richard Fagrell.
Saknas i bild: Ola Rising
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.