Den här söndagsaftonen hölls en vacker konsert till förmån för Världens Barn. Publiken bjöds på en blandad kompott av framträdanden; alltifrån de allra yngsta i Kulturskolan Garnalias barnkör, till Christoffer Sjögren och Anders Wallén med band. Jämfört med tidigare år slog arrangemanget publikrekord flera gånger om, och efter en och en halvtimmes ljuv musik kunde man konstatera att det kommit att bli en riktigt, riktigt bra kväll.
Redan vid entrén har biljettförsäljerskorna fått anledning att tappa hakan en aning. Lindesbergs kyrka är välfylld med publik, unga som gamla, som samlats för att lyssna till en konsert till förmån för Världens Barn, och publikrekord kan man utan att blinka konstatera att det i år har blivit.
– Vi var 35 stycken i fjol, säger en märkbart rörd Gunilla Egeryd, Röda Korset, och blickar ut över folkhavet.
– Nu är vi säkert 135 stycken. Vi hade tryckt upp 100 programblad men de är redan slut, så vi måste i alla fall vara över 100 personer. Det är överväldigande, jag finner inte ord för det.
Gunilla var mycket riktigt något på spåren, över 100 personer var det absolut. Men när pastor Sören Trygg har varit runt och räknat antalet närvarande är siffran det dubbla.
– Nu har jag varit däruppe också och räknat alla, och vi är ganska precis 200 stycken, berättar Sören.
Inledningsvis säger Gunilla:
– Vi är flera lokala organisationer som hjälps åt, och vi har skramlat med bössor, och kommer skramla. En del av pengarna går till långsiktigt arbete, medan en del till kortsiktigt som är mer akut. Många av oss förstår nog inte hur det är att vara på flykt.
Kulturskolan Garnalias barnkör med ett tjugotal barn och körledarna Anna Andersson och Evelina Balke är först ut att sjunga, och de börjar med ”Jorden är vår”. Barnen tar i från tårna och deras glada, små röster fyller kyrkan. Efter följer fin solosång framförd av bland annat elever från Lindeskolans estetiska program, Sofia Egeryd, Linnea Wilhelmsson som framför en låt av Bob Dylan, och Carolin Johansson från Vedevåg.
– Vilka härliga arrangörer vi har! Jag ska sjunga ”Gabriellas sång”, så luta er tillbaka i bänkarna och njut av en vacker text, säger Carolin som sedan tar upp tempot med låten ”Du är min man”.
Christoffer Sjögren är näst på tur, och kanske en av de under kvällen som berör allra mest med sin sång och närvaro.
– Jättemysigt att sitta här och spela för er, ler Christoffer som kompas av Jesper Hugosson.
– Jag ska spela ”Utan dina andetag” för de som är på flykt och som faktiskt inte klarar sig med livet i behåll, säger Christoffer.
Sist på tur är Anders Wallén tillsammans med band.
– Jag är glad att jag får vara här trots att jag kommer från en annan del av världen. Nora. Ni kanske har hört talas om det?
Till sist samlas konsertens alla medverkande och barnen tilldelas orangea ballonger med ”Världens Barn”-loggan på. Tillsammans med publiken sjunger man allsång och avslutningen ger en stark känsla av samhörighet.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.