”150 nya bostäder på 9 månader”

Boendefrågan kommer att ha högsta prioritet för allianspartierna under den kommande mandatperioden. Det skriver Anders Larsson (C), Pär-Ove Lindqvist (M), Ingrid Åberg (Kd) och Patrik Öhrström (Fp) i en debattartikel som publiceras på LindeNytt idag.

Lindesberg kommer inte att lyckas med konststycket att vända en negativ befolkningstrend om det fortsätter att saknas bostäder. Allianspartierna skriver idag att man vill bygga totalt 150 nya bostäder i Lindesbergs kommun. Byggandet måste igång redan under första halvåret 2011 och bör inte ta längre än nio månader att slutföra. Hela artikeln finns att läsa nedan:

Nu bygger vi bostäder i Lindesbergs kommun!
Bostadspolitiskt program/debattinlägg.

I Lindesberg och i Frövi råder sedan ett antal år bostadsbrist. Det är kommunens uppgift och skyldighet att genom bl a en aktiv hantering av det bostadspolitiska se till att det finns boenden för de människor som finns eller söker bostad i vår kommun.

Från år 2001, d v s under de senaste 9 åren har enligt statistik från SCB inga nya hyreslägenheter byggts i Lindesberg. 20 nya villaboenden har tillkommit. En oacceptabelt låg nyproduktion. Det årliga behovet av nya lägenheter borde för en kommun av Lindesbergs storlek uppgå till mellan 40 och 70 stycken. Under 2010 sker äntligen nyproduktion av 16 lägenheter i Frövi. Detta är mycket lovvärt men långt ifrån tillräckligt. I kommun finns ett ordentligt uppdämt behov av nya boenden som snarast måste åtgärdas.

Kommunens bostadsbolag har under många år koncentrerat sig på förvaltning och renovering av befintliga lägenheter i beståndet. Någon nyproduktion har inte skett. I bolaget hanteras även 1 800 hektar skog, lokaler för kommunens administration, skolor och äldreomsorgslokaler. Under senare år har även projekt som produktion av vindkraft väckts och drivs nu aktivt.
Den sammanfattande bilden av vårt bostadsbolag fram till idag är ett bolag med kraftigt diversifierad verksamhet.

För att skapa tydligare fokus på kärnuppgiften sker därför nu en renodling av bolagen inklusive Libos verksamhet.
En övergång till självkostnadshyra för kommunens egna verksamheter innebär en förstärkning för skolan och omsorgen på drygt 15 miljoner vilket kommer de handikappade och äldre i omsorgen tillgodo och skapar möjligheter till bättre verksamhet i skolan.
Skogen förs över till kommunens exploateringsbolag och de interna fastigheterna för kommunens verksamhet förs över till de bolag som har att effektivt och till självkostnad förvalta dessa.

Under åren 2001 till 2009 är nyproduktionen enligt statistik från SCB 24 stycken. Ingen av dessa i form av hyreslägenheter. Antalet nya lägenheter är oacceptabelt låg för en kommun som vill utvecklas och visar sig bl a i att kommunens befolkningsutveckling går kräftgång. För få boendemöjligheter/rätt boendealternativ ger inga nya innevånare alternativt innebär att nuvarande boende flyttar till en annan ort. Relaterat till den utvecklings om finns i Örebro där tillskottet är c:a 2% årligen av innevånarantalet, skulle för Lindesbergs del innebära ett årligt tillskott på mer än 50 boenden. Vi som tror på framtiden har ingen anledning att betvivla vår kommuns förmåga att bli en än mer attraktiv kommun att bo leva och arbeta i.

Idag finns ett uppdämt behov av nya lägenheter. Främst lägenheter för de som vill flytta ur sina villor till ett bekvämare liv och för de unga som vill flytta hemifrån. Två typer av boenden med helt olika förutsättningar.

Behovet är svårt att uppskatta men borde uppgå till mellan 200 och 300 lägenheter. Huvudsakligen i Lindesberg och Frövi men även i orter som Fellingsbro, Löa och Ramsberg.
Boende för människor är näst efter mat och kläder det viktigaste i en människas liv.
Därför är vårt bestämda mål är att före halvårskiftet 2011 ha byggandet av minst 150 nya lägenheter igångsatta eller beslutade.
Alla former av byggande blir aktuella, radhus, villor nybyggnation av lägenheter och påbyggnationer på befintliga bostadshus och flera former av ägande/hyra ska kunna provas. Behoven ser dock olika ut beroende av var i kommunen vi befinner oss.

De lägen och de former av byggande som omgående eller inom kort måste sättas igång eller prövas kan vi översiktligt beskriva ortsvis. Fler möjligheter och ytterligare efterfrågan finns säkert och det kommer vi att utveckla tillsammans med de lokala utvecklingsgrupper som finns runt omkring i vår kommun samt tillsammans med dom fastighetsägare som finns eller vill etablera sig på bostadsmarknaden i kommunen.
Alla nya byggnader och påbyggnader som sker ska givetvis följa gällande normer vara, energisnålt gärna byggt i trä och med full tillgänglighet för äldre och handikappade. Byggnationer vill vi i första hand ska ske i privat regi eller i partnerskap med privata fastighetsägare, men när det inte finns kraft eller marknad behöver vårt kommunala bostadsbolag träda in och agera. Här följer några exempel på möjligheter,

I Lindesberg
Påbyggnad, av höghusen efter Siggebohyttevägen med 2-3 våningar. Ger också anledning att åtgärda bristande avlopp, få till hissar så att fastigheterna blir handikappvänliga.
Påbyggnad av Granvägen med två våningar.
Lägenheter i och i anslutning till Strandskolan samt förtätning av flera centrala tomter i samarbete med befintliga fastighetsägare samt,
ett förvärv av Bovieran i partnerskap med en privat aktör med målsättningen att i förlängningen ombilda fastigheten till en Kooperativ bostadsrätt.

