På tok för många bilister kör långt över den tillåtna hastigheten 30 km/h på Järnvägsgatan. Detta konstaterar polisen efter förra veckans kontroll på gatan.-Flera bilister körde så pass fort att de kan förvänta sig att få körkortet indraget, kommenterar polisen.
Med start klockan åtta på morgonen och fem timmar framåt, stod den mobila ”fartkameran” placerad i höjd med Gustafssons Parkett & Golv på Järnvägsgatan i förra veckan. Nu har polisen summerat resultatet av denna mätning och kan bara konstatera att trafiken i Lindesberg går i oförsvarbart höga hastigheter.
Totalt 21 bilister åkte fortare än tillåtna 30 km/h. En handfull av dem körde strax över 50 km/h och har därför inte enbart böter att vänta, utan kommer dessutom att förlora sina körkort.
-De högsta hastigheterna var 54 km/h, men vi får inte glömma att detta var under dagtid. På kvällarna händer det att man ser bilar fara iväg i ännu högre hastigheter, i enstaka fall uppemot 70-80 km/h, uppger polisen.
Med anledning av att mätningen i förra veckan gav ungefär samma resultat som i höstas – med ett 20-tal hastighetsöverträdelser – anser trafikpolisen att det finns anledning att kameran används vid fler tillfällen i centrum.
-Det är ganska tydligt att vi måste jobba ännu mer på att få ner hastigheterna i centrala Lindesberg – och det gäller inte enbart på Järnvägsgatan.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.