Idag fylls fritidsbyn med hundar från hela Sverige. På plats finns både lång- och korthåriga, valpar och veteraner, trubbig nos och betydligt spetsigare. Trots blåsten står tälten prydligt uppradade runt bedömningsringen. Där väntar hund med sin människa på deras tur att bli bedömd vid den offentliga utställningen.
Idag, lördag, används Fritidsbyns fotbollsplaner till något helt annat än fotboll. Det är hundar både högt och lagt av alla möjliga sorters raser. Lindesbergs brukshundsklubb anordnar idag en officiell utställning för brukshundar, där även valpar får möjlighet att delta. Det är många som åkt långväga för att närvara och ställa ut sin hund.
– Det är ungefär 160 hundar idag och 19 olika raser. De kommer överallt från Sverige, Lund till exempel, och så är det även några norska och finska. Det är alltifrån valpar till veteraner. Det är utställning imorgon också, då är det inofficiell utställning där alla renrasiga hundar får vara med. Det blir några färre imorgon, ungefär 120 stycken hundar. Vi firar dessutom 50 år nu! berättar Malin Johansson som är med och arrangerar utställningen. För dagen går hon under titeln ”Kommissarie”, vilket bland annat innebär att hon ser till att det är ordning och reda, och det går inte att missa att hon minst sagt har fullt upp.
Raserna Dobermann och långhårig Collie är de klasserna med flest anmälningar, vilket har sin förklaring.
– Domarna är rasspecialister på Dobermann och Collie, Thord Byström för Dobermann och Eva Eriksson för långhårig collie. Det drar mer folk när de vet att domaren kan sin hund.
Domarna tittar och granskar de utställda hundarnas exteriör och bedömer hur rastypiska de är.
– Varje ras har en speciell rasstam, att den ser ut som den ska. Det är sällan som en hund är så fel att den är helt fel. Däremot kan det vara många snygga och då blir det smådetaljerna som avgör, vinkel på bakbenen till exempel. Ja, de går mycket på detalj. De flesta är rastypiska. Ett otränat öga ser 10 uppställda hundar och tycker att allihop är ganska lika.
På morgonen hade de även hunnit med att ha en lydnadstävling, klass ett och två. Och nu är utställningen i fullt gång. En långhårig Collie blir friserad av sin matte, pälsen ska fluffas och uppnå det närmsta man kan komma perfektion. Collien har gjort det här förut, står snällt och stilla på bordet och låter matte fixa. En blank och snyggt slank Boxer är inne i ringen tillsammans med husse som joggar med honom. Det känns som att hunden kanske inte riktigt förstår vad det ska vara bra för, men husse har ju trots allt godis i handen och uppmärksamheten som de ges är ju inte heller fy skam. Domaren Eva Eriksson kollar tandköttet på en gråspräcklig Collie och hunden låter henne kika under hans läpp. En oemotståndlig boxervalp får en lila rosett som fladdrar i vinden, han hoppar efter den för kanske, kanske går den att äta. Ja, Fritidsbyn är intaget av fyrbenta vänner och Malin är glad över att de får använda den ytan.
– Vi är tacksamma över att få vara här, det är suveränt!
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.