En 17-årig kille från norra delen av kommunen sitter nu anhållen misstänkt för rånförsök. Det var i lördags kväll som han och en kompis, 16 år gammal, försökte att råna en busschaufför under pågående färd. Ynglingarna gick på bussen i Lindesberg och när man var i höjd med Storå beslutade sig ynglingarna för att råna bussen. 17-åringen var den drivande i rånförsöket och både slog och hotade den kvinnliga busschauffören till livet. Hon ställde sig genast på bromsen för att förhindra en allvarlig olycka då hon hade kunnat förlora kontrollen över bussen då 17-åringen slog henne i huvudet. När bussen stod stilla ingrep en passagerare och ynglingarna flydde från platsen.
Missbrukare
17-åringen sitter nu anhållen och har i polisförhören erkänt att han varit ute efter pengar. Han är sedan tidigare känd av polisen för våldsbrott och har problem med alkoholmissbruk, han är även känd för att missbruka narkotika. Han är enligt polisen ett resultat av den hembrända spriten som flödar i kommunen. –Det är helt klart att det är hans alkoholmissbruk som ligger till grund för hans beteende. Han skulle med all sannolikhet fortsätta med kriminalitet om han släppts på fri fot, därför har han nu anhållits, säger närpolischef Lars Törnqvist. Socialtjänsten är nu inkopplade i fallet.
16-åringen som deltog i rånförsöket har efter förhör släppts.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.