Idag fylls fritidsbyn med hundar från hela Sverige. På plats finns både lång- och korthåriga, valpar och veteraner, trubbig nos och betydligt spetsigare. Trots blåsten står tälten prydligt uppradade runt bedömningsringen. Där väntar hund med sin människa på deras tur att bli bedömd vid den offentliga utställningen.
Idag, lördag, används Fritidsbyns fotbollsplaner till något helt annat än fotboll. Det är hundar både högt och lagt av alla möjliga sorters raser. Lindesbergs brukshundsklubb anordnar idag en officiell utställning för brukshundar, där även valpar får möjlighet att delta. Det är många som åkt långväga för att närvara och ställa ut sin hund.
– Det är ungefär 160 hundar idag och 19 olika raser. De kommer överallt från Sverige, Lund till exempel, och så är det även några norska och finska. Det är alltifrån valpar till veteraner. Det är utställning imorgon också, då är det inofficiell utställning där alla renrasiga hundar får vara med. Det blir några färre imorgon, ungefär 120 stycken hundar. Vi firar dessutom 50 år nu! berättar Malin Johansson som är med och arrangerar utställningen. För dagen går hon under titeln ”Kommissarie”, vilket bland annat innebär att hon ser till att det är ordning och reda, och det går inte att missa att hon minst sagt har fullt upp.
Raserna Dobermann och långhårig Collie är de klasserna med flest anmälningar, vilket har sin förklaring.
– Domarna är rasspecialister på Dobermann och Collie, Thord Byström för Dobermann och Eva Eriksson för långhårig collie. Det drar mer folk när de vet att domaren kan sin hund.
Domarna tittar och granskar de utställda hundarnas exteriör och bedömer hur rastypiska de är.
– Varje ras har en speciell rasstam, att den ser ut som den ska. Det är sällan som en hund är så fel att den är helt fel. Däremot kan det vara många snygga och då blir det smådetaljerna som avgör, vinkel på bakbenen till exempel. Ja, de går mycket på detalj. De flesta är rastypiska. Ett otränat öga ser 10 uppställda hundar och tycker att allihop är ganska lika.
På morgonen hade de även hunnit med att ha en lydnadstävling, klass ett och två. Och nu är utställningen i fullt gång. En långhårig Collie blir friserad av sin matte, pälsen ska fluffas och uppnå det närmsta man kan komma perfektion. Collien har gjort det här förut, står snällt och stilla på bordet och låter matte fixa. En blank och snyggt slank Boxer är inne i ringen tillsammans med husse som joggar med honom. Det känns som att hunden kanske inte riktigt förstår vad det ska vara bra för, men husse har ju trots allt godis i handen och uppmärksamheten som de ges är ju inte heller fy skam. Domaren Eva Eriksson kollar tandköttet på en gråspräcklig Collie och hunden låter henne kika under hans läpp. En oemotståndlig boxervalp får en lila rosett som fladdrar i vinden, han hoppar efter den för kanske, kanske går den att äta. Ja, Fritidsbyn är intaget av fyrbenta vänner och Malin är glad över att de får använda den ytan.
– Vi är tacksamma över att få vara här, det är suveränt!
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.