Den här söndagsaftonen hölls en vacker konsert till förmån för Världens Barn. Publiken bjöds på en blandad kompott av framträdanden; alltifrån de allra yngsta i Kulturskolan Garnalias barnkör, till Christoffer Sjögren och Anders Wallén med band. Jämfört med tidigare år slog arrangemanget publikrekord flera gånger om, och efter en och en halvtimmes ljuv musik kunde man konstatera att det kommit att bli en riktigt, riktigt bra kväll.
Redan vid entrén har biljettförsäljerskorna fått anledning att tappa hakan en aning. Lindesbergs kyrka är välfylld med publik, unga som gamla, som samlats för att lyssna till en konsert till förmån för Världens Barn, och publikrekord kan man utan att blinka konstatera att det i år har blivit.
– Vi var 35 stycken i fjol, säger en märkbart rörd Gunilla Egeryd, Röda Korset, och blickar ut över folkhavet.
– Nu är vi säkert 135 stycken. Vi hade tryckt upp 100 programblad men de är redan slut, så vi måste i alla fall vara över 100 personer. Det är överväldigande, jag finner inte ord för det.
Gunilla var mycket riktigt något på spåren, över 100 personer var det absolut. Men när pastor Sören Trygg har varit runt och räknat antalet närvarande är siffran det dubbla.
– Nu har jag varit däruppe också och räknat alla, och vi är ganska precis 200 stycken, berättar Sören.
Inledningsvis säger Gunilla:
– Vi är flera lokala organisationer som hjälps åt, och vi har skramlat med bössor, och kommer skramla. En del av pengarna går till långsiktigt arbete, medan en del till kortsiktigt som är mer akut. Många av oss förstår nog inte hur det är att vara på flykt.
Kulturskolan Garnalias barnkör med ett tjugotal barn och körledarna Anna Andersson och Evelina Balke är först ut att sjunga, och de börjar med ”Jorden är vår”. Barnen tar i från tårna och deras glada, små röster fyller kyrkan. Efter följer fin solosång framförd av bland annat elever från Lindeskolans estetiska program, Sofia Egeryd, Linnea Wilhelmsson som framför en låt av Bob Dylan, och Carolin Johansson från Vedevåg.
– Vilka härliga arrangörer vi har! Jag ska sjunga ”Gabriellas sång”, så luta er tillbaka i bänkarna och njut av en vacker text, säger Carolin som sedan tar upp tempot med låten ”Du är min man”.
Christoffer Sjögren är näst på tur, och kanske en av de under kvällen som berör allra mest med sin sång och närvaro.
– Jättemysigt att sitta här och spela för er, ler Christoffer som kompas av Jesper Hugosson.
– Jag ska spela ”Utan dina andetag” för de som är på flykt och som faktiskt inte klarar sig med livet i behåll, säger Christoffer.
Sist på tur är Anders Wallén tillsammans med band.
– Jag är glad att jag får vara här trots att jag kommer från en annan del av världen. Nora. Ni kanske har hört talas om det?
Till sist samlas konsertens alla medverkande och barnen tilldelas orangea ballonger med ”Världens Barn”-loggan på. Tillsammans med publiken sjunger man allsång och avslutningen ger en stark känsla av samhörighet.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.