Ronny och Hansi Sterzenbach tryggar lindesbergares hem. Foto: Ida Lindkvist
100 nya dörrar ska trygga hemmet
I föreningen BRF Hindens hyreshus på Bondskogsvägen byts just nu omkring 100 dörrar ut. Föreningen har beslutat att man vill öka de boendes säkerhet och satsar på, enligt SECORS delägare Hansi Sterzenbach, marknadens absolut bästa dörrar.
I fyra veckor framöver har bröderna Ronny och Hansi Sterzenbach fullt upp med att montera dörrar åt företaget Daloc och tillika bostadsföreningen BRF Hinden på Bondskogsvägen. Bröderna driver företaget SECOR tillsammans och ser till att riktigt bra och säkra dörrar kommer på plats. Företaget finns i Örebro, men Hansi berättar att han är född och uppvuxen i Lindesberg, och bor här fortfarande, men att det är smidigaste att ha kontoret beläget i Örebro stad.
– Vi är två som äger bolaget, vi har en anställd och hyr in extra ibland när det behövs. Vi har funnits i ett år ungefär och vi har hela tiden sagt att vi ska skynda långsamt. Vi jobbar även mot allmännyttan såsom ÖBO och LIBO, säger Hansi.
Omkring fyra veckor ska det ta att byta ut 100 dörrar. Foto: Ida Lindkvist
Hansi deklarerar vidare att det är ungefär 100 dörrar som ska på plats, alla i husen ska få ny ytterdörr, samt att källardörrarna ska bytas ut. Allt för att hyresgästerna ska kunna känna sig trygga i sitt hem.
– Det är den bästa dörren som finns på marknaden, säger Hansi och fortsätter:
– Den är gjort helt i stål, och vi byter också hela karmen som också är i stål. Den står emot brand i 30 minuter, och vid inbrott är det mycket, mycket svårare att ta sig in. Genom en vanlig dörr tar man sig in på kanske 30 sekunder, med den här dörren tar det minst en kvart och det krävs väldigt bra verktyg, och då hörs det säkert också om man borrar och slår.
Ronny och Hansi driver SECOR. Foto: Ida Lindkvist
Man låser dörren inifrån genom att lyfta upp handtaget, och då låses dörren på tre olika ställen, vilket försvårar ytterligare om inbrottstjuven är på ingång. Dörrarna har inte heller något brevinkast, utan Hansi förklarar att de istället sätter upp brevboxar.
– Då blir posten glad också, ler Hansi.
Då dörren är väldigt tät blir lägenheterna vid brand att fungera som egna brandceller, och brinner det i en lägenhet behöver man efteråt, vilket annars är vanligt, inte sanera trapphus och de andra lägenheterna. Röken stängs inne och SECOR brandgastätar dörrarna och ser till att de är fullständigt täta. Människor kan stå i trapphuset, utanför dörren, och prata utan att hyresgästen inifrån hör vad de säger. Dörrarna står nämligen emot hela 35 decibel.
– När man går in i sådana här hus kan man känna väldigt mycket lukt, det luktar från alla i huset som lagar mat, men med de här dörrarna blir det inte någon lukt. De stänger dessutom in värmen så att värmen bevaras därinne, så det blir en vinning även energimässigt, säger Hansi.
Foto: Ida Lindkvist
För SECOR är en högklassig säkerhetsdörr ett självklart val.
– Från 2013 är det bestämt att när man ska sätta in en dörr så måste den vara säkerhetsklassad, konstaterar Hansi.
Under de fyra veckorna som man är på plats och byter ut dörrarna välkomnar Hansi andra bostadsföreningar att kika förbi för att titta på dörrarna, och se hur montaget går till.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...