Idag fylls fritidsbyn med hundar från hela Sverige. På plats finns både lång- och korthåriga, valpar och veteraner, trubbig nos och betydligt spetsigare. Trots blåsten står tälten prydligt uppradade runt bedömningsringen. Där väntar hund med sin människa på deras tur att bli bedömd vid den offentliga utställningen.
Idag, lördag, används Fritidsbyns fotbollsplaner till något helt annat än fotboll. Det är hundar både högt och lagt av alla möjliga sorters raser. Lindesbergs brukshundsklubb anordnar idag en officiell utställning för brukshundar, där även valpar får möjlighet att delta. Det är många som åkt långväga för att närvara och ställa ut sin hund.
– Det är ungefär 160 hundar idag och 19 olika raser. De kommer överallt från Sverige, Lund till exempel, och så är det även några norska och finska. Det är alltifrån valpar till veteraner. Det är utställning imorgon också, då är det inofficiell utställning där alla renrasiga hundar får vara med. Det blir några färre imorgon, ungefär 120 stycken hundar. Vi firar dessutom 50 år nu! berättar Malin Johansson som är med och arrangerar utställningen. För dagen går hon under titeln ”Kommissarie”, vilket bland annat innebär att hon ser till att det är ordning och reda, och det går inte att missa att hon minst sagt har fullt upp.
Raserna Dobermann och långhårig Collie är de klasserna med flest anmälningar, vilket har sin förklaring.
– Domarna är rasspecialister på Dobermann och Collie, Thord Byström för Dobermann och Eva Eriksson för långhårig collie. Det drar mer folk när de vet att domaren kan sin hund.
Domarna tittar och granskar de utställda hundarnas exteriör och bedömer hur rastypiska de är.
– Varje ras har en speciell rasstam, att den ser ut som den ska. Det är sällan som en hund är så fel att den är helt fel. Däremot kan det vara många snygga och då blir det smådetaljerna som avgör, vinkel på bakbenen till exempel. Ja, de går mycket på detalj. De flesta är rastypiska. Ett otränat öga ser 10 uppställda hundar och tycker att allihop är ganska lika.
På morgonen hade de även hunnit med att ha en lydnadstävling, klass ett och två. Och nu är utställningen i fullt gång. En långhårig Collie blir friserad av sin matte, pälsen ska fluffas och uppnå det närmsta man kan komma perfektion. Collien har gjort det här förut, står snällt och stilla på bordet och låter matte fixa. En blank och snyggt slank Boxer är inne i ringen tillsammans med husse som joggar med honom. Det känns som att hunden kanske inte riktigt förstår vad det ska vara bra för, men husse har ju trots allt godis i handen och uppmärksamheten som de ges är ju inte heller fy skam. Domaren Eva Eriksson kollar tandköttet på en gråspräcklig Collie och hunden låter henne kika under hans läpp. En oemotståndlig boxervalp får en lila rosett som fladdrar i vinden, han hoppar efter den för kanske, kanske går den att äta. Ja, Fritidsbyn är intaget av fyrbenta vänner och Malin är glad över att de får använda den ytan.
– Vi är tacksamma över att få vara här, det är suveränt!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.