Runt hundra anmälda ekipage. Med tävlande från runt om i Sverige, från Danmark och Norge, körs Linde Open som en av fyra deltävlingar i Svealands Dragracing Cup nu på lördag – söndag. Linde Open körs för trettioförsta gången!
En bil som sopar upp grus från tävlingsbanan passerar just, när jag tillsammans med Lena Eriksson står vid den för tillfället avspärrade startplatsen. Här syns markeringarna för var ekipaget testar sina däck före start och där den s k startgranen kommer att stå. Den kallas så tack vare de olikfärgade lampor, som förarna har att hålla sig till. Lyser det rött längst ned i ”granen” – då är det kört. Lena Eriksson är ”dragracingmorsa” – kanske i föreningen SHRA Lindesberg – men ffa för de motorintresserade döttrarna. En av dem kör i helgen.
Men det är bara 201, 17 meter av de totala 1100 m som används för tävlingarna. Ekipagen kan vara långa och imponerande, men när det kommer till tävlingsmomentet, då handlar det om små tal – som tusendels sekunder i reaktionsförmåga:
– Inte starta för tidigt eller för sent. Eller – för juniorerna – att beräkna exakt hur snabbt man ska köra sträckan – för snabbt eller för fort – ja då ”brejkar” föraren, säger Lena Eriksson. Tävlingsformen har ett handikappsystem som gör att fordon med olika prestanda inom sin klass kan tävla samtidigt, man startar med några sekunders mellanrum.
– Det gäller att köra så fort det går, så nära en viss tid som möjligt. Ska man köra på 7,5 sekunder, då duger det inte med 7,49, säger Lennart Holm i SHRA Lindesberg.
Det är tolv olika klasser i helgens tävlingar, med 26 ekipage i den största klassen. Även motorcyklar tävlar i Linde Open. Det är femte året som man kör på banan som sträcker sig från Curlinggatan en dryg kilometer bort, men SHRA Lindesberg har nu inlett sitt fjärde decennium med Linde Open. SHRA Lindesberg har 400 medlemmar – spridda över landet och många Lindesbergare brukar vara med och jobba på den verkligt stora banan i Sverige – den som finns i Tierp.
Det är inte bara SHRA-förare som tampas i helgen på dragracingrakan. Kommunens politiker ska också tävla med elbilar.
– Glöm inte att det är elever från restaurang- och livsmedelsprogrammet på Lindeskolan som står för hamburgerköket, säger Lena Eriksson, innan hon hastar vidare till sina förberedelser inför nästa veckas skolstart. Hon är lärare på Lindeskolan.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.