En 17-årig kille från norra delen av kommunen sitter nu anhållen misstänkt för rånförsök. Det var i lördags kväll som han och en kompis, 16 år gammal, försökte att råna en busschaufför under pågående färd. Ynglingarna gick på bussen i Lindesberg och när man var i höjd med Storå beslutade sig ynglingarna för att råna bussen. 17-åringen var den drivande i rånförsöket och både slog och hotade den kvinnliga busschauffören till livet. Hon ställde sig genast på bromsen för att förhindra en allvarlig olycka då hon hade kunnat förlora kontrollen över bussen då 17-åringen slog henne i huvudet. När bussen stod stilla ingrep en passagerare och ynglingarna flydde från platsen.
Missbrukare
17-åringen sitter nu anhållen och har i polisförhören erkänt att han varit ute efter pengar. Han är sedan tidigare känd av polisen för våldsbrott och har problem med alkoholmissbruk, han är även känd för att missbruka narkotika. Han är enligt polisen ett resultat av den hembrända spriten som flödar i kommunen. –Det är helt klart att det är hans alkoholmissbruk som ligger till grund för hans beteende. Han skulle med all sannolikhet fortsätta med kriminalitet om han släppts på fri fot, därför har han nu anhållits, säger närpolischef Lars Törnqvist. Socialtjänsten är nu inkopplade i fallet.
16-åringen som deltog i rånförsöket har efter förhör släppts.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.