En 19-årig man har knivdödats på ett asylboende i Storå. Polisen larmades om knivdådet klockan 05.18 på fredagsmorgonen.
– När vi anländer påträffas en svårt skadad man, som senare avlider på sjukhus. Två misstänkta grips och en tredje jagas. Nu – för bara en halvtimme sedan – har jag fått veta att även han är gripen, kommenterar Stefan Wickberg, poliskommunikatör vid polisen region Bergslagen.
Ett bråk uppstod mellan flera personer på asylboendet på Stationsvägen i Storå tidigt på fredagsmorgonen.Redan vid larmtillfället hade polisen fått uppgifter om att tillhyggen användes i bråket. Samtliga inblandade uppges vara boende på adressen.
– Man pratade om tillhyggen och där skall även kniv ha förekommit, säger Wickberg, polisen.
Patrullen påträffar en svårt skadad person i bostaden, denne skall ha knivskurits svårt och bland annat på halsen. Enligt polisen har personen identifierats som en ung man född -96.
– Trots alla försök att rädda hans liv, får vi bekräftat från sjukhuset under förmiddagen att han avlidit till följd av skadorna.
Polisen kunde omgående gripa två misstänkta gärningsmän på platsen. En tredje misstänkt flydde och eftersöktes under hela morgonen av ett stort polispådrag.
– Alldeles nyligen, för bara en halvtimme sedan, har jag fått veta att även den tredje misstänkte har gripits nu. Han greps i centrala Lindesberg, säger Stefan Wickberg.
De tre misstänkta är födda -83, -88 och -89.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.