Den här söndagsaftonen hölls en vacker konsert till förmån för Världens Barn. Publiken bjöds på en blandad kompott av framträdanden; alltifrån de allra yngsta i Kulturskolan Garnalias barnkör, till Christoffer Sjögren och Anders Wallén med band. Jämfört med tidigare år slog arrangemanget publikrekord flera gånger om, och efter en och en halvtimmes ljuv musik kunde man konstatera att det kommit att bli en riktigt, riktigt bra kväll.
Redan vid entrén har biljettförsäljerskorna fått anledning att tappa hakan en aning. Lindesbergs kyrka är välfylld med publik, unga som gamla, som samlats för att lyssna till en konsert till förmån för Världens Barn, och publikrekord kan man utan att blinka konstatera att det i år har blivit.
– Vi var 35 stycken i fjol, säger en märkbart rörd Gunilla Egeryd, Röda Korset, och blickar ut över folkhavet.
– Nu är vi säkert 135 stycken. Vi hade tryckt upp 100 programblad men de är redan slut, så vi måste i alla fall vara över 100 personer. Det är överväldigande, jag finner inte ord för det.
Gunilla var mycket riktigt något på spåren, över 100 personer var det absolut. Men när pastor Sören Trygg har varit runt och räknat antalet närvarande är siffran det dubbla.
– Nu har jag varit däruppe också och räknat alla, och vi är ganska precis 200 stycken, berättar Sören.
Inledningsvis säger Gunilla:
– Vi är flera lokala organisationer som hjälps åt, och vi har skramlat med bössor, och kommer skramla. En del av pengarna går till långsiktigt arbete, medan en del till kortsiktigt som är mer akut. Många av oss förstår nog inte hur det är att vara på flykt.
Kulturskolan Garnalias barnkör med ett tjugotal barn och körledarna Anna Andersson och Evelina Balke är först ut att sjunga, och de börjar med ”Jorden är vår”. Barnen tar i från tårna och deras glada, små röster fyller kyrkan. Efter följer fin solosång framförd av bland annat elever från Lindeskolans estetiska program, Sofia Egeryd, Linnea Wilhelmsson som framför en låt av Bob Dylan, och Carolin Johansson från Vedevåg.
– Vilka härliga arrangörer vi har! Jag ska sjunga ”Gabriellas sång”, så luta er tillbaka i bänkarna och njut av en vacker text, säger Carolin som sedan tar upp tempot med låten ”Du är min man”.
Christoffer Sjögren är näst på tur, och kanske en av de under kvällen som berör allra mest med sin sång och närvaro.
– Jättemysigt att sitta här och spela för er, ler Christoffer som kompas av Jesper Hugosson.
– Jag ska spela ”Utan dina andetag” för de som är på flykt och som faktiskt inte klarar sig med livet i behåll, säger Christoffer.
Sist på tur är Anders Wallén tillsammans med band.
– Jag är glad att jag får vara här trots att jag kommer från en annan del av världen. Nora. Ni kanske har hört talas om det?
Till sist samlas konsertens alla medverkande och barnen tilldelas orangea ballonger med ”Världens Barn”-loggan på. Tillsammans med publiken sjunger man allsång och avslutningen ger en stark känsla av samhörighet.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.