Den här söndagsaftonen hölls en vacker konsert till förmån för Världens Barn. Publiken bjöds på en blandad kompott av framträdanden; alltifrån de allra yngsta i Kulturskolan Garnalias barnkör, till Christoffer Sjögren och Anders Wallén med band. Jämfört med tidigare år slog arrangemanget publikrekord flera gånger om, och efter en och en halvtimmes ljuv musik kunde man konstatera att det kommit att bli en riktigt, riktigt bra kväll.
Redan vid entrén har biljettförsäljerskorna fått anledning att tappa hakan en aning. Lindesbergs kyrka är välfylld med publik, unga som gamla, som samlats för att lyssna till en konsert till förmån för Världens Barn, och publikrekord kan man utan att blinka konstatera att det i år har blivit.
– Vi var 35 stycken i fjol, säger en märkbart rörd Gunilla Egeryd, Röda Korset, och blickar ut över folkhavet.
– Nu är vi säkert 135 stycken. Vi hade tryckt upp 100 programblad men de är redan slut, så vi måste i alla fall vara över 100 personer. Det är överväldigande, jag finner inte ord för det.
Gunilla var mycket riktigt något på spåren, över 100 personer var det absolut. Men när pastor Sören Trygg har varit runt och räknat antalet närvarande är siffran det dubbla.
– Nu har jag varit däruppe också och räknat alla, och vi är ganska precis 200 stycken, berättar Sören.
Inledningsvis säger Gunilla:
– Vi är flera lokala organisationer som hjälps åt, och vi har skramlat med bössor, och kommer skramla. En del av pengarna går till långsiktigt arbete, medan en del till kortsiktigt som är mer akut. Många av oss förstår nog inte hur det är att vara på flykt.
Kulturskolan Garnalias barnkör med ett tjugotal barn och körledarna Anna Andersson och Evelina Balke är först ut att sjunga, och de börjar med ”Jorden är vår”. Barnen tar i från tårna och deras glada, små röster fyller kyrkan. Efter följer fin solosång framförd av bland annat elever från Lindeskolans estetiska program, Sofia Egeryd, Linnea Wilhelmsson som framför en låt av Bob Dylan, och Carolin Johansson från Vedevåg.
– Vilka härliga arrangörer vi har! Jag ska sjunga ”Gabriellas sång”, så luta er tillbaka i bänkarna och njut av en vacker text, säger Carolin som sedan tar upp tempot med låten ”Du är min man”.
Christoffer Sjögren är näst på tur, och kanske en av de under kvällen som berör allra mest med sin sång och närvaro.
– Jättemysigt att sitta här och spela för er, ler Christoffer som kompas av Jesper Hugosson.
– Jag ska spela ”Utan dina andetag” för de som är på flykt och som faktiskt inte klarar sig med livet i behåll, säger Christoffer.
Sist på tur är Anders Wallén tillsammans med band.
– Jag är glad att jag får vara här trots att jag kommer från en annan del av världen. Nora. Ni kanske har hört talas om det?
Till sist samlas konsertens alla medverkande och barnen tilldelas orangea ballonger med ”Världens Barn”-loggan på. Tillsammans med publiken sjunger man allsång och avslutningen ger en stark känsla av samhörighet.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.