17 minuter. Så lång tid tog det innan alla ca 1700 biljetter till den efterlängtade hyllningskonserten tog slut på de två utlämningsställena i Lindesberg.
Klockan 09.00 på måndagsmorgonen öppnades dörrarna till Bergslagens Sparbank och Turistbyrån i Lindesberg. Utanför ringlade sig långa köer med förväntansfulla människor som alla hoppades kunna lägga vantarna på biljetter till Chris Kläffords hyllningskonsert.
Allra längst fram i kön utanför Turistbyrån står Göran Persson och Petra Domluvil från Lindesberg, de har köat sedan kl 06.25 på morgonen, men är trots kylan vid väldigt gott mod.
– Vi skulle gärna vilja höra Imagine på fredag, och så vinnarlåten så klart, säger Petra med ett leende.
När dörrarna sedan öppnas är Göran och Petra de första att få sina biljetter, och Göran visar glatt upp dem för LindeNytts reporter.
– Äntligen! utbrister han lyckligt innan han går.
Ca 17 minuter senare är alla biljetter slut, både på Turistbyrån och Bergslagens Sparbank, och de som olyckligtvis inte hann få tag på biljetter får istället sätta hoppet till bankkontoren i Storå, Frövi och Fellingsbro
Uppdaterad kl 13.20: Nu är alla 2600 biljetterna slut på alla utlämningsställen runt om i Lindesbergs kommun.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.