I Ramsberg,
bör vi i samråd med den lokala utvecklingsgruppen uppföra 1 till 2 hyreshus med vardera 4-6 lägenheter i varje huskropp. Vi kommer även att ta upp, om intresse finns, och diskutera utvecklingsmöjligheterna för Solkullen med nuvarande fastighetsägare.

I Löa
Tidigare förfrågan om partnerskap i byggande tillsammans med bygdens bostadsbolag tas upp till ny och utvecklande diskussion med målsättning att definiera behov och att uppföra lämpligt antal boenden.

I Storå/Stråssa/Guldsmeshyttan
Bör bl a ske en analys av området i anslutning till Stripa gruva, sluttning ned mot R50 om lämpligheten och möjligheten att etablera bostäder av olika kategorier. Ett öppnat område med nyetablering har sannolikt en stor potential och kan skapa hög attraktivitet, särskilt med närhet till väg och tågstopp i Storå.

I Vedevåg
Ombyggnad av Mosebacke till trygghetsboende för äldre. Skapar möjligheter för fler att bo kvar i anslutning till den ort där det sociala nätverket finns, samtidigt som förutsättningar för ett bekvämare och mindre påfrestande liv skapas. Fler bostäder i Vedevåg ger också grunden för utveckling av det lokala samhället.

I Frövi
Flera nya planerade områden för byggnation av villafastigheter kommer att öppnas upp. Vi kommer även att snabbutreda möjligheten att bygga på Tallen på höjden. Tallen är en mycket uppskattad hyresfastighet och genom påbyggnation kan fler av dem som står i kö för boende få möjlighet att flytta in. Förvärvet av Tallen in i vårt bostadsbolag fullföljs också i enlighet med det beslut som fattades i kommunfullmäktige hösten 2009.

I Fellingsbro,
bör utredas möjligheten till trygghetsboenden i centrala lägen och i dialog med utvecklingsgruppen fokus Fellingsbro fördjupat se vilka boendebehov som finns. De lokala behoven och den lokala efterfrågan ska styra våra satsningar på boenden. Ökad attraktivitet för Fellingsbro med bättre kollektivförbindelser som tåg och buss även på kvällar och helger behövs för att få till en inflyttning i hyreslediga lägenheter.

Möjligheter till boende är grunden för att fler människor ska kunna få möjlighet att stanna kvar eller flytta till vår kommun. Vårt Bostadsbolags kärnuppdrag kommer att förtydligas till att vara förvaltning av befintliga och nya bostäder. Nyproduktionen i samarbete med privata aktörer eller i egen regi sker i vårt bolag LFAB som tillsammans med kommunledningsstaben aktivt ska arbeta med bostadsförsörjningen för de människor som vill bo i vår kommun.

Boendefrågan, och det gäller i hela vår kommun, kommer därför att ha högsta prioritet för allianspartierna under kommande mandatperiod. Att bygga nya bostäder är en mycket kraftfull signal till omvärlden om att vi alla i vår kommun tror på framtiden att vi är stolta över den kommun och skapar goda arbetstillfällen. Vi bor o lever i en fantastisk kommun och vi vill skapa förutsättningar för alla som vill att bo kvar och bjuda in fler människor att leva och bo här tillsammans med oss.

Anders Larsson c
Pär-Ove Lindqvist m
Ingrid Åberg kd
Patrik Öhrström fp

Publicerad 27 augusti 2010 klockan 13:20

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.

25 oktober 2025 klockan 12:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 oktober 2025 klockan 12:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för ...

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten

Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken...

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”

Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i ...

Jack Tegelaar och Sigge Mosshagen var taggade. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.

23 oktober 2025 klockan 16:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fyra vinnare av biljett till Sten & Stanley är utsedda
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyh...
23 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Loggar hoppas kunna ge svar på varför inrymningslarmet utlöstes
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter...
22 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat läslov väntar barn och unga i kommunen
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till ...
22 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nytt förslag ska främja kommunanställdas hälsa

Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.

21 oktober 2025 klockan 16:55 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sten & Stanley. Foto: Pressbild

Tävling: Vinn biljetter till Sten & Stanley

Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.

21 oktober 2025 klockan 11:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

2G och 3G försvinner – så påverkas du

Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan...

Tillfälligt stopp för genomfartstrafik

En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. ...

Nya effektavgifter på väg – så påverkas villaägarna i Lindesberg

Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut frå...

På span i ett torn efter världens största uggla. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Mitt möte med världens största uggla

I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…

17 oktober 2025 klockan 19:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Hotfullt budskap tros vara trend på sociala medier

Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend...

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på ...

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”

Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något...

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras

Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar...

Tungt beväpnad polis fanns på plats under insatsen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt

Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.

15 oktober 2025 klockan 17:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och...
15 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har ...
15 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkö...
15 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-14

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-13

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-11

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-26 17:33