Tidigare i veckan kunde vi berätta att uppdraget Strandskolan med två flygelbyggnader har tillfallit TA Byggproduktion AB. Företaget hade levererat det vinnande anbudet på 44 miljoner kronor i produktionskostnader, 13,7 miljoner lägre än högsta anbudet.
Samtidigt som detta blev officiellt kunde LindeNytt berätta att 69 personer redan har skrivit upp sig hos Lindesbergsbostäder för att få en lägenhet där när bygget är klart. Den siffran har stigit rejält, uppger bostadsförmedlare Annelie Bergqvist på Libo.
-Det är nästan 100 namn på listan nu och det är ju helt otroligt roligt. Nu får man visserligen ta det här med en nypa salt. Av erfarenhet vet vi att ganska många väljer att avstå när lägenheterna väl är klara att hyra ut. Människors levnadsförhållanden förändras ju hela tiden, så det är inte säkert att man har samma förutsättningar eller intresse när Strandskolan är färdig att flytta in i som man hade när man skrev en intresseanmälan flera år tidigare, säger Annelie Bergqvist.
Med anledning av det stora intresset kommer Libo att kontakta samtliga strax efter årsskiftet. Det blir en form av officiell intresseanmälan tillskillnad från nuvarande som tillkommit spontant sedan människor på eget bevåg kontaktat Libo.
-Vi kommer att gå ut med en intresseanmälan i samband med att vi har klart med hyrorna. Denna är inte bindande på något vis, poängterar Bergqvist.
Man räknar med att hyresbilden klarnar under januari/februari.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.