17 minuter. Så lång tid tog det innan alla ca 1700 biljetter till den efterlängtade hyllningskonserten tog slut på de två utlämningsställena i Lindesberg.
Klockan 09.00 på måndagsmorgonen öppnades dörrarna till Bergslagens Sparbank och Turistbyrån i Lindesberg. Utanför ringlade sig långa köer med förväntansfulla människor som alla hoppades kunna lägga vantarna på biljetter till Chris Kläffords hyllningskonsert.
Allra längst fram i kön utanför Turistbyrån står Göran Persson och Petra Domluvil från Lindesberg, de har köat sedan kl 06.25 på morgonen, men är trots kylan vid väldigt gott mod.
– Vi skulle gärna vilja höra Imagine på fredag, och så vinnarlåten så klart, säger Petra med ett leende.
När dörrarna sedan öppnas är Göran och Petra de första att få sina biljetter, och Göran visar glatt upp dem för LindeNytts reporter.
– Äntligen! utbrister han lyckligt innan han går.
Ca 17 minuter senare är alla biljetter slut, både på Turistbyrån och Bergslagens Sparbank, och de som olyckligtvis inte hann få tag på biljetter får istället sätta hoppet till bankkontoren i Storå, Frövi och Fellingsbro
Uppdaterad kl 13.20: Nu är alla 2600 biljetterna slut på alla utlämningsställen runt om i Lindesbergs kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.