17 minuter. Så lång tid tog det innan alla ca 1700 biljetter till den efterlängtade hyllningskonserten tog slut på de två utlämningsställena i Lindesberg.
Klockan 09.00 på måndagsmorgonen öppnades dörrarna till Bergslagens Sparbank och Turistbyrån i Lindesberg. Utanför ringlade sig långa köer med förväntansfulla människor som alla hoppades kunna lägga vantarna på biljetter till Chris Kläffords hyllningskonsert.
Allra längst fram i kön utanför Turistbyrån står Göran Persson och Petra Domluvil från Lindesberg, de har köat sedan kl 06.25 på morgonen, men är trots kylan vid väldigt gott mod.
– Vi skulle gärna vilja höra Imagine på fredag, och så vinnarlåten så klart, säger Petra med ett leende.
När dörrarna sedan öppnas är Göran och Petra de första att få sina biljetter, och Göran visar glatt upp dem för LindeNytts reporter.
– Äntligen! utbrister han lyckligt innan han går.
Ca 17 minuter senare är alla biljetter slut, både på Turistbyrån och Bergslagens Sparbank, och de som olyckligtvis inte hann få tag på biljetter får istället sätta hoppet till bankkontoren i Storå, Frövi och Fellingsbro
Uppdaterad kl 13.20: Nu är alla 2600 biljetterna slut på alla utlämningsställen runt om i Lindesbergs kommun.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.