”150 nya bostäder på 9 månader”

Boendefrågan kommer att ha högsta prioritet för allianspartierna under den kommande mandatperioden. Det skriver Anders Larsson (C), Pär-Ove Lindqvist (M), Ingrid Åberg (Kd) och Patrik Öhrström (Fp) i en debattartikel som publiceras på LindeNytt idag.

Lindesberg kommer inte att lyckas med konststycket att vända en negativ befolkningstrend om det fortsätter att saknas bostäder. Allianspartierna skriver idag att man vill bygga totalt 150 nya bostäder i Lindesbergs kommun. Byggandet måste igång redan under första halvåret 2011 och bör inte ta längre än nio månader att slutföra. Hela artikeln finns att läsa nedan:

Nu bygger vi bostäder i Lindesbergs kommun!
Bostadspolitiskt program/debattinlägg.

I Lindesberg och i Frövi råder sedan ett antal år bostadsbrist. Det är kommunens uppgift och skyldighet att genom bl a en aktiv hantering av det bostadspolitiska se till att det finns boenden för de människor som finns eller söker bostad i vår kommun.

Från år 2001, d v s under de senaste 9 åren har enligt statistik från SCB inga nya hyreslägenheter byggts i Lindesberg. 20 nya villaboenden har tillkommit. En oacceptabelt låg nyproduktion. Det årliga behovet av nya lägenheter borde för en kommun av Lindesbergs storlek uppgå till mellan 40 och 70 stycken. Under 2010 sker äntligen nyproduktion av 16 lägenheter i Frövi. Detta är mycket lovvärt men långt ifrån tillräckligt. I kommun finns ett ordentligt uppdämt behov av nya boenden som snarast måste åtgärdas.

Kommunens bostadsbolag har under många år koncentrerat sig på förvaltning och renovering av befintliga lägenheter i beståndet. Någon nyproduktion har inte skett. I bolaget hanteras även 1 800 hektar skog, lokaler för kommunens administration, skolor och äldreomsorgslokaler. Under senare år har även projekt som produktion av vindkraft väckts och drivs nu aktivt.
Den sammanfattande bilden av vårt bostadsbolag fram till idag är ett bolag med kraftigt diversifierad verksamhet.

För att skapa tydligare fokus på kärnuppgiften sker därför nu en renodling av bolagen inklusive Libos verksamhet.
En övergång till självkostnadshyra för kommunens egna verksamheter innebär en förstärkning för skolan och omsorgen på drygt 15 miljoner vilket kommer de handikappade och äldre i omsorgen tillgodo och skapar möjligheter till bättre verksamhet i skolan.
Skogen förs över till kommunens exploateringsbolag och de interna fastigheterna för kommunens verksamhet förs över till de bolag som har att effektivt och till självkostnad förvalta dessa.

Under åren 2001 till 2009 är nyproduktionen enligt statistik från SCB 24 stycken. Ingen av dessa i form av hyreslägenheter. Antalet nya lägenheter är oacceptabelt låg för en kommun som vill utvecklas och visar sig bl a i att kommunens befolkningsutveckling går kräftgång. För få boendemöjligheter/rätt boendealternativ ger inga nya innevånare alternativt innebär att nuvarande boende flyttar till en annan ort. Relaterat till den utvecklings om finns i Örebro där tillskottet är c:a 2% årligen av innevånarantalet, skulle för Lindesbergs del innebära ett årligt tillskott på mer än 50 boenden. Vi som tror på framtiden har ingen anledning att betvivla vår kommuns förmåga att bli en än mer attraktiv kommun att bo leva och arbeta i.

Idag finns ett uppdämt behov av nya lägenheter. Främst lägenheter för de som vill flytta ur sina villor till ett bekvämare liv och för de unga som vill flytta hemifrån. Två typer av boenden med helt olika förutsättningar.

Behovet är svårt att uppskatta men borde uppgå till mellan 200 och 300 lägenheter. Huvudsakligen i Lindesberg och Frövi men även i orter som Fellingsbro, Löa och Ramsberg.
Boende för människor är näst efter mat och kläder det viktigaste i en människas liv.
Därför är vårt bestämda mål är att före halvårskiftet 2011 ha byggandet av minst 150 nya lägenheter igångsatta eller beslutade.
Alla former av byggande blir aktuella, radhus, villor nybyggnation av lägenheter och påbyggnationer på befintliga bostadshus och flera former av ägande/hyra ska kunna provas. Behoven ser dock olika ut beroende av var i kommunen vi befinner oss.

