Sedan i tisdags har en lyftkranförsedd pråm glidit omkring ute på Lindessjön. Det är Bergslagens Kommunaltekniks ärende, en gammal följetong, som ånyo kommit upp till ytan.- Ja, det är den där ledningen som har visat sig igen, ler Kjell Karlsson, drifttekniker på BKT:s VA-avdelning.
Mellan pumphuset vid Gröna bron och flera hundra meter nedström ligger en stor avloppsledning på sjöbottnen. Den har under åren haft en benägenhet att då och då lämna sin förankrade plats och flyta upp till ytan. I somras hände det igen.
– När ledningen lades ner för många år sedan, så hade man inte samma teknik och utrustning som idag. Då tyngdes ledningen bara ner så att den med hjälp av luft kunde föras upp till ytan. Problemet med det är att om vattnet blir stillastående, så jäser det i ledningen och till slut så flyter den upp. Det är vad som hände i somras, säger Kjell Karlsson, BKT.
Det arbete som nu pågår, handlar om att frakta ut en större mängd tyngder som skall hålla ledningen på plats även om avloppsvattnet blir stillastående och jäser.
– Det kommer att köras ut cirka 150 ton betongvikter som hängs över ledningen. Det borde nog hålla den på plats, skrattar Kjell Karlsson.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.