Ronny och Hansi Sterzenbach tryggar lindesbergares hem. Foto: Ida Lindkvist

100 nya dörrar ska trygga hemmet

I föreningen BRF Hindens hyreshus på Bondskogsvägen byts just nu omkring 100 dörrar ut. Föreningen har beslutat att man vill öka de boendes säkerhet och satsar på, enligt SECORS delägare Hansi Sterzenbach, marknadens absolut bästa dörrar.

I fyra veckor framöver har bröderna Ronny och Hansi Sterzenbach fullt upp med att montera dörrar åt företaget Daloc och tillika bostadsföreningen BRF Hinden på Bondskogsvägen. Bröderna driver företaget SECOR tillsammans och ser till att riktigt bra och säkra dörrar kommer på plats. Företaget finns i Örebro, men Hansi berättar att han är född och uppvuxen i Lindesberg, och bor här fortfarande, men att det är smidigaste att ha kontoret beläget i Örebro stad.

– Vi är två som äger bolaget, vi har en anställd och hyr in extra ibland när det behövs. Vi har funnits i ett år ungefär och vi har hela tiden sagt att vi ska skynda långsamt. Vi jobbar även mot allmännyttan såsom ÖBO och LIBO, säger Hansi.

Omkring fyra veckor ska det ta att byta ut 100 dörrar. Foto: Ida Lindkvist
Omkring fyra veckor ska det ta att byta ut 100 dörrar. Foto: Ida Lindkvist

Hansi deklarerar vidare att det är ungefär 100 dörrar som ska på plats, alla i husen ska få ny ytterdörr, samt att källardörrarna ska bytas ut. Allt för att hyresgästerna ska kunna känna sig trygga i sitt hem.
– Det är den bästa dörren som finns på marknaden, säger Hansi och fortsätter:

– Den är gjort helt i stål, och vi byter också hela karmen som också är i stål. Den står emot brand i 30 minuter, och vid inbrott är det mycket, mycket svårare att ta sig in. Genom en vanlig dörr tar man sig in på kanske 30 sekunder, med den här dörren tar det minst en kvart och det krävs väldigt bra verktyg, och då hörs det säkert också om man borrar och slår.

Henry och Hansi driver SECOR. Foto: Ida Lindkvist
Ronny och Hansi driver SECOR. Foto: Ida Lindkvist

Man låser dörren inifrån genom att lyfta upp handtaget, och då låses dörren på tre olika ställen, vilket försvårar ytterligare om inbrottstjuven är på ingång. Dörrarna har inte heller något brevinkast, utan Hansi förklarar att de istället sätter upp brevboxar.
– Då blir posten glad också, ler Hansi.

Då dörren är väldigt tät blir lägenheterna vid brand att fungera som egna brandceller, och brinner det i en lägenhet behöver man efteråt, vilket annars är vanligt, inte sanera trapphus och de andra lägenheterna. Röken stängs inne och SECOR brandgastätar dörrarna och ser till att de är fullständigt täta. Människor kan stå i trapphuset, utanför dörren, och prata utan att hyresgästen inifrån hör vad de säger. Dörrarna står nämligen emot hela 35 decibel.
– När man går in i sådana här hus kan man känna väldigt mycket lukt, det luktar från alla i huset som lagar mat, men med de här dörrarna blir det inte någon lukt. De stänger dessutom in värmen så att värmen bevaras därinne, så det blir en vinning även energimässigt, säger Hansi.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

För SECOR är en högklassig säkerhetsdörr ett självklart val.
– Från 2013 är det bestämt att när man ska sätta in en dörr så måste den vara säkerhetsklassad, konstaterar Hansi.

Under de fyra veckorna som man är på plats och byter ut dörrarna välkomnar Hansi andra bostadsföreningar att kika förbi för att titta på dörrarna, och se hur montaget går till.

Publicerad 10 augusti 2015 klockan 15:42

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Arkivfoto: Ida Lindkvist

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut

INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.

3 december 2025 klockan 09:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Foto: Fredrik Norman

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.

1 december 2025 klockan 15:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall...
29 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-12-03 17:37