De lägen och de former av byggande som omgående eller inom kort måste sättas igång eller prövas kan vi översiktligt beskriva ortsvis. Fler möjligheter och ytterligare efterfrågan finns säkert och det kommer vi att utveckla tillsammans med de lokala utvecklingsgrupper som finns runt omkring i vår kommun samt tillsammans med dom fastighetsägare som finns eller vill etablera sig på bostadsmarknaden i kommunen.
Alla nya byggnader och påbyggnader som sker ska givetvis följa gällande normer vara, energisnålt gärna byggt i trä och med full tillgänglighet för äldre och handikappade. Byggnationer vill vi i första hand ska ske i privat regi eller i partnerskap med privata fastighetsägare, men när det inte finns kraft eller marknad behöver vårt kommunala bostadsbolag träda in och agera. Här följer några exempel på möjligheter,

I Lindesberg
Påbyggnad, av höghusen efter Siggebohyttevägen med 2-3 våningar. Ger också anledning att åtgärda bristande avlopp, få till hissar så att fastigheterna blir handikappvänliga.
Påbyggnad av Granvägen med två våningar.
Lägenheter i och i anslutning till Strandskolan samt förtätning av flera centrala tomter i samarbete med befintliga fastighetsägare samt,
ett förvärv av Bovieran i partnerskap med en privat aktör med målsättningen att i förlängningen ombilda fastigheten till en Kooperativ bostadsrätt.

I Ramsberg,
bör vi i samråd med den lokala utvecklingsgruppen uppföra 1 till 2 hyreshus med vardera 4-6 lägenheter i varje huskropp. Vi kommer även att ta upp, om intresse finns, och diskutera utvecklingsmöjligheterna för Solkullen med nuvarande fastighetsägare.

I Löa
Tidigare förfrågan om partnerskap i byggande tillsammans med bygdens bostadsbolag tas upp till ny och utvecklande diskussion med målsättning att definiera behov och att uppföra lämpligt antal boenden.

I Storå/Stråssa/Guldsmeshyttan
Bör bl a ske en analys av området i anslutning till Stripa gruva, sluttning ned mot R50 om lämpligheten och möjligheten att etablera bostäder av olika kategorier. Ett öppnat område med nyetablering har sannolikt en stor potential och kan skapa hög attraktivitet, särskilt med närhet till väg och tågstopp i Storå.

I Vedevåg
Ombyggnad av Mosebacke till trygghetsboende för äldre. Skapar möjligheter för fler att bo kvar i anslutning till den ort där det sociala nätverket finns, samtidigt som förutsättningar för ett bekvämare och mindre påfrestande liv skapas. Fler bostäder i Vedevåg ger också grunden för utveckling av det lokala samhället.

I Frövi
Flera nya planerade områden för byggnation av villafastigheter kommer att öppnas upp. Vi kommer även att snabbutreda möjligheten att bygga på Tallen på höjden. Tallen är en mycket uppskattad hyresfastighet och genom påbyggnation kan fler av dem som står i kö för boende få möjlighet att flytta in. Förvärvet av Tallen in i vårt bostadsbolag fullföljs också i enlighet med det beslut som fattades i kommunfullmäktige hösten 2009.

I Fellingsbro,
bör utredas möjligheten till trygghetsboenden i centrala lägen och i dialog med utvecklingsgruppen fokus Fellingsbro fördjupat se vilka boendebehov som finns. De lokala behoven och den lokala efterfrågan ska styra våra satsningar på boenden. Ökad attraktivitet för Fellingsbro med bättre kollektivförbindelser som tåg och buss även på kvällar och helger behövs för att få till en inflyttning i hyreslediga lägenheter.

Möjligheter till boende är grunden för att fler människor ska kunna få möjlighet att stanna kvar eller flytta till vår kommun. Vårt Bostadsbolags kärnuppdrag kommer att förtydligas till att vara förvaltning av befintliga och nya bostäder. Nyproduktionen i samarbete med privata aktörer eller i egen regi sker i vårt bolag LFAB som tillsammans med kommunledningsstaben aktivt ska arbeta med bostadsförsörjningen för de människor som vill bo i vår kommun.

Boendefrågan, och det gäller i hela vår kommun, kommer därför att ha högsta prioritet för allianspartierna under kommande mandatperiod. Att bygga nya bostäder är en mycket kraftfull signal till omvärlden om att vi alla i vår kommun tror på framtiden att vi är stolta över den kommun och skapar goda arbetstillfällen. Vi bor o lever i en fantastisk kommun och vi vill skapa förutsättningar för alla som vill att bo kvar och bjuda in fler människor att leva och bo här tillsammans med oss.

Anders Larsson c
Pär-Ove Lindqvist m
Ingrid Åberg kd
Patrik Öhrström fp

Publicerad 27 augusti 2010 klockan 13:20

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-04-15 06:35