Tidigt på måndagsmorgonen krossades fem stycken stora skyltfönster för klädbutiken Titt In på varuhallstorget. Glassplitter har farit flera meter in i butiken och nu måste ägarna plocka bort minst 1000 plagg från hyllorna. En ensam gärningsman jagas nu för dådet.
Butiksägarna Micke och Eva Andersson fick tidigt på måndagen det ödesdigra samtalet från vaktbolaget – någon hade krossat fem stycken skyltfönster i ett vansinnesdåd. Utifrån sett såg det bedrövligt ut. Men inne i butiken var situationen ännu värre.
-Som du ser är det glas precis överallt, säger Eva och visar butikens barnklädesavdelning som är värst drabbad.
-Det finns inget annat att göra än att plocka bort alla kläder, konstaterar hon.
Micke Andersson fick samtalet från Securitas strax efter klockan fyra i morse.
-Det är bedrövligt. Det är kostsamt och dessutom slitsamt för personalen också, kommenterar Micke Andersson.
Polisen söker efter kutryggig man
Skadegörelsen mot Titt In inträffade vid 4-tiden i morse. Ett vittne har uppgett hur en ensam gärningsman beväpnad med ett tillhygge gått lös på skyltfönster efter skyltfönster innan han sprang från platsen. Gärningsmannen hade en kutryggig hållning och var mörkklädd, uppger samma vittne.
Polisen har ännu inte lyckats gripa någon misstänkt.
Vet du något om skadegörelsen, tipsa polisen på tel 875 41 eller 875 42.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.