Smidda planer gör extraföreställning: ”Blivit ett väldigt stort intresse”

Sedan i lördags håller Bergslagsspelen show i Löa hytta. Sommarens spel går under namnet ”Smidda planer”, en kärlekshistoria som fått stort genomslag bland publiken. Succén är så pass stor att arrangören nu satt in en extraföreställning och biljetter finns att köpa till både fredag och lördag.

Lördagen den 2:a juli gick startskottet för årets teaterspel i Löa hytta. Utomhusteatern har sedan dess pågått och kommer att göra så fram till och med lördag. Bakom arrangemanget står Bergslagsspelen, som är ett samarbetsprojekt med fyra involverade kommuner.

Denna gång går pjäsen under namnet ”Smidda planer” och totalt finns åtta föreställningar med på programmet. En av dessa är en extrainsatt föreställning, som blir spelens final med start 18.30 på lördag kväll. Anledningen till att Bergslagsspelen valt att utöka antalet föreställningar är det stora publiktryck som varit.

– Vi hade den här planen redo utifall att det skulle behövas. Nu har det blivit ett väldigt stort intresse och vi har fått ett bra genomslag från publiken, som har gett bra feedback och lockat vänner till att gå. Då upplevde vi att det var läge att gå ut med en extraföreställning, förklarar Kristina Dybeck som är projektledare vid Bergslagsspelen och tillägger.

– Det är viktigt vad publiken tycker och det är verkligen roligt att de uppskattar föreställningen.

”Väldigt mycket mystik med i föreställningen”

Bakom ”Smidda planer” står regissören Stefan Jansson, som redan i höstas började att skissa på idén. Därifrån har mycket skett och under våren har olika grupper arbetat med alltifrån scenografi till utklädnad. Ensemblen består av ungefär 50 personer, som jobbar både och vid sidan av scenen för att skapa en så framgångsrik pjäs som möjligt.

”Smidda planer” är tänkt att utspela sig för omkring hundra år sedan, i samband med att skörden avslutats. Drevölskalaset står för dörren och det vankas fest i dagarna tre. I huvudrollerna står Erik och Greta, som båda spelas i en yngre respektive äldre roll. Föreställningen bjuder på en tillbakablick över de två karaktärerna och det sker mycket runt paret under pjäsens gång.

– Föreställningen handlar om en slags kärlekshistoria, kantad av problem. Det finns flera hemligheter och det är väldigt mycket mystik med i föreställningen, berättar Kristina Dybeck.

Idag håller Bergslagsspelen ledigt, samtidigt som man laddar upp för helgens avslutande föreställningar. Den första av de tre återstående går av stapeln imorgon klockan 18.30 och därefter är det dubbla föreställningar på lördag, 14.00 och 18.30. Utöver själva pjäsen bjuds det även på pausunderhållning.

Biljettpriserna är från 120 kronor och finns tillgängliga att köpa via Bergslagsspelens hemsida, samt vid Bergslagens turistbyråer. Arrangören rekommenderar publiken att vara på plats en halvtimme innan föreställningen börjar.

Publicerad 7 juli 2016 klockan 17:09


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-10-16 01:47