Strax före klockan 17 igår, tisdag, fick polisen larm om att en liten pojke försvunnit i Rockhammar. Omgående skickades flera polispatruller, räddningstjänst samt helikopter till platsen för att inleda sökandet efter honom. Efter en kort tids sökande hittades den två och ett halvt år gamla pojken livlös, flytandes i ån. Pojken var kraftigt nedkyld.
Polismännen satte genast igång med återupplivningsförsök under färden mot Lindesberg. På vägen möttes de upp av ambulans som tog över räddningsförsöken på vägen in till lasarettet. Dock var återupplivningsförsöken förgäves och den lille pojken avled klockan 01:10 i natt.
Strax innan olyckan hade pojken och hans tvillingsyskon befunnit sig ute för att leka. Plötsligt var pojken borta. Man började nu leta efter honom på egen hand i området utan resultat. Cirka 50 minuter efter att han konstaterades försvunnen kontaktades polisen. Klockan var nu 16:55. Polis och räddningstjänst var snabbt på plats med flera patruller och dykare. En av patrullerna hittade ganska snart pojken i vattnet och fick upp honom på land. Efter den snabba insatsen kunde pojken föras till sjukhuset, där utgången av tillbudet blev tragiskt. Sent i natt fick föräldrarna stöd av präst på sjukhuset.